Növekszik a különbség a női és a férfi fizetések között
További Gazdaság cikkek
- Bejelentést tett a kormány, nagyon fontos változások jönnek a SZÉP-kártyáknál
- Nagy Márton új szövetséget ajánl a gazdasági növekedéshez
- Orbán Viktor először tárgyalt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új elnökével
- Parragh Lászlót újabb fontos pozícióból váltották le
- Hamarosan érkezik a levél, új lehetőség nyílik a lakásvásárlásra
Az ezredfordulóhoz képest csökkent, a 2005-ös állapothoz képest viszont kissé nőtt a nemek közötti különbség a munkahelyeken, írja a Világgazdaság a KSH friss kiadványa alapján. A Nők és férfiak Magyarországon című anyagából kiderül, hogy nők amellett, hogy többet dolgoznak, még mindig nehezebben jutnak vezető álláshoz, és ott sokkal kevesebbet keresnek, mint a férfiak.
Ez a különbség 4,2 százalékponttal kisebb az ezredfordulón mértnél, ám a helyzet rosszabb a 2005-ösnél, amikor csak 11,9 százalékkal kerestek kevesebbet a nők a férfiaknál. Az adatokból kitűnik, hogy a jómódú országokban kisebbek a különbségek, a nők és férfiak helyzetének számos területen mérhető egyenlőtlensége függ az adott ország gazdasági szerkezetétől, a foglalkoztatottság mértékétől és a keresetek színvonalától.
Magyarországon a teljes lakosság 52 százaléka nő a nők magasabb várható élettartama miatt, de a gazdaságilag aktívak között már csak 46 százaléknyian vannak. A nők körében magasabb a felső- és középfokú végzettségűek aránya, ennek megfelelően magasabb arányban vannak jelen a szellemi foglalkozásokban, mint a fizikaiakban. Ehhez képest furcsa, de a törvényhozók, vezetők és döntéshozók között a nők kisebbségben vannak, arányuk 39,7 százalékos volt 2014-ben. Ez több mint öt százalékponttal kedvezőbb az ezredfordulós adatnál, de rosszabb a 2013-as 40,8 százaléknál.
Ráadásul nettó átlagkeresetben is alulmúlják a férfiakat, akiknek nettó átlagkeresete 168 ezer forint volt 2014-ben, míg a nőké nem érte el a 146 ezer forintot, a férfi keresetek 87 százalékát. A különbség magasabb képzettségűek esetében sem csökken, sőt: a nők kereseti aránya az egyszerű foglalkozásoknál közelítette meg leginkább a férfiakét (8,8 százalék volt a különbség), míg a vezető pozícióknál,
Utóbbi szegmensben még romlik is romlik a tendencia: 2000-ben és 2005-ben is csak 20 százalék körüli különbséget mértek.
De van olyan szegmens, ahol még ennél is nagyobb különbséget mért a KSH, ez a szemétgyűjtés és az utcaseprés. Itt a nők aránya csupán 36,7 százalék volt, ám ők a férfiaknál 78,9 százalékkal kerestek kevesebbet.