Felkerültek a netre a Panama-iratok
További Gazdaság cikkek
- Eldőlni látszik, megelőzi-e Kína az Egyesült Államokat a gazdasági harcban
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
Kereshető adatbázisba rendezve közzétették az offshore-ozásra szakosodott panamai Mossack Fonseca ügyvédi irodától kiszivárgott dokumentumokat, illetve az azokban rejlő információkat. A nemzetközi tényfeltáró konzorcium, az ICIJ által létrehozott adatbázis több mint 200 ezer offshore-cég adatait tartalmazza, és az offshoreleaks.icij.org címen érthető el.
Az ICIJ közleményében azt írta, hogy nem válogatás nélkül szórták ki az anyagokat az internetre (ahogy azt például a WikiLeaks szokta csinálni), sok információt megszűrtek. Így az adatbázisban nem szerepelnek banki adatok és pénzügyi tranzakciók, e-mailek és egyéb írásos kommunikáció, útlevelek és telefonszámok. Csak azokat az információkat tették közzé, amelyek a tényfeltáró újságírók szerint közérdekűnek tekinthetők.
Arról, hogy mi ez az egész offshore-ozás, itt írtunk részletesen.
Szintén hétfőn több mint 300 vezető közgazdász tett közzé egy nyílt levelet, amelyben azt írták: az adóparadicsomok semmit sem tesznek hozzá a nemzetközi közjóhoz, ezért semmi értelme a létezésüknek.
A Panama-iratok néven elhíresült dokumentumokból először április elején tettek közzé információkat. Akkor kiderült, hogy számos híresség, politikus és milliárdos használta az offshore-üzletág piacvezető szereplőjének számító Mossack Fonseca szolgáltatásait. Közvetve érintett volt például Vlagyimir Putyin orosz elnök és David Cameron brit miniszterelnök is, Kínában pedig cenzorok hada dolgozott azon , hogy az ország lakói ne szembesüljenek vezetői offshore-kapcsolataival.
Magyarországon eddig egy áldozatot szedett a botrány: Boldvai Lászlónak, az MSZP politikusának feleségéről derült ki, hogy volt offshore-cége. Boldvai emiatt felfüggesztette párttagságát. De a leggazdagabb magyarok közül is többen szerepeltek az offshore-listán.
A dokumentumokat egy névtelen szivárogtató adta át először a német Süddeutsche Zeitungnak, amely az ICIJ-vel együtt dolgozta fel az elképesztő adatmennyiséget. A szivárogtató szerint a Panama-iratok választ adnak arra a kérdésre, hogy mi az egyik oka annak, hogy rohamosan nőnek a világban tapasztalható vagyoni egyenlőtlenségeknek.
Az ügyben elhíresült Panama egyébként azóta ráébredt, hogy valójában annyira mégsem akar adóparadicsom lenni.