Folytatódik az Ukrajna-gate: Trump környezetében egyre többen érintettek
További Gazdaság cikkek
- Németország gyengélkedik, Európa köhög, a forint lázas
- Egységes összegű 13. havi nyugdíjat kezdeményezne Magyarországon az MSZP
- Gazdagabbak szerettek volna lenni a magyarok, ehelyett csúnyán befürödtek
- Itt a kormány válasza, ennyi pénzt kap minden megszülető gyermek
- A vártnál alacsonyabb bevételt termelt a Temu anyavállalata
Petro Porosenko ukrán elnök 2017 júniusában találkozhatott Donald Trump amerikai elnökkel a Fehér Házban. Elkészültek az ilyenkor szokásos kezet rázós, illetve egymásra mosolygós fotók.
Porosenko rettentően büszke volt, mert előbb találkozhatott az amerikai elnökkel, mint maga Vlagyimir Putyin,
és mert azzal áltatta magát, hogy visszatáncolta magát Trump bizalmába, hiszen a Putyinbarátnak gondolt Trumppal szemben Ukrajna korábban inkább Hillary Clintonra bazírozott.
Szaga volt a fotónak
Nemzetközi lapértesülések szerint azonban ennek a pár felvételnek komoly ára volt. A különböző angolszász cikkek szerint az ügy kulcsszereplője Michael Cohen, Donald Trump magánügyvédje.
Ő korábban azzal vált híressé, hogy fizetett 130 ezer dollárt egy amerikai pornószínésznőnek, akinek cserébe hallgatnia kellett egy 2006-os Trumppal eltöltött éjszakájáról. Stormy Daniels, a nevezett pornósztár így végül elállt a tervezett kitálalásról, és ezzel nagyon jól járt, hiszen aligha keresett korábban egyetlen éjszakával 33 millió forintot.
Bejegyzés nélkül
Az ukrán ügyben Michael Cohen ellen az a fő kifogás, hogy– és ez az Egyesült Államokban nagyon fontos – nem volt Ukrajna bejegyzett lobbistája, és mégis a gyanú szerint 400 ezer, vagy más források szerint 600 ezer dolláros titkos kifizetést kapott.
Ebből kellett megszerveznie azt, hogy Donald Trump mindenképpen szakítson időt Porosenkóra,
sőt az ukrán elnök egy kicsit többet is kapjon az ilyenkor szokásos udvariassági minimumnál.
Arról persze azóta is viták zajlanak, hogy Ukrajna mindenkori amerikai lobbistái valóban megdolgoztak-e a pénzükért, vagy csak lenyúlták Európa egyik legszegényebb államát.
Paul Manafort
Cohen természetesen tagad, ahogy valójában minden bizonyíték ellenére még mindig tagad egy másik amerikai lobbista, Paul Manafort is. Pedig az ő ügye már előrébb tart. Paul Manafort szintén nagy hal volt, korábban ő vezette Trump kampánystábját. Ő Ukrajnában vélhetően a másik oldalnak játszott, legalábbis a 2016 augusztusában a New York Times által bemutatott dokumentumok szerint 2012 és 2013 környékén Manafort még Viktor Janukovics korábbi oroszbarát erőktől fogadott el dollármilliókat, hogy európai politikusokat nyerjen meg a vezette Régiók Pártja elismerésre.
Strabag-szál
A történetnek annyi magyar vonatkozása is van, hogy a találgatások szerint az egyik Manafort-kedvezményezett Alfred Gusenbauer egykori osztrák kancellár volt, aki a részben Olag Gyeripaszka fehérorosz származású orosz oligarcha tulajdonában álló Strabag vezető tisztviselője. A Strabag nálunk is kiemelten fontos építőipari cég.
És, hogy mi volt az amerikai érdek Ukrajna támogatásában? A gyanú szerint a sok szénnel és vasútiparral is rendelkező Ukrajna némileg logikátlanul egymilliárd dollár értékben rendelt megamerikai szenet és mozdonyokat.
(Borítókép: Nicholas Kamm / AFP)