Elment a világ a GAP mellett

További Gazdaság cikkek
Bajban van a GAP: az egykor népszerű divatmárka részvényeinek árfolyama a héten több mint 14 százalékot esett, miután a menedzsment bejelentette: a cég negyedéves profitja elmarad az elemzők által korábban várttól. A cég tőzsdei értéke 2012 óta nem volt ilyen mélyen.
A rossz széria viszont nem az elmúlt napokban kezdődött. A GAP az utóbbi pár évben több divatmárkával együtt egyre lejjebb csúszik a lejtőn. A kommunikációjuk az internetes vásárlást jelölte meg a visszaesés okaként, amiben biztosan van igazság, de a helyzet nem ilyen egyszerű. Úgy tűnik, legalább ennyire benne van a pakliban, hogy a régi óriások közül sokan nem tudják tartani a lépést versenytársaikkal az úgynevezett fast fashion kemény tempót diktáló világában (hogy ez mi is, arra mindjárt visszatérünk).

Magasról lehet nagyot esni
Az 1969-es alapítású GAP a nyolcvanas-kilencvenes években menő márkának számított, főleg mert a kényelmes és az alkalmanként feszesebb munkahelyekre is felvehető stílus határán egyensúlyozott, ami eléggé összhangban volt a korszak ‘casual friday' trendjével.
A konzervatívabb stíluselemekkel dolgozó márkát szerették a szülők is a gyerekeiknek vásárolni, mert nem hivalkodónak, ugyanakkor minőséginek, iskolába vagy szabadidős tevékenységekhez is jól passzolónak tartották a ruháikat. Egyszóval ideális választásnak tűnt az egész családnak.
Ha európai párhuzamot akarunk találni a GAP-re, akkor azt mondhatjuk, hogy a maga korában ez volt az amerikaiak, még inkább a kaliforniaiak H&M-je: széles rétegek számára nem feltűnősködő, de azért stílusos, tartós ruhákat kínált.
Megérkezett a Gap Budapestre
Néhány éve még nem volt nekik pálya a magyar piac, most itt vannak. Gerendai egyszer már belevágott, nem jött össze neki.
A GAP egyébként nem egyetlen márka, hanem egy márkacsoport, alá tartozik még a Banana Republic, Old Navy, Piperlime, Athleta, és INTERMIX. Mellesleg az egyik legnagyobb ruhaipari konszern, 90 országban van jelen több mint 3 ezer üzlettel. Magyarországra 2013-ban érkezett meg Gerendai Károlyék egy pár évvel korábban besült próbálkozása után, jelenleg két boltjuk üzemel: egy a Westendben, egy az Árkádban.
A terjeszkedés viszont pár éve megrekedt, sőt visszafordult: először 2011-ben volt egy nagyobb, 200 boltot érintő bezárási hullám, ekkor még csak Észak-Amerikában, és a cég úgy nyilatkozott, azért van rá szükség, hogy jobban tudjanak koncentrálni a külföldi piacaikra. Ezen a héten kedden a siralmas negyedéves eredménnyel együtt aztán azt is bejelentették, újabb 175 boltot zárnak be hazájukban. De hol ment ennyire félre a világ egyik vezető ruhagyártójának üzleti stratégiája?
Mindent letarolt a fast fashion
A divatvilágban nem új jelenség a fast fashion, ennek ellenére néhány nagy márkának még mindig nem sikerült felzárkóznia hozzá. A fast fashion lényegében arról szól, hogy nem válik már el olyan élesen az emberek mindennapi viselete a kifutókon látott cuccoktól, a divatbemutatókon megjelenő trendek egy lebutított, olcsó, nem túl tartós változata iszonyú hamar felbukkan a boltok polcain a korábbiakhoz képest viszonylag kis példányszámban.
Ettől a kis példányszámtól, illetve esetenként híres tervezők közreműködésétől exkluzívvá tehetőek az egyébként közelről megnézve kifejezetten gagyi termékek is. Egy jól célzott kampánnyal igazi hisztériát lehet kiváltani a vásárlókból, akik méretre való tekintet nélkül tépik ki egymás kezéből a darabokat, a legutóbbi vicces példája ennek a jelenségnek a H&M Balmain kollekciója volt.
Egymást taposták az emberek a H&M-ben
Magyarországon sosem látott tömegjelenet zajlott le a Vörösmarty téren.

A fast fashionhöz az is hozzátartozik, hogy az egyes kollekciók nem túl időtállók, a korábban megszokotthoz képest gyakrabban változnak, egy-egy alapruhadarabon kívül minden többször kicserélődhet egy boltban pár hónap leforgása alatt. Az egész jelenség részben annak tudható be, hogy a világgazdasági válság után az emberek divatköltései meredeken visszaestek, és valamit ki kellett találni, hogy újra több pénzt szórjanak el ruhákra.
Ennek egyszerű módja az, hogy gyorsabban változtatják, éppen mi számít trendinek, ezzel lépéskényszerbe hozva azokat, akiknek fontos a kinézet. Ez a taktika viszont csak akkor működik, ha a márka nem konzervatív, folyton képes megújulni, a GAP-nek és néhány társának pedig a jelek szerint ez nem sikerült.
Nem menő élő reklámtáblának lenni
Lejtőn a világ legtahóbb sikercége
Cikizte a kövéreket, a kisebbségeket és a sérülteket, a részvényesek most megbuktatnák az USA egyik ismert ruhagyárosát. Miért nem megy az üzlet? Már nem menő menőnek lenni?
Az új időkhöz nem jól alkalmazkodó ruhacégek másik, Magyarországon is ismert példája az Abercombie & Fitch, ami pár évvel ezelőtt nagy botrányt kavart tahóságával. Bár a cég kirekesztő marketingstratégiája is szerepet játszott lejtőre kerülésében, minden bizonnyal benne volt az is, ami a GAP esetében: az egyszerű minőségre, a logóra és a logó által megjelenített arculatra túl nagy hangsúlyt fektető cégek nem állják már meg a helyüket a fast fashion korában.
A 2000-es évek elején még szupermenőnek számított egy egyszínű GAP-logós kapucnis pulcsi. De gondolhatunk akár a budai körökben ragályként terjedő MANGO ADDICT-feliratú női pólókra, vagy arra a furcsa jelenségre, amikor az egész státuszszimbólum-logikát totálisan félreértve kifejezetten az olcsóságukról híres márkák, mint a Philip Russell vagy a Cactus Clone is mindenre rányomták jó naggyal a nevüket. Ma viszont már az emberek kevésbé szívesen fizetnek azért, hogy élő reklámtáblaként vonuljanak az utcán.
Pláne, hogy az ilyen márkákért esetenként még többet is kell fizetni, a GAP szimplasága ellenére ma már jóval drágább, mint egy sereg versenytársa. Más fogyasztói kategóriának szól ugyan, de ebből a szempontból hasonló a tavaly becsődölt American Apparel esete is, ami túl későn ismerte fel, hogy az amerikai tinik már nem fognak a viszonylag szimpla cuccaikért annyit kifizetni, amennyit ők elkérnének. Ez a stratégia már egyszerűen nem működik abban a korban, amikor már az amerikai piacon is tarol a H&M, a Zara vagy a Primark.
A boltbezárás már nem lesz elég
Hogy mennyire nem sikerül váltani, azt jól mutatja a The Economist ábrája, ahol a GAP piaci részesedésének zuhanását láthatjuk. 2004-ben mind az amerikai, mind a világpiacból szép részt hasított ki magának a GAP, tíz év alatt viszont elolvadt az előny. A legnagyobbat a két nagy spanyol márka profitálta az átrendeződésből, de gyorsan jön fel az ír Primark is.

A kiábrándító negyedéves eredmények és előrejelzések, illetve a héten bekövetkezett árfolyamesés tehát semmiképp sem véletlenszerű. Az elmúlt időszak tőzsdei adatai is inkább trendet jeleznek a GAP-pel kapcsolatban, három hónap alatt összesen 14 százalékot zuhant a részvények ára. A boltok bezárása és a nagyszabású akciók viszont nem fognak segíteni ezen a helyzeten, ha az amerikai ruhaóriás talpon akar maradni, muszáj lesz elmozdulnia eredeti koncepciójától, mert afölött már eljárt az idő.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Bejelentést tett Nagy Márton, történt valami a boltok polcain
Összesen 872 termék ára változott meg.
tegnap, 17:14
- Gazdaság
Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint
Az amerikai tőzsdék is pozitívan reagáltak.
április 9., 21:00
- Gazdaság
Donald Trump mesterstratégiájáról beszélnek, a világgazdasági válság óta nem történt ilyen
A kockázat ugyanakkor pislogásra kényszerítette az amerikai elnököt, Kína pedig felveszi a kesztyűt.
április 10., 10:55
- Mindeközben
Fekete Linda nagy felismerésre jutott a Farm VIP-ben: Nagyon konfliktuskerülő vagyok, ezért nem szoktam visszaszólni az embereknek
5 perce
- Mindeközben
Idegőrlő játék után megvannak a Farm VIP finalistái: „Ilyen rideg ember nem nyerheti meg a Farmot!”
tegnap, 21:42
- Mindeközben
Hároméves lett Rácz Jenőék kislánya, olyan születésnapi ajándékot kapott, amit egyhamar nem felejt el
tegnap, 20:30
- Címlapon
Törölték Rogán Antalt a szankciós listáról
Még soha senki nem került le erről a listáról ilyen rövid idő alatt.
tegnap, 20:52
- Gazdaság
Olyat mutatott Magyarország, hogy más országok is lemásolták
A német MediaMarkt-vezér azt is elárulta az Indexnek, miért tartja nagyszerűnek Magyarországot.
április 10., 06:52
- Gazdaság
Az Európai Unió 90 napra felfüggeszti az amerikai termékek ellen kivetett vámokat
Az előkészítő munkák ettől még folytatódnak.
április 10., 14:51
- Gazdaság
Kkv-államtitkár: Nem ördögtől való a hitel, sőt a gazdasági felzárkózás motorja lehet
Hitellel a növekedésért – írja véleménycikkében Szabados Richárd.
április 9., 21:07
- Gazdaság
Már megint problémák voltak az OTP szolgáltatásaival
Két napon belül másodjára jelentkeznek gondok a banknál.
április 10., 14:13
- Gazdaság
Kilőttek a telekárak
Egy év alatt ötvenszázalékos drágulás borzolja a kedélyeket.
április 10., 06:54
- Gazdaság
Kitört a pánik, ketyegő bombán ücsöröghetünk, de a kormány nyugodt
A büdzsé helyzete nem ideális, de nem kritikus.
április 10., 06:10
- Mindeközben
Molnár Ferenc Caramel nem engedné meg a lányának, hogy egy 10 évvel idősebb férfit vigyen haza: „Rettegek ettől, ha csak belegondolok”
tegnap, 17:32
- Gazdaság
Világbajnok lett Budapest, özönlenek a külföldiek
Elárulták, mi kellett a világrekordhoz.
április 9., 06:02
- Gazdaság
Vámháború: beszakadtak a piacok az elmúlt napok drasztikus döntései után
Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a világgazdaság legfrissebb fejleményeiről.
április 9., 17:58
- Gazdaság
Egyre világosabb, mit művelt Donald Trump a forinttal
Ma kristálytisztán látjuk az igazságot.
április 9., 09:01
- Címlapon
Hadházy Ákos elmondta az Indexnek, mitől fél a legjobban a hatalom
A rendőrök elvették Szabó Bálinttól a trombitáját, aki felkészült arra, hogy újra börtönbe kell mennie.
tegnap, 16:37
- Gazdaság
Nagy változást jelentett be a NAV, több százezren számíthatnak értesítésre a napokban
Magánszemélyek, cégek és egyéni vállalkozók is érintettek.
április 10., 19:46
- Gazdaság
Donald Trump nekiment a világnak, magyarok milliói érzik majd ennek hatását
Elképesztő, ami a benzinkutakon zajlik.
április 10., 16:42
- Gazdaság
Szokatlan méretű túlterheléses támadás érte az OTP Bank digitális rendszereit
A pénzintézet minden rendelkezésre álló eszközzel dolgozott a probléma elhárításán.
április 10., 16:36
- Gazdaság
Meghallgatást kezdeményeztek az Országgyűlésben az MNB-alapítványok ügyében
Matolcsy György fiát is meghallgatná a Gazdasági Bizottság egyik tagja.
április 9., 18:35
- Gazdaság
Orbán Viktor bejelentette, a kormány megállapodásokat kötött a telekommunikációs cégekkel
Elmondása szerint ebben a szektorban is lejjebb kell törni az árakat.
április 9., 19:33
- Címlapon
Kocsis Máté és Hidvéghi Balázs sem hagyta szó nélkül a Magyar Péterről készült mémet
A Fidesz frakcióvezetője szerint a Tisza Párt elnöke sumákolhat pár hétig Weber úr kénye-kedve szerint.
tegnap, 19:45
- Gazdaság
Nagy Márton ultimátuma után a 4iG Csoport a fogyasztóknak kedvező döntést hozott
A Telekom és a Yettel is hasonló lépésre szánta el magát.
április 9., 10:16
- Gazdaság
Véget ért a rejtélyes bankautomata-mizéria, fellélegezhetnek az OTP-ügyfelek
Csak rövid ideig állt fenn hálózati hiba.
április 9., 13:02
- Gazdaság
Újabb sok milliárd forint dugipénzre bukkanhattak a rejtélyes MNB-ügyben
63 milliárd forintról beszélnek.
április 9., 09:18
- Gazdaság
Kína 84 százalékos vámmal vág vissza az Egyesült Államoknak, felbolydultak a piacok
Egyre durvább a helyzet a vámfronton.
április 9., 14:04
- Gazdaság
Kanada viszontvámot vet ki az Egyesült Államokra
Az intézkedés szerdától lép életbe.
április 9., 10:38
- Mindeközben
Berki Mazsi elárulta, miből tudja finanszírozni luxusutazásait: „Lehet, hogy meglepő lesz, amit mondok, de…”
tegnap, 12:20
- Mindeközben
Kárpáti Rebeka sejtelmesen üzent milliárdos exének és Molnár Andreának: „Érdekes csavarokat tud dobni az élet”
tegnap, 11:05
- Gazdaság
Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat
Az indoklás szerint a testület a tárgyalásokat részesítené előnyben.
április 9., 15:36
- Gazdaság
Élesedtek Donald Trump vámjai, remeg az egész világ
Zuhannak a tőzsdék, gyengülnek a devizák, szemünk láttára íródik a történelem.
április 9., 10:18
- Gazdaság
Két számjegyű áresés lesz csütörtöktől a benzinkutakon
Hatszáz forint alá csökkenhetnek az üzemanyagárak.
április 9., 14:57
- Címlapon
Több helyen is léket kapott a magyar ipar hajója
A vesszőfutás belső szemmel: a gyatra adatok mellett a bizonytalanság is pusztít.
tegnap, 15:37