Bara Zoltán a Versenytanács tagja lett

2014.05.28. 15:07

Áder János köztársasági elnök szerdán június elsejei hatállyal hat évre Bara Zoltánt nevezte ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsának tagjává, írta az MTI.

A Versenytanács tagjai – versenyfelügyeleti feladataik mellett – közreműködnek a GVH versenypártolási és versenykultúra fejlesztése érdekében végzett tevékenységében is.

Bara Zoltán 1976-ban végzett a mai Corvinus Egyetem jogelődjén, a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen, ahol azóta oktatóként (2011-ben, a Debreceni Egyetemen megszerzett habilitációját követően egyetemi tanárként) dolgozik az Összehasonlító Gazdaságtan Tanszéken. 1987–88-ban a chicagói DePaul egyetemen vendégprofesszorként, majd 1990 és 1992 között a New Jersey állambeli Rutgers egyetemen főállású oktatóként is tevékenykedett. Ezt követően számos más egyetem vendégelőadója volt; a rendszerváltással kapcsolatos gazdasági átalakulás szakértőjeként dolgozott Magyarországon (tanszékvezetőként) és külföldön.

Kandidátusi dolgozatát 1994-ben védte meg versenyszabályozás és oligopóliumelméletek témakörben. A 2001 és 2007 közötti időszakban a GVH Versenytanácsának tagjaként tevékenykedett. Ezt követően a versenyjog közgazdaságtanának szakértőjeként dolgozott, miközben közgazdászok számára versenyjogi tárgyakat fejlesztett ki, és oktatott folyamatosan a Corvinus Egyetem mellett a veszprémi Pannon Egyetemen is, ezenkívül a Pázmány Péter Katolikus Egyetem versenyjogi szakjogász képzésének oktatója. 2011-től ismét a GVH munkatársaként a Versenypolitikai Irodát vezette.

Több mint száz publikációja között számos versenyjogi tárgyú tanulmánya is megjelent; angolul beszél és publikál.

A GVH leírása szerint versenytanács sajátos helyzetű testület, így független a hivatalon belül, ám döntése a szokásos bírói felülvizsgálat alá van vetve. A GVH versenyfelügyeleti eljárásait érdemben lezáró döntéseket a hivatalon belül elkülönült döntéshozó fórumként működő versenytanács hozza meg. A versenytanács bírálja el továbbá a vizsgálók által a versenyfelügyeleti eljárás során hozott végzései ellen benyújtott jogorvoslati kérelmeket is.

A versenytanács munkáját a versenytanács elnöke – aki egyben a GVH egyik elnökhelyettese is – szervezi és irányítja; az egyes ügyeket az elnök által kijelölt három, vagy öttagú versenytanács bírálja el.