Orbán: Meg kell duplázni a magyar gazdaságot

2016.06.13. 11:53

Orbán Viktor hétfőn az Európai Beruházási Bank (EIB) budapesti irodájának hivatalos megnyitó ünnepségén fejtette ki elképzeléseit a magyar gazdaság jövőjével kapcsolatban. A Magyar Tudományos Akadémián elmondott beszédében egyebek mellett azt hangoztatta: 

Magyarország képes lehet arra, hogy mostani gazdasági teljesítményét megduplázza, és ez nemcsak lehetőség, hanem kényszer is, középtávon ezt kell elérni.

A miniszterelnök az MTI tudósítása szerint azt is kifejtette, hogy: 

  • Magyarország 2010 óta olyan gazdaságpolitikát folytat, amelynek a növekedés áll a középpontjában
  • A gazdaság növekedése most és középtávon is jóval az EU átlaga felett alakul
  • képesek vagyunk elérni a teljes foglalkoztatottságot, reális esély van arra, hogy mindenki, aki dolgozni akar, munkalehetőséghez is jusson.
  • képesek vagyunk arra, hogy "a nagy nemzetközi vállalatok mögé odategyük az erős és innovatív magyar ipart". Mindehhez befektetések és fejlesztések kellenek - mutatott rá.

Ennek valamelyest ellentmondani látszik, hogy az idei év eleje elképesztő megtorpanást hozott a magyar gazdaságban, európai szinten csak Görögország muzsikált rosszabbul nálunk.

Created with Highcharts 4.0.1Így növekedtek az EU tagállamai 2016 első háromhónapjában (éves alapon)forrás: Eurostat4,23,63,42,92,72,52,42,11,81,61,51,41,31,3110,90,80,5-1,3tagállamokEU átlagRomániaSzlovákiaSpanyolországBulgáriaCiprusLengyelországLitvániaUKÉsztországNémetországBelgiumHollandiaLettországFranciaországOlaszországAusztriaFinnországPortugáliaMagyarországGörögország-2-1012345

Arról, hogy mi a baj a magyar gazdasággal és hogy állnak a kilátásaink, itt írtunk részletesen. Röviden a lényeg: nagyon függünk az európai uniós támogatásoktól és néhány multi, elsősorban az autógyártók termelésétől, és ha ezekben egy kis fennakadás van, azonnal bezuhan a gazdaság.

Kapcsolódó
Most látszik igazán, mennyire sérülékeny a magyar gazdaság

Most látszik igazán, mennyire sérülékeny a magyar gazdaság

Nagyon kiszolgáltatott a magyar gazdaság, ezt a GDP visszaesése is jelzi. Már egy gyár rövid leállása is meglátszik a statisztikákban, ha pedig nem lenne uniós pénz, alig lenne itt növekedés.

Erre amúgy bizonyos szinten Orbán is kitért. Azt mondta, hogy tudatosan fel kell építeni egy pénzügyi rendszert "a bőkezű európai időszakok" utánra. Erről azonban nem bocsátkozott részletekbe. 

Felhozta a demográfiai válságot is. Európában szerinte ma kétféle magatartás létezik ezzel kapcsolatban:

  • vagy nem beszélnek róla
  • vagy azt gondolják, a demográfiai hanyatlást bevándorlással lehet megoldani
  • Magyarország ezzel szemben harmadik utat jár: "még nem ütött az utolsó óránk, van még egy kevés időnk", és meg lehet fordítani a tendenciákat. Ehhez megfelelő családtámogatás és családpolitika kell, ehhez forrásokat rendelnek.

A miniszterelnök utalva egyebek mellett a Brexit körüli bizonytalanságra, a transzatlanti szabadkereskedelmi megállapodás tárgyalására és az EU-orosz kapcsolatrendszer megromlására, "nem kényelmes időpontnak" nevezte a mait.

"Régen volt szükségünk annyira sikerekre, mint manapság. Az EU megmaradásához, megerősödéséhez a történelmi tapasztalatok és a történelmi igazság nem elegendő; ha nincsenek sikerek, hosszú távon az uniót nehéz lesz egyben tartani, olyan közösségnek megtartani, amelyben a tagállamok örömmel vesznek részt" - magyarázta Orbán.

Kérdés persze, hogy ilyen nehéz nemzetközi környezetben, ilyen súlyos sebezhetőség mellett hogyan fog megduplázódni a magyar gazdaság középtávon?

Az EIB-iroda megnyitóján egyébként 30 milliárd forint értékben refinanszírozási szerződéseket írtak alá tornatermek, uszodák, sportpályák és óvodák építéséről. Az EIB 1990 órta 19 milliárd euróval szállt be a  magyar gazdaság fejlesztésébe.  



Bezárás