Már nem Csányi, de még nem Mészáros a legtöbbet kaszáló földesúr
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
Az agrártámogatásokban még nem látszik az elmúlt év nagy oligarchacseréje, sőt, a legtöbb támogatást az inkább az MSZP-hez kötődő Leisztinger Tamás cégei vitték el - ez derült ki a K-Monitor elemzéséből, amiben az agrártámogatások eloszlását vizsgálták. Csányi és Simicska kevesebbet, Mészáros Lőrinc viszont már jóval többet kapott az államtól és az EU-tól tavaly, mint 2014-ben.
A K-Monitor nevű civil szervezet, ahogy tavaly is, idén is megnézte, hogy oszlottak el a terület alapú és egyéb agrártámogatások és kik kapták a legtöbb pénzt az államtól. Rengeteg pénzről van szó, tavaly ugyanis
- 771 580 038 089 forint agrártámogatást fizetett ki a magyar állam;
- ennek a 78,75 százaléka, vagyis több mint 607 milliárd forint uniós forrásból volt;
- A támogatások 38,7 százaléka jött területalapú támogatásként.
Ennek a 771 milliárd forintnak a nagy része pedig nagyon kevés embernél landolt. Bár 2015-ben bevezettek új szabályokat a támogatások elosztásában, ezek nem nagyon változtattak azon, hogy a támogatástok nagyon egyenlőtlenül oszlanak meg a kisebb és nagyobb gazdaságok között:
míg a többi, kisebb pályázó a maradékon osztozott.
Ez nem egy igazán új trend, már legalább 2011 óta mindig a legtöbb földdel és legnagyobb gazdasággal bíró agrárérdekeltségek kapják a legtöbb pénzt.
A legtöbb támogatást elnyerők közül is az élen Leisztinger Tamás cégei végeztek összesen 4,8 milliárd forintot vittek el. A Forrás Nyrt-n keresztül összekötött mezőgazdasági cégei tavaly még több mint egymilliárd forinttal kevesebb támogatást kaptak, amivel tavaly Leisztinger csak harmadik volt a legjobban támogatott oligarchák sorában. Ez lehet viszont a baloldalhoz köthető üzletember egyik utolsó jó éve: nem elég, hogy a földeket, amiket a cégei bérelnek, az állam eladta, és azok jó részét Garancsi István Fidesz közeli üzletemberhez köthető emberek vették meg, de még a saját agrárcégeiben is egyre nagyobb tulajdona van a Garancsihoz köthető cégeknek.
A kormányzati pixisből kieső Simicska Lajos érdekeltségei tavaly 32 százalékkal kevesebb agrártámogatást kaptak, mint 2014-ben, 4,3 milliárd forintot, de 380 millió forintos területalapú támogatással a Lajta-Hanság Zrt., Simicska és Nyerges Zsolt cége még mindig benne van a 10 legnagyobb támogatott cég között.
Csányi Sándor érdekeltségei 4,5 milliárd forintot kaszáltak, és a legtöbb támogatást kapó cég is az OTP vezér érdekeltségébe tartozó Bólyi Zrt., amit közel félmilliárd forinttal támogatott az állam. Csányi-birodalom pedig még nőtt is az idén a Kite Zrt. megvásárlásával, ami a K-Monitor szerint jövőre már a bezsebelt agrártámogatások összegében is meglátszik majd.
Ugyan az eddig említett urakhoz képest még nagyon kispályás játékos az agráriumban a felcsúti polgármester Mészáros Lőrinc, de a miniszterelnök kutyájára is vigyázó oligarcha és családja nagyon jön föl a megszerzett agrártámogatásokban.
cégei és családtagjai ugyanis együtt 545 millió forinthoz jutottak. A mostani számban pedig még nincs is benne az, hogy a felcsúti polgármester és családja rengeteg földet vett Fejér megyében, amelyek egy része után még jár majd támogatás
Ha tovább böngészné a magyar mezőgazdaság legnagyobb és legjobban támogatott cégeinek és oligarcháinak hálóját, a K-monitor készített még pár szemléletes ábrát a témában.