Súlyos béremelést követelnek a győri Audi-dolgozók
További Gazdaság cikkek
- Karácsonyi ajándékkal ér fel, amit egy hitelminősítőtől kapott Magyarország
- Sztárok lepik el a Bazilika előtti teret: nem mindennapi dologra vállalkoztak
- Több száz millió dolláros csalással vádolják a „Hawk Tuah”-lányt
- A BMW cáfolta, hogy baj lenne a debreceni gyárában
- Rossz hír érkezett a Temuról rendelőknek
Egységesen, fejenként 55 ezer forintos alapbéremelést kér a győri Audi-gyár dolgozóinak januártól az Audi Hungária Független Szakszervezet – írja a Napi.hu. Az értesülés szerint emellett az úgynevezett választható béren kívüli (vbk) keret, tehát a béren kívüli juttatási csomag 650 ezer forintra emelését kérik.
A szakszervezet azt is szeretné elérni, hogy
- az Audi törölje el az általa az önkéntes nyugdíjpénztárba való befizetés felső korlátját;
- és hogy a szociális hozzájárulási adó mértékének várható csökkentését egy az egyben fordítsa a cég a dolgozók bérének emelésére.
A Napi.hu emlékeztet rá: idén áprilisban már volt egy béremelés a győri Audi-gyárban, amit feszült egyezkedés előzött meg. Akkor valós forgatókönyvnek tűnt, hogy Magyarországon óriási sztrájk indul az autóipari szereplőknél, köztük az Audinál, ha a munkáltatók nem tudnak megállapodni a bérekről a szakszervezetekkel.
A tavaszi audis megállapodás szerint a havonta 170-289 ezer forintos bérrel rendelkező audis dolgozók 16-20 ezer forintos emelést kaptak, a 290 ezer forintnál nagyobb fizetéshez jutók fizetését pedig 15 ezer forinttal emelték. Ráadásul a fizetésemelés visszamenőleges hatályú, január 1-jétől lépett érvénybe. Az akkori megállapodás tartalmazta azt is, hogy a vbk-keret évi 570-630 ezer forintra emelkedik.
Továbbra sem az Adui az egyetlen magyarországi autógyár, ahol bérviták vannak, ugyanis a kecskeméti Mercedes-gyárban is terítékre került a téma, nemrég sztrájkbizottság is alakult.
A Mercedes keddi közleménye szerint az egyik érdekképviselet, a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete (MTSZSZ) és a gyár megállapodott egy, a korábbiakat jóval meghaladó két évre szóló többlépcsős bérfejlesztésben. Az MTSZSZ szerint ez átlagosan 20 százalékos jövedelemnövekedést jelent két év alatt.
Ugyanakkor a kecskeméti üzemben működő másik érdekképviselet, a Vasas Szakszervezeti Szövetség elfogadhatatlannak találja ezt a megállapodást. Azt kifogásolták, hogy két évre fixálják a bérfejlesztést, ehelyett a Vasas Szakszervezeti Szövetség további tárgyalna a gyár vezetőségével.