Az MNB levezeti, miért jó a kivándorlás

2014.08.19. 13:12

Új tanulmányt tett közzé a Magyar Nemzeti Bank honlapján, ezúttal a kivándorlás magyar munkaerőpiacra gyakorolt hatásait elemzik. A tanulmány az ingázás hatásait vizsgálja részletesen, és arra jut, hogy egyelőre nehéz mérleget vonni – de azért a kivándorlásnak bőven lehet pozitív eredménye is.

De mégis mi lehet a jó abban, hogy az emberek elmennek az országból? Ez a táblázat adja meg a választ:

mnb    3.png

A lényeg az, hogy ha sokan elvándorolnak, akkor itthon munkaerőhiány alakulhat ki. Ez ugyan a munkaadóknak nem jó, a munkavállalóknak viszont akár kedvező is lehet, mivel nagyobb eséllyel kérhetnek béremelést (bár tény, hogy a jegybank szempontjából ez probléma is lehet, hiszen ez önmagában növelné az inflációt is). Ehhez jönnek még további hasznok, például a külföldről hazautalt pénz, a megszerzett tudás és kereskedelmi kapcsolatok, és az, hogy papíron javulnak a foglalkoztatottsági mutatók.

A jegybank munkatársai a munkaerő felmérés számaiból dolgoztak, ez alapján csak az ingázókat tudták részletesen elemezni. Az ő számuk a rendelkezésre álló adatok szerint elég durván emelkedett az utóbbi időben, 2000 óta gyakorlatilag megtízszereződött:

mnb   1.png

Azt is érdemes kiemelni, hogy a jegybank munkatársai is jelzik, mennyire gyengén teljesít a munkahelyteremtésben a hazai versenyszféra. A külföldi munkavállalók száma adja a foglalkoztatásbővülés negyedét, a maradék túlnyomó többségét pedig az állam:

mnb    2.png

A jegybank szerint a külföldi munkavállalás jelenségének erősödése mögött a gazdaság átmeneti gyengeségéből fakadó ciklikus okok állnak. Főleg az építőiparban, a szállítmányozásban és a vendéglátásban nagy a kivándorlás, és az főleg a fiatalokat érinti.