Kanada három év alatt egymillió gazdasági bevándorlót akar befogadni
méghozzá ezúttal nem humanitárius okokból, hanem szikár gazdasági számítások alapján. A kormány ugyanis így látja lehetségesnek a gazdaság és az innováció felpörgetését.
A kormánytervezet – melyet a Bloomberg ismertetett – a tartós letelepedési engedélyek számának fokozatos növelését tervezi:
- 2018-ban 310 ezer,
- 2019-ben 330 ezer,
- 2020-ban 340 ezer
engedélyt akarnak kiadni, amivel az állandó tartózkodási és munkavállalási engedéllyel rendelkezők száma elérné a lakosság egy százalékát.
Ahogy azt a bevándorlással foglalkozó miniszter, az amúgy szomáliai felmenőkel is rendelkező Ahmed Hussen elmondta:
A bevándorlók tehetségükkel hozzájárulnak majd a gazdasági növekedéshez és innovációhoz, és segítenek hazánkat megtartani a globális gazdaság élvonalában.
Kanada GDP-je egyébként 3 százalékkal nő idén, amivel tavalyhoz képest megduplázza a növekedési rátáját, de a növekedés 2018-ban várhatóan újból lelassul, méghozzá 1,8 százalékra. A jelenlegi gazdasági növekedést is részben bevándorlók munkájával érték el; 2011 és 2015 között évente átlagosan 259 542 bevándorló kapott letelepedési engedélyt a mintegy 35 milliós országban. A bevándorlók zöme Ázsiából - főleg a Közel-Keletről - jött; a helyi statisztikai hivatal szerint 2031-re a népesség 28 százalékát teszik ki azok az emberek, akik nem Kanadában látták meg a napvilágot.
Borítókép: AFP / Fotós: Geoff Robins