Az MKB még eggyel közelebb került Orbán Viktorhoz
További Gazdaság cikkek
- Kiderült, hány luxusautót adtak el novemberben Magyarországon
- 320 ezer bankkártyát hív vissza az OTP Bank külföldön
- Történelmi mélypontra került a forint, Orbán Viktor rámutatott a forintgyengülés felelőseire
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
Mészáros Lőrinc az MKB-ba is megérkezett. Alig egy hónappal azután, hogy Balog Ádám, az MKB vezérigazgatója és Szemerey Tamás, a Növekedési Hitel Bank (NHB Bank) tulajdonosa, egyben Matolcsy György jegybankelnök unokatestvére hivatalosan is az MKB tulajdonosaivá váltak, most az MKB másik nagy tulajdonosi ágán is fontos változások történtek.
Június 1-jén a Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester és Jászai Gellért, az SCD-csoport bukásából reinkarnálódott ingatlanbefektető nevével fémjelezhető Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt. 49 százalékos befolyást szerzett az MKB Bank fölött.
Megvesz ezt, megvesz azt
A Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt. átveszi a Metis Magántőkealap kezelését a Minerva Tőkealap-kezelő Zrt.-től. A frissen bevásárló alapkezelő 53 százalékban Mészáros Lőrincé, aki az ország legsikeresebb vállalkozójának tűnik mostanában, az építőiparban, a bankszektorban, a médiapiacon és az agráriumban is hatalmas érdekeltségei lettek. Ahogy ő maga is fogalmazott, üzleti sikereit a szerencsének, a Jóistennek és Orbán Viktornak is köszönheti. Nem szeretnénk hitetlen pogánynak mutatkozni, de ebben a gyors felívelésben a szerencse és a Jóisten helyett azért leginkább Orbán Viktornak lehet kiemelt szerepe.
A Metis az MKB 45 százalékos tulajdonosa volt, ezzel a Konzum Befektetési Alapkezelő még csak ugyanekkora befolyást szerzett volna, de Mészáros Lőrincék úgy döntöttek – hallottuk a krőzus környezetéből –, hogy egy füst alatt még egyet lépnek.
A Konzum Befektetési Alapkezelő azt is bejelentette, hogy kezdeményezte a felügyeletnél a Metis II. Magántőkealap regisztrációját. Az alap bejegyzését követően a Metis II. megvásárolja a Blue Robin Investmenttől az MKB Zrt. részvényeinek további 4 százalékát. A tranzakcióhoz szükséges megállapodásokat a felek megkötötték, így a felügyeleti eljárásokat követően a Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt. által kezelt Metis és Metis II. Magántőkealapoknak együttesen 49 százalékos tulajdonuk lesz az MKB Bankban.
De hová tűnt Szíjj László?
Vagyis Mészárosék most abból a cégből is vettek, amelyet nemrég Balog Ádám és Szemerey Tamás átvett egy lassan talán elfelejthető nevű szingapúri-indiai bácsitól. Nagy kérdés, hogy kinek a pénze van a Metis mögött? Erről elvileg nem szól a közlemény, az is lehet, hogy Mészárosé, az is lehet, hogy a tőle nem távoli Szíjj Lászlóé. Talán mindegy is már. De mi lesz a bank irányításával?
Mint azt az új vevő képviseletében Jászai Gellért a közleményébe beírta és az Indexnek Jászai munkatársa külön is hangsúlyozta: „Fontosnak tartjuk, hogy az MKB menedzsmentje üzleti döntéseiben és a társaság irányításában továbbra is megőrizze szakmai függetlenségét”, vagyis Mészáros és Jászai állítólag nem jelenik meg a jövőben sem közvetlenül az MKB irányításában.
Ám ettől még nem lesz szebb a képlet.
Az MKB mostani tulajdonosváltásával kapcsolatban is hangsúlyozható az Index által már többször kiemelt problémahalmaz.
Az MKB nemzetközi értékesítése nem volt transzparens, az mindvégig a politika és az üzlet határán mozgó magyar oligarchák érdekei mentén zajlott. A történetben csúnyán összekeveredtek a banktulajdonosi és a hitelezetti érdekek (Mészáros Lőrinc Mediaworks nevű érdekeltsége például jelentős MKB-hitellel rendelkezik).
Nemrég az Index arról írt, hogy Mészáros Lőrinc az MKB Váci utcai székházának a tetején, libériás inasok kiszolgálása mellett fogadott politikusokat. Akkor azt hallottuk, egy privát banki ügyfélnek kölcsönadható olykor egy-egy tárgyaló. Most már nem kell magyarázkodni, Mészáros, a bank tulajdonosaként használhatja a Télikertet.