Már rég teljesült Orbán álma

K EPA20160906093
2016.10.10. 14:20
Orbán Viktor szerint a médiában, a bankrendszerben, az energetikában már nagyobb a hazai tulajdon aránya a külföldinél, ezért már csak a kiskereskedelemben kell helyzetbe hozni a magyar tőkét a multikkal szemben. Meg akartuk nézni, hogy a számok pontosan mit mondanak ezeknek az iparágaknak a tulajdonviszonyairól, és meglepetésünkre egészen más dolgok jöttek ki, mint amiről Orbán beszélt: a kiskereskedelemben például már régóta megvan a magyar többség, de a pénzügyi szektorban még bőven a külföldi tőke dominál.

Négy olyan terület létezik, ahol muszáj elérni, hogy a hazai tőke a nemzetközi fölé nőjön. Ezek a média, a bankok, az energia és a kiskereskedelmi hálózat.

Hárommal megvagyunk, a negyedikbe beletörött a fogunk. Kénytelenek vagyunk ezért új ötleteken dolgozni. Sajnos a kereskedelmi hálózatok furfangosabbak nálunk. Még néhány év, és ezt a célt is teljesítjük” – mondta Orbán Viktor még szeptemberben Lengyelországban.

A kormány 2010 óta igyekszik különféle törvényekkel és akár állami felvásárlásokkal helyzetben hozni a magyar cégeket az említett iparágakban. Mostanra már látszik is, hogy ezekben az iparágakban megerősödött a hazai tulajdon a külföldi tőke rovására. A Nemzetgazdasági Minisztériumnál rákérdeztünk, hogy milyen adatok és módszertan alapján mondhatja Orbán, hogy három iparágban már megvan az 50 százalékos arány, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.

Mit mondanak a számok?

A hivatalos módszertan hiányában ezért fogtuk a TEÁOR-számokat, amik alapján Központi Statisztikai Hivatal a cégeket főtevékenységük alapján kategorizálja, a kategóriák alapján összeszedtük az egyes iparágakhoz tartozó cégeket, és a Bisnode segítségével négy ábrán szedtük össze, hogy 2010 és 2015 között hogyan változott a a bankszektorban, a kiskereskedelemben, az energetikában és a médiában a magyar, a külföldi, és a vegyes tulajdonú cégek piaci részesedésének aránya.

Ez alapján az jött ki, hogy

az energetikában, a médiában és a kereskedelemben már bőven megvan a magyar többség, a pénzügyi szektorban viszont még határozottan a külföldi tőke dominál.

Mindez az eredmény úgy jött ki, hogy a médiapiacon – mivel az elemzések a múlt heti helyzet alapján készültek – még nem is lehetett számolni a Népszabadság kiadásának felfüggesztésével és az eddig külföldi tulajdonúnak számító lap bizonytalan sorsával.

Hogy jött ki?

Az egyes iparágakat bemutató ábráknál feltüntettük, hogy milyen TEÁOR-kategóriák alapján szedtük össze az iparágat képviselő cégeket. A módszertanunk sajátossága, hogy mivel a vegyes tulajdonú cégek esetében nem minden esetben lehet tudni, hogy mekkora a külföldi és a magyar tulajdon aránya, az ilyen cégek egy külön kategóriát alkotnak.

A külföldi tőke dominál a pénzügyben

Más módszertannal kijön a magyar többségi tulajdon

A Portfolio számítása alapján a magyar bankszektorban a magyar tulajdon az MKB megvásárlásával lépte át az 50 százalékot. Ez a számítás például magyarnak számítja a vegyes tulajdonú OTP-t. Az MKB megvétele előtt viszont még ilyen módszertan alapján is csak 44 százalék volt a magyar tőke aránya.

Bár Orbán a bankszektort emlegette, a kormány nem csak a bankok körében igyekezte helyzetbe hozni a magyar cégeket, hanem más pénzügyi cégeket is érintő döntések is születtek, amik kedvezőtlenek voltak a külföldi tőkének (például a magánnyugdíjpénztárak államosítása).

A szektorban a mérlegfőösszegek összeadása alapján így az látszik, hogy bár 2010 óta elég látványosan nőtt a magyar tulajdon aránya a pénzügyi szektorban, a 2010-es 10,3 százalékhoz képest 2015-ben még mindig csak kicsit kevesebb mint 16 százalék volt a magyar tulajdonú pénzügyi cégek aránya az iparágban. Ebben az időszakban a külföldi tulajdon aránya nagyjából hasonló arányban - 74, 5 százalékról 68 százalékra - csökkent, mint ahogy a magyar tulajdon nőtt, miközben a vegyes tulajdonú cégek aránya nem változott jelentősen (15,2 százalékról 16,2 százalékra nőtt).

De mi értelme van annak, ha nő a magyar tulajdonú pénzügyi cégek aránya? A magyar gazdaságpolitika hivatalosan azért törekszik a hazai vállalkozók helyzetbe hozására, mert bizonyos esetekben nagyobb pénzügyi biztonságot eredményezhet a nagyobb hazai tulajdon aránya. Amikor a gazdaság növekszik, a külföldi cégek hajlamosak túl nagy kockázatot vállalni és túl sokat hitelezni, tehát alulbecsülni a kockázatokat, recesszió esetén viszont az anyagcég mérlegalkalmazkodása (tehát a pénzügyi forrásokkal való gazdálkodás, ami rövid távon csökkenti a bank által kihitelezhető pénz mennyiségét), súlyosbíthatja a válságot.

A hazai pénzintézeteknek ezzel szemben általában nincs annyi tőkéje, hogy túlzásba essenek a kihelyezett hitel mennyiségével kapcsolatban, illetve a mérlegalkalmazkodás sem kavar be válság esetén. A külföldi bankok nagy előnye viszont válság esetén, hogy a külföldi tulaj kimenti a bajba került leányvállalatokat, miközben a hazai bankokat általában az állam tudja csak menteni adófizetői pénzből (bővebben a Portfolio írt erről a témáról).

Kisker: már rég megvan a magyar többség

Kevésbé bonyolult a helyzet a statisztikákkal a kiskereskedelem esetén, ennek az iparágnak ugyanis van egy külön TEÁOR-kategóriája. Az ábrán látszik, hogy ez alapján az Orbán által célként kitűzött magyar többségi tulajdon tavaly és tavalyelőtt, illetve már 2012-ben is megvolt egyszer, de trendszerűen is a magyar tulajdon növekedése jellemző az iparágra, hiszen amíg 2010-ben még csak 47 százalék volt a magyar tulajdon aránya, 2015-ben már 53 százalék volt ugyanez az arány, miközben külföldi tulajdon jelentősen lecsökkent, a vegyes tulajdon aránya pedig megnőtt.

Ennek ellenére a kormány célja a magyar tulajdon növelése, és tavasszal ezzel a törekvéssel összhangban lett volna, ha a felröppent pletykáknak megfelelően Csányi Sándor és az OTP Bank végül megvette volna a Tesco kelet-közép-európai hálózatát. Erre végül állítólag azért nem került sor, mert Orbánék éppen barátkozni szerettek volna Kaczyński-féle lengyel Jog és Igazságosság párttal, ami a választások nagy esélyese volt – és nyert is –, és ami magyar mintára a hazai tőkéseket szeretné erősíteni. Ebbe viszont nagyon belerondított volna, ha egy magyar nagytőkés vásárolja be magát a lengyel piacra. 

A legradikálisabb változás az energetikában volt 

Szintén nagyot nőtt a magyar tulajdon aránya az energetikában, ahol a kormány szintén hatalmas átalakítást hozott össze 2010 és 2015 között. Létrejött az Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt., és az állam átvette a lakossági gázfogyasztókat a multicégektől. 

Az ábrán látszik, hogy árbevétel alapján a magyar tulajdonú energetikai cégek aránya 2010 és 2015 között csaknem 16 százalékkal nőtt, miközben a külföldiek aránya is nőtt kicsit, de ezt bőven ellensúlyozta, hogy a vegyes tulajdon aránya csaknem 19 százalékkal csökkent.

A médiában is megerősödött a magyar tőke

Szintén elég radikálisan, 15 százalékkal nőtt meg a hazai tulajdon aránya a magyar médiapiacon. Így már összesen a piac 57 százaléka van magyar tulajdonban, miközben a külföldi tulajdon csak 36 százalék, míg a vegyes tulajdonú cégek aránya szinte elhanyagolható (mint írtuk, a számok a Népszabadság-ügy kirobbanása előttről származnak). Ennek nagyrészt az az oka, hogy az elmúlt néhány évben látványos jobboldali építkezés valósult meg ezen a piacon, aminek a keretében kormányközeli oligarchák újságokat, tévéket, rádiókat vásároltak fel és adtak el, és teljesen új lapokat alapítottak.

A magyar tulajdonban lévő cégek összes árbevételét az is befolyásolta, hogy Simicska Lajos összeveszett Orbán Viktorral, amit mindkét oldal megsínylett a maga módján, de az adatokból látszik, hogy 2015-ben kivétel nélkül Simicska mindegyik sajtóorgánuma kevesebb pénzt hozott, mint 2014-ben.

Közben a TV2 is Andy Vajna tulajdonába került és a Habony Árpád és Győri Tibor tulajdonában álló Modern Media Groupból, illetve a szintén Habonyhoz köthető Nouvelle Media Kft.-ből és Ripost Média Kft.-ből álló lapcsoport (Faktor, Lokál, 888, Ripost) is összesen több mint egymilliárd forintnyi bevételt hozott össze 2015-ben. Részletesebben itt írtunk a médiapiaci átalakulásáról és a céges eredményekről.

(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök (j) és Beata Szydlo lengyel kormányfő a 26. krynicai gazdasági fórum keretében rendezett V4-es miniszterelnöki csúcson tartott panelbeszélgetésen 2016. szeptember 6-án. Fotó: MTI/EPA/Darek Delmanowicz)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.

március 26., 09:42

  • Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.

március 25., 18:23

  • Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.

március 25., 14:00

  • Gazdaság
Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Lejtőre kerültek az árak.

március 25., 13:56

  • Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma

Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma

A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.

március 26., 10:55

  • Gazdaság
Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába

Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába

Most ellenőrizheti, hogy középosztálybelinek számít-e.

március 25., 15:44

  • Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.

március 25., 17:36

  • Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára

Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára

Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.

március 26., 10:21

  • Címlapon
Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után

Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után

Nincsenek jó napjai a magyar gazdaságnak.

3 órája

  • Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén

Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén

Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.

március 26., 09:23

  • Gazdaság
Orbán Viktor elárulta, hogy miért avatkoztak be az élelmiszeráraknál

Orbán Viktor elárulta, hogy miért avatkoztak be az élelmiszeráraknál

Számokat is közzétett a miniszterelnök.

március 23., 11:47

  • Gazdaság
Csaknem negyedmilliárd forintot értek ezek a számok a hatos lottón

Csaknem negyedmilliárd forintot értek ezek a számok a hatos lottón

Kihúzták a nyerőszámokat.

március 23., 16:58

  • Gazdaság
Spanyolország döntött: törvényi erővel csökkentenék az élelmiszer-pazarlást az országban

Spanyolország döntött: törvényi erővel csökkentenék az élelmiszer-pazarlást az országban

Megjelentek a részletek a jogszabályról.

március 24., 06:44

  • Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.

március 26., 11:49

  • Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.

március 25., 12:45

  • Gazdaság
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében

Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében

Az Állami Számvevőszék feljelentése után ez a legfrissebb fejlemény.

március 25., 13:32

  • Gazdaság
Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk

Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk

Novák Előd törvényjavaslatot is benyújtott az ügy érdekében.

március 25., 10:35

  • Címlapon
Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?

Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?

Megnéztük, hogyan éljük túl a 73. órát.

7 órája

  • Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.

tegnap, 17:11

  • Címlapon
Felszínre hozni a kimondhatatlant – agyagba gyúrják traumáikat a mentális betegek a Nyírőben

Felszínre hozni a kimondhatatlant – agyagba gyúrják traumáikat a mentális betegek a Nyírőben

Az intézményben terápiás kert is szolgálja a betegek gyógyulását és a dolgozók rekreációját.

54 perce

  • Címlapon
Benjamin Netanjahu szerda este Magyarországra érkezik

Benjamin Netanjahu szerda este Magyarországra érkezik

Orbán Viktor miniszterelnökkel is találkozni fog.

35 perce

  • Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát

A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát

A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.

március 26., 21:51

  • Gazdaság
Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás

Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás

A 95-ös benzin és a gázolaj ára is módosul.

március 24., 13:23

  • Gazdaság
Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban

Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban

Bankszámlára történő folyósítás esetén korábban kapják meg a járandóságukat.

március 24., 11:14

  • Gazdaság
Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz

Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz

Maradt a múlt héten tapasztalt szint.

március 24., 07:21

  • Gazdaság
Újabb ingyenpénzre lehet jelentkezni vidéken

Újabb ingyenpénzre lehet jelentkezni vidéken

5–30 millió forintos támogatást igényelhetnek a kkv-k.

március 24., 14:03

  • Gazdaság
Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Meg is lett a jutalma.

március 25., 06:20

  • Címlapon
Reneszánszát éli a játék, amit javarészt mi, magyarok adtunk a világnak

Reneszánszát éli a játék, amit javarészt mi, magyarok adtunk a világnak

Időutazásra indultunk egy érdekes korszakba.

11 perce

Neked ajánlott


Bezárás