Nem lesz olcsóbb a benzin, marad a visszafogott olajkitermelés
További Gazdaság cikkek
- Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet
- Mindjárt megszűnik az Ügyfélkapu, ezt kell tudni a változásokról
- Ott tartják a magyar gyerekek a zsebpénzt, ahol nagyon nem kéne
- Elárulta Nagy Márton, mit gondol a román fizetésekről
- Kipécézték és támadhatják a forintot, hatalmas dilemma Matolcsy Györgyék asztalán
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai úgy döntöttek csütörtökön, hogy kilenc hónappal, 2018. március 31-ig meghosszabbítják a kitermelés csökkentéséről szóló megállapodást - írja az MTI névtelenül nyilatkozó OPEC-forrásra hivatkozva.
A tagállamok miniszterei Bécsben ültek össze szokásos félévenkénti tanácskozásukra, az olajkartellen kívüli nagy olajkitermelő országok miniszterei délután csatlakoznak hozzájuk. A nem OPEC-tag olajexportőr országok, élükön Oroszországgal, minden bizonnyal ugyancsak az eddigihez hasonló feltételekkel vállalják a kitermelés további visszafogását.
Az OPEC 13 tagállama és a kartellen kívüli 11 nagy olajkitermelő ország tavaly decemberben állapodott meg arról, hogy az októberi szinthez képest január 1-jétől együttesen napi 1,8 millió hordóval fogják vissza a kitermelést fél éven keresztül. Az egyezség szigorú betartásának köszönhetően az olaj világpiaci ára szinte folyamatosan 50 dollár fölött állt az idén.
Hálid al-Falih, Szaúd-Arábia energetikai minisztere a tanácskozást megnyitó beszédében elmondta, hogy várakozásaik szerint idén "egészséges" kereslet mutatkozik a kőolajra, és 2018 első negyedévére többé-kevésbé stabilizálódik az olajpiac. A szervezet tagállamai és a kartellen kívüli országok továbbra is nagy figyelemmel követik a kőolajpiaci és a világgazdasági helyzet alakulását, valamint tanulmányozzák a piaci egyensúly visszaállításának felgyorsítását segítő lehetőségeket.
A kitermelést azért csökkentik, hogy helyreálljon a piaci egyensúly a túlkínálat mérséklése és a bőséges raktárkészletek apasztása révén, és ezáltal stabilizálódjon a kőolaj világpiaci ára. Az emelkedő olajárak azonban kitermelésük fokozására ösztönözték az amerikai palaolajipari vállalatokat, ami lassítja a piac kiegyensúlyozását, mivel a tartalékok továbbra is a rekordszint közelében mozognak.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára csökken a határidős jegyzésekben, mivel a korábbi információkhoz képest nem történt meglepetés, a befektetők pedig már beárazták az olajkitermelést csökkentő megállapodás kilenc hónapra változatlan feltételekkel történő meghosszabbítását. Júliusi szállításra a Brent hordónkénti ára 1,24 százalékkal 53,29 dollárra, a WTI-é pedig 1,44 százalékkal 50,62 dollárra esett a csütörtök kora délutáni jegyzésekben.