2024-től jöhet a kötelező otthoni komposztálás az Európai Unióban
Az Európai Parlament által elfogadott új tervezet alapján az európai háztartások és vállalkozások által termelt kommunális hulladéknak 2025-től legalább az 55 százalékát újra kell hasznosítani. 2025 után évente egy százalékponttal emelkedik a célszám. Magyarországon 2015-ben nagyjából 35 százalék körül volt az újrahasznosítása aránya.
A tervek szerint 2024-től a biológiailag lebomló hulladékokat, 2025-től pedig már a háztartási textilhulladékot is külön kell majd gyűjteni is. A tervezet végső jóváhagyását az Európai Tanács adhatja meg – írja a Portfolio az Euractiv cikke alapján.
Fontos változás lesz még, hogy a terv szerint a papír, fém, műanyag és üveg mellett 2025-től már a háztartási textil- és veszélyes hulladékot is külön kell majd gyűjteni, 2024-től pedig a terv szerint a biológiailag lebomló háztartási hulladékokat is, tehát otthon kell majd megoldani a komposztálást.
A javaslat a hulladékkezelés más területeit is érinti. Eszerint például
- a tagállamok 2035-től összesen a városi hulladék 10 százalékát helyezhetnék el lerakókban.
- Emellett 2025-re már a csomagolóanyagok 65 százalékát újra kell hasznosítani, ami 2030-ig 70 százalékra emelkedik.
- A csomagolások fogyaszthatóságra vonatkozó jelzéseket is tovább egyértelműsítenék, tehát a jövőben letisztulhat, hogy konkrétan mit is jelent például a "minőségét megőrzi" címke.
- A célok között szerepel az élelmiszerhulladék mennyiségének 30 százalékos csökkentése 2025-től, 2030-ig pedig a jelenlegi szint felére kellene csökkenteni a pazarlást. Ehhez az országoknak terveket kell kidolgozniuk az el nem adott élelmiszer begyűjtésére és újraelosztására, illetve újrahasznosítására.