Csak a jó adósokért küzdenek a bankok
További Gazdaság cikkek
- Döntött Lázár János minisztériuma, három vidéki városban is átfogó beruházások indulnak
- Már élesedett az inflációkövető adórendszer, de kedvezményekre is lehet számítani az új évben
- Itt a nagy forintrejtély, amiről Orbán Viktornak aggasztó elmélete van
- Kevesebb hosszú hétvégénk lesz 2025-ben, mint 2024-ben volt
- Januárban nem, augusztusban kétszer is érkezik családi pótlék
A devizahitelesek többsége a napokban kapta meg az elszámolásról szóló levelet. Akinek nem tetszik a bankja által kínált új forintkamat, 60 napja van arra, hogy felmondja a hitelszerződését a jelenlegi bankjánál. Új bankot, ami kifizeti az előző hitelt, a 60 nap lejárta után 90 napon belül kell keresni. A folyamat ingyenes, a régi bank nem számíthat fel díjat a végtörlesztésért.
Kinek érdemes váltani?
Elvileg sokan lehetnek, akiknek érdemes körülnézni a piacon az új kamatszint láttán - írja a Világgazdaság. A lakás- és szabad felhasználású hiteleseknek az eredeti kamatot állítják vissza a bankok. Ez azt jelenti, hogy akik 2005-2006 körül vettek fel például svájci frank alapú lakás- vagy szabad felhasználású jelzáloghitelt, akár 2-2,5 százalékkal is alacsonyabb kamatot kaphatnak most, mint azok, akik 2008-2009 körül tettek így. Az utóbbi csoportba tartozik az adósok harmada, így elsősorban nekik kell elgondolkodniuk a váltáson.
Van verseny, de csak a legjobb adósokért
Svájci frank alapú lakáshitelek esetében a kiváltás utáni átlagos kamatszint 5 százalék körül alakulhat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai alapján.
Forint alapú lakáshitelből azonban ennél olcsóbbat is lehet találni a piacon, hiszen a legagresszívabban kampányoló bankoknál már 4 százalék alatt van az éves kamat.
Keményen versenyez a jobb ügyfelekért a hitelközvetítők beszámolója szerint egyebek között a K&H, az Erste, a CIB, az UniCredit, az FHB és újabban már az MKB is. Vannak persze olyan piaci szereplők is, amelyek kissé visszafogottabbak. A Raiffeisen például deklarálta, hogy mindenáron nem kíván beszállni az árversenybe, és a lakáshitel-piacon egyébként erősnek számító OTP ajánlata sincs ott a legjobbak között.
A Takarékbank cikk megjelenése után kiadott közleménye szerint a takarékszövetkezetek is komoly lehetőségként tekintenek a hitelkiváltásra, beszállnak az ügyfelekért folytatott versenybe és több tízmilliárd forintnyi új hitelállományt remélnek a lakossági devizahitelek forintosításától.
Emellett a takarékok készek is hitelezni, hiszen több mint 1000 milliárd forint szabad forrás és a hitelezéshez szükséges tőke is rendelkezésükre áll. A forintosításhoz kapcsolódóan közös terméket is kidolgoztak, Takarék Kiváltó Hitel néven, amelynek az értékesítése április elsejével indult országosan 1500 takarék fiókban.
Valószínűleg több hitelintézetnél úgy kalkulálnak, az adósok többsége úgysem mozdul majd meg.
- Ennek egyrészt az az oka, hogy a közvetítőket gyakorlatilag kizárták a hitelkiváltási üzletből. A devizahitelesek persze kérhetnek segítséget az ügynököktől most is, ők viszont nem kaphatnak jutalékot a munkájukért, ingyen pedig kevesen fogják vállalni, hogy megkeresik a legjobb ajánlatokat, és elintézik a papírmunkát. A közvetítők valószínűleg csak akkor rúghatnak majd komolyabban labdába a forintosításon túlesett devizahiteleseknél, ha véget ér a kedvezményes hitelfelmondási időszak, vagyis legkorábban talán a nyár második felében.
- A másik ok, ami miatt csak az érintett devizahitelesek kisebb része válthat bankot, hogy a látványos akciók kevés ügyfélnek szólnak, a többség a kedvező idegen banki ajánlatokban szereplő feltételeknek nem felel meg.