Egyhangúlag tartották a kamatot Matolcsyék
További Gazdaság cikkek
- A szakértő szerint sem az Ügyfélkapu+, sem a DÁP nem áll készen a startra
- Nagy Márton: 2025-ben 8 százalékkal növekednek majd a bérek
- Mélyrepülésben a forint, ismét 415 felett jár az euró
- Még ma guruljon el a kútra, ha spórolna: szombattól tovább drágul az üzemanyag
- Ismét tőkét injekcióztak a kormány bankjába, hogy legyen forrás az újabb észak-macedón hitelre
Augusztus 26-i kamatdöntő ülésén a monetáris tanács egyhangúlag szavazta meg a 2,1 százalékos jegybanki alapkamat szinten tartását – derül ki az ülésről szerdán kiadott rövidített jegyzőkönyvből.
A kamat szinten tartása megfelelt az elemzői várakozásoknak és a korábbi jegybanki kommunikációnak. Az ezt megelőző kamatdöntő ülésen ugyanis, miután a testület 20 bázisponttal csökkentette az alapkamatot, Matolcsy György jegybankelnök bejelentette, hogy az MNB "tartós tartásra", vagyis arra rendezkedik be, hogy a jegybanki alapkamat 2015 végéig 2,1 százalékon marad.
Minden rendben lesz
A rövidített jegyzőkönyv szerint a testület úgy ítélte meg, hogy a rendelkezésre álló információk alapján az alapkamat aktuális szintje összhangban van az inflációs cél középtávú elérésével, és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzésével.
A tanács megítélése szerint tovább folytatódhat a magyar gazdaság bővülése. A kibocsátás az erősödő gazdasági aktivitás mellett is elmarad potenciális szintjétől, és csak jövőre közelítheti meg azt. A belső kereslet élénkülésének ellenére a külső piacok elhúzódó kilábalása miatt a kapacitáskihasználtság csak fokozatosan javulhat. Az inflációs nyomás tartósan mérsékelt maradhat.
A középtávú kilátásokat megragadó inflációs alapfolyamat-mutatók továbbra is mérsékelt inflációs nyomást jeleznek, amihez hozzájárul a visszafogott külpiaci infláció, a kihasználatlan kapacitások nagysága, az alacsony bérdinamika, az inflációs várakozások mérséklődése, valamint a szabályozott árak több lépcsőben végrehajtott csökkentése. A hazai reálgazdasági és munkapiaci tényezők továbbra is dezinflációs hatásúak, az alacsony infláció tartósan fennmaradhat. A konjunktúra élénkülésével a belső kereslet oldaláról érkező dezinflációs nyomás azonban fokozatosan gyengül, és az infláció az előrejelzési időszak végéig elérheti az árstabilitásnak megfelelő, 3 százalék körüli értéket - állapították meg.
Hitelesség, óvatosság
A tagok közül többen hangsúlyozták, hogy a júliusi döntés előretekintő iránymutatását követően a hitelesség szempontjából az alapkamat tartása összhangban van a piaci várakozásokkal és illeszkedik a korábbi kommunikációhoz. Mások megjegyezték, hogy szimmetrikusnak ítélik meg az inflációs kockázatokat, így nem látják indokoltnak a monetáris politikai irányultság változtatását. Egy tanácstag kiemelte, hogy véleménye szerint semmi nem indokolja a tartósan laza monetáris politikai kondíciók, valamint a jelenlegi alapkamat módosítását, mert érdemi makrogazdasági változás nem következett be, ami módosította volna az inflációs környezetet.
Az ország kockázati megítélését javíthatja az MNB önfinanszírozási koncepciója is. A monetáris tanács értékelése szerint a nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság továbbra is óvatos monetáris politikát indokol - derül ki a jegyzőkönyvből.