Eldöntötték, milyen árfolyamon forintosítják a devizahiteleket
További Gazdaság cikkek
- Pórul járhat az új nyugdíjszabály alapján az, aki nem figyel ezekre az iratokra
- Szijjártó Péter: Beruházásösztönzés szempontjából a második legsikeresebb évünk volt a tavalyi
- Németország és Trump átrajzolhat mindent a kormány várakozásaiban
- Egyértelmű üzenetet kapott a kormány, fordulat történt a pénztárcákban
- Pénzkapun léptek át, akik ide tették a forintjukat, és még koránt sincs vége
Befejeződhet a devizahitelek kivezetése - közölte vasárnap délután a Nemzetgazdasági Minisztérium, amely most újabb részleteket árult el a devizahitelek átváltásáról.
Az NGM megállapodást írt alá a Magyar Bankszövetséggel a fogyasztói (deviza alapú és deviza) jelzáloghitelek forintosításánál felmerülő kérdésekről.
A két érték közül a devizahiteles számára kedvezőbb árfolyamot köteles a bank alkalmazni - közölte az NGM.
Pénteken a jegybank hivatalos devizaárfolyamai a következők voltak:
- egy eurót 308,97 forintért
- egy svájci frankot 256,6 forintért
- száz japán jent 216,3 forintért váltott az MNB.
Ez tehát azt jelenti, hogy ha valaki például 180 forintos árfolyamon vette fel a évekkel ezelőtt a svájci frankhitelt, most 256,6 forintos árfolyam számolják át neki forintra, és a jövőben ezután kell fizetnie végig a törlesztőrészleteket.
Az ügyfelek hitelét tehát lényegében a piaci árfolyamon forintosítják, ez mindenképp jó hír a bankoknak, akik tarthattak attól, hogy a piacinál alacsonyabb árfolyamon kell majd átváltaniuk a devizahiteleket.
A forintosítás pontos időpontját és módját még nem közölte a kormány, és az sem derült még ki, hogy egyszerre vagy fokozatosan váltják majd át a hiteleket.
A megállapodás törvényi átvezetését, parlamenti képviseletét a kormány a fair bankokról szóló jogszabállyal együtt külön törvényben fogja végrehajtani. Az NGM közölte, hogy a forintosítás zökkenőmentes lebonyolításához szükséges deviza mennyiséget az MNB teljes egészében biztosítja.
Az NGM közölte, hogy a megállapodásban a felek egyetértettek abban, hogy a lakossági deviza alapú és deviza jelzáloghitelek kivezetése "össztársadalmi érdek". A kormány szerint ezzel a döntéssel az adósok terhei átlagosan 25-30 százalékkal mérséklődnek.
Ez kell a gazdasági növekedéshez
A devizahitelek kivezetése nélkül nincs gazdasági növekedés - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az MTI-nek, miután megszületett a megállapodás a bankszövetséggel a forintosításról.
Ahhoz, hogy a magyar gazdaság tartós növekedési pályára kerüljön, banki hitelezésre van szükség, ehhez pedig a hitelintézeteknek is meg kell szabadulniuk a devizahitelek jelentette kockázattól - mondta.
Hozzátette, az elmúlt években úgy nőtt a magyar gazdaság, hogy a bankok ezt a szerepüket nem töltötték be, és nem hitelezték a magyar vállalkozásokat. A kormány szerint a devizahitelek kikerülésével a banki mérlegekből meglesz az esély arra, hogy jövőre már a banki hitelezés is beinduljon és a magyar vállalkozások beruházásait, fejlesztéseit támogassa.
"A megállapodás tartalmazza, hogy milyen törvényjavaslatot terjesztünk be a parlamentnek, rögzítjük azt, hogy ebben a kormány mit vállal, rögzítjük, hogy az átváltásnak hogyan kell megtörténnie" - mondta. Hozzátette, hogy arról is megállapodtak, hogy a forintosítás az euró, svájci frank és japán jenben nyilvántartott, jelzálogalapú hitelekre fog kiterjedni. Szerinte az átlagos devizahiteles mindenképpen jól jár az elszámoltatással és a forintosítással.