Kész a kormány nagy iparstratégiája
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
Elkészült a kormány iparfejlesztési stratégiája, az Irinyi terv, amelyet Varga Mihály be is mutatott a 77 Elektronika Kft. budapesti üzemében. Varga azt mondta, az elmúlt években a kormány a gazdaság konszolidálására fókuszált, ami megteremtették a lehetőségét arra, hogy ma már arról lehessen gondolkodni, hogy hogyan lehet megtartani a növekedés ütemét. Az viszont nem új célja a kormánynak, hogy fejlessze a magyar ipart.
Az Irinyi terv célja, hogy
A terv, ami még nem nyilvános, de a miniszter ígérete szerint nemsokára mindenkinek elérhető lesz, tovább erősíti a nemzeti ipart és épít az innováció erejére, támogatja a már exportáló cégeket. A stratégia egyik célja, hogy válságállóbbá tegye a magyar ipart, amihez Varga szerint modernebb, magasabb hozzáadott értékű iparra van szükség.
A terv 5 pillérre épít, ezekre koncentrálja majd a forrásokat. Ezek
- az új technológiák fejlesztése és alkalmazása,
- a munkahelyteremtés ösztönzése,
- a területi egyenlőtlenségek kisimítása,
- az energia és anyaghatékonyság,
- és a hazai erőforrások kihasználása.
Amint azt már korábban bejelentette az NGM, az iparstratégiában 7 olyan területet jelöltek ki, amelyek a magyar ipar húzóágazatai, vagy azok lehetnek:
- A járműipar,
- a specializált gép és járműgyártás ( mint a nanotechnológia, a 3D nyomtatás, az elektromos autók alkatrészeinek gyártása),
- az egészséggazdaság és egészségturizmus, beleértve a gyógyszer- és orvosi műszeripart és a gyógynövényipart,
- az élelmiszeripar, amelynél a cél az, hogy magasabb feldolgozottsági szintű termékeket exportáljanak a magyar cégek,
- a zöld gazdaság, különösen a zöld energia,
- az infokommunikáció, különösen az ipari digitalizáció
- és a védelmi ipar
Ez utóbbiról Varga megjegyezte, hogy nem arra számítanak a védelmi ipar fejlesztésével, hogy versenyezni tud Magyarország a hadiipar vezetőivel, mondjuk az Egyesült Államokkal vagy Oroszországgal, de abban lát fantáziát a kormány, hogy talpra állítsák ezt a szektort, és ezzel is csökkenjen az magyar hadsereg importfüggősége és nőjön a GDP.
Varga beszédéből úgy tűnik, hogy a terv erősen épít majd az uniós gazdaságfejelsztési források hatékony kihelyezésére, de azt is elmondta, hogy a kormány továbbra is támogatja majd az olyan cégeket és beruházásokat, amelyek már nem kaphatnak eu-s pénzt, mert ahhoz már nagynak és fejlettnek számítanak.
A miniszter szerint az államnak az iparfejlesztésben az is a feladata, hogy kiszámítható és versenyképességet biztosító környezetet teremtsen, ezért folytatni kell a bürokráciacsökkentést, gyorsítani az EU-s források kihelyezését és ösztönözni kell a bankok hitelezését is.