A képzett külföldiek fele elhagyhatja az Egyesült Királyságot a brexit miatt
További Gazdaság cikkek
-
Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét
- Mától újabb ingyenpénz érkezik a kkv-khoz
- Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás
- Lecsapott a jegybank, nagy büntetést kapott a K&H Bank
- Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban
Az Egyesült Királyságban dolgozó külföldiek egyharmada fontolgatja, hogy a brexit miatt elhagyja az országot – írja a Guardian a Deloitte legújabb kutatása alapján. Az eredmények szerint a magasan képzettek esetében a legnagyobb a távozás valószínűsége.
A brexit várható munkaerőpiaci hatásait felmérő kutatásban résztvevő vendégmunkások 36 százaléka veszi fontolóra, hogy 5 éven belül elmenjen az Egyesült Királyságból. A legképzettebbek esetében még ijesztőbb az arány, 47 százalékuk gondolkodik ebben. Angliában összesen 3,4 millió külföldi dolgozik, vagyis
ráadásul 27 százalék már 3 éven belül továbbállhat. A külföldiek elsősorban az ország bizonytalan gazdasági kilátásai miatt mennének el, illetve azért, mert az árfolyamváltozás miatt kevesebbet ér már euróra váltva a fontban keresett pénzük (ez elsősorban azoknak számít, akik a jövedelmük egy részét hazaküldik a családjuknak). A font a brexit-szavazás napjához képest 13 százalékkal ér kevesebbet most az euróhoz viszonyítva.
A Deloitte 2242 uniós- és unión kívüli állampolgárt kérdezett meg, felük az Egyesült Királyságban dolgozik, másik felük nem. Arra voltak kíváncsiak, mi teszi vonzóvá vagy épp taszítóvá az országot a vendégmunkások számára, milyen valószínűséggel telepednének le vagy vándorolnának el onnan. A jelenleg nem ott élők körében az Egyesült Királyság lett az egyik legnépszerűbb, 57 százalékuk tette a top3 ország közé, ahol szívesen dolgozna, és mindössze 21 százalék szerint lett kevésbé vonzó célpont a brexit miatt.
Az ott élők már kevésbé lelkesedtek, 48 százalékuknál rontott az ország megítélésén az unióból való távozás. A hatás a magasan képzett uniós állampolgároknál a legjelentősebb, 65 százalékuk gondolja kevésbé vonzónak Angliát a brexit-szavazás eredményeképpen.

Ha csak a távozást fontolgatók egy része tényleg otthagyja az Egyesült Királyságot, az komoly munkaerőhiányt eredményezhet rövid- és középtávon. A Deloitte észak-nyugat-európai ügyvezetője szerint ezt a hazai munkaerő képzettségének javításával, és a tényleges gazdasági igényekhez illeszkedő bevándorlási rendszer kialakításával orvosolhatják a britek.
A munkaerőhiány bizonyos szakmákban egyébként már ma is gondot okoz az országban, a Recruitment and Employment Confederation felmérése szerint 60 munkakörben nincs elég dolgozó. Az egészségügyben a legsúlyosabb a helyzet, a brexit-szavazás óta 96 százalékkal kevesebb nővér jelentkezik munkára az Egyesült Királyságban.
