Hatalmas biznisz a szexrabszolgaság
Nagyjából évi 150 milliárd dollárt tehet ki a kényszermunkából és szexuális kizsákmányolásból származó jövedelem a magánszférában - derült ki a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (International Labour Organization - ILO) ma bemutatott tanulmányából - írja a portfolio.hu. Ez az összeg mellesleg a háromszorosa annak, amit a korábbi becslések mutattak.
A 150 milliárd dollárnak nagyjából a kétharmadát adja a szexuális kizsákmányolás és a maradék egyharmadát a kényszermunka, vagyis a modern világ rabszolgatartása.
"Ez a legújabb jelentés egészen új szintre emeli az embercsempészetről, a kényszermunkáról és a modern rabszolgatartásról kialakított képünket" - mondta Guy Ryder, az ILO főigazgatója. A kényszermunka ráadásul nemcsak az áldozatoknak szörnyű, hanem az érintett ország egész gazdaságának is. Ez a jelenség nagyon jelentősen hátráltatja a fejlődést. Éppen ezért mindent be kell vetnünk ennek az alapjaiban gonosz, de rendkívül profitábilis tevékenységnek a felszámolására - jelentette ki Guy Ryder.
Az ILO adatai szerint a modern rabszolgatartás nagyjából 21 millió embert érinthet, aminek nagyjából a fele nőkből és kislányokból áll. Őket főként szexuálisan zsákmányolják ki, míg a férfiakat általában bányákban, építkezéseken és termőföldeken kényszerítik munkára.
A legnagyobb arányban az építőiparban, a gyári termelésben, a bányászatban és ezek beszállítói területein részesülnek az illegális profitból. Ázsiában a legelterjedtebb a kényszermunka, illetve a szexuális kizsákmányolás. Az egy munkásra jutó profit azonban a fejlett országokban a legmagasabb: 34 800 dollár évente.