A Konzum most az Appeninnt szerzi meg
További Gazdaság cikkek
A Konzum Befektetési és Vagyonkezelő Nyrt. valamint a Konzum PE Magántőkealap 24,51 - 24,51 együttesen 49,02 százalékos, meghatározó befolyást szerez az Appeninn Holding Nyrt.-ben – jelentette be, a Mészáros Lőrinc és Jászai Gellért nevével fémjelzett Konzum-csoport. Ekkora pakettet alighanem csak a nagyobb tulajdonosoktól lehetett megvenni.
A deal előtt az Appeninn negyede volt az Ádámosi György egykori brókerhez közeli svájci Lehn Consultingé, rajta kívül komolyabb részvényes volt még az E-Milorg, amely Emőri Gábor útdíj és parkolási szakember családi cége, illetve a Wallis Portfólió Kft.
Ajánlat lesz
Az összehangoltan eljáró társaságok
Az Appeninn elsősorban irodaházakat, ipari és logisztikai ingatlanokat tulajdonló, illetve üzemeltető cég. Összesen 65 ezer négyzetméter alapterületű ingatlanának eszközértéke meghaladja a 22 milliárd forintot.
A vevők tőzsdén kívüli (OTC) ügyletben 228,9 forintos átlagáron vásároltak. Jászai Gellért, a Konzum Nyrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy „a vállalatot szabályozott ingatlanbefektetési társasággá (SZIT) kívánjuk alakítani azzal a céllal, hogy az ebből származó gazdasági előnyöket kiaknázva az Appeninn Holdingban összpontosítsuk jövőbeli ingatlanbefektetéseinket. A társaság emellett megfelelő platformot képez a már meglévő ingatlan-portfóliónk részbeni átstrukturálásához is”
Rejtőzködő rajt
A 2009 végén alapított Appeninn Holding Nyrt. 2010. július 1-jén érkezett a Budapesti Értéktőzsdére (BÉT), ugyanakkor a bevezetés nem volt éppen transzparens. A főtulajdonos már akkor is az appenzelli Lehn Consulting AG volt, de az Appeninn - erősen megkérdőjelezhető módon - évekig nem mutatta be a tőzsdei közvéleménynek, hogy valójában nem egy „klasszikus” nyugati cég a főrészvényese, hanem az Ádámosi-család befolyása érvényesül
Eleinte csak az interneten is elérhető publikus appenzelli telefonkönyvből, vagy Ádámosi György Linkedin-profiljából derült ki, hogy a cég alighanem „Gyorgy Adamosi” tulajdona.
Az Ádámosi-családban apja és fia is ismert üzletember. Idősebb Ádámosi György Csányi Sándornak, az OTP elnök-vezérigazgatójának jó barátja, tucatnyi cégben volt vezetőtársa.
Ám az Appeninnben nem ő, hanem fia, ifjabb Ádámosi György vállalt szerepet, aki a Takarék Brókernél volt tőzsdei üzletkötő, igaz 2009 januárjáig ő is dolgozott Csányival, Bonitás 2002 befektetőcégnek volt a képviselője.
A kissé titkolózó megjelenés után az Appeninn szépen teljesített a tőzsdén, irodaházait magas kihasználtsággal működtette és a pénzügyi válság utáni években azt is sikeresen kezelte, hogy alapvetően devizahitelekkel finanszírozta a vételeket, ami azért abban az időszakban nem volt éppen a túlélés záloga. Hamarosan Ádámosi György is színre lépett és tisztséget vállalt a cégben.
SZIT-célok
A mostani vásárlás meglepő, mert
de azt nem, hogy egy ilyen áttétellel, vagyis az Appeninnen keresztül.
A SZIT konstrukció azt ajánlja bizonyos nyilvánosan működő ingatlan-befektetőknek, hogy amennyiben a kisrészvényesek is tartósan részesülhetnek az ingatlan-befektetéseik hozamából, akkor cserébe nagyon kedvező adózási kondíciókat kaphatnak.
Az Appeninn Nyrt. vezetője, Székely Gábor már korábban megerősítette lapunknak, hogy ők is érdeklődnek a forma iránt. (Székely most a közleményen túl nem kívánt lapunknak nyilatkozni.)