További Gazdaság cikkek
- Itt a válság, amiről egyre többet beszélnek: egyszerre két csapás éri Európát
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
Az utóbbi két év legerősebb ütemével csökkent Kína exportja decemberben, és jelentősen visszaesett az import is, újabb jelzéseként annak, hogy idén tovább csökken a világ második legnagyobb gazdaságának teljesítménye, illetve mérséklődik a globális kereslet - írja a Reuters jelentése alapján az MTI.
A kínai vámszolgálat hétfőn közzétett adatai szerint decemberben az export dollárban számított értéke éves összehasonlításban 4,4, százalékkal, 2017 decembere óta a legnagyobb mértékben, az importé pedig 7,6 százalékkal, 2016 júliusa óta a legerősebb ütemben csökkent. A Reuters által megkérdezett elemzők az export 3,0 százalékos növekedését várták az előző havi 5,4 százalékos emelkedés után, az importban pedig 5,0 százalék emelkedésre számítottak a novemberi 3,0 százalék után. A kínai külkereskedelmi mérleg 57,06 milliárd dolláros többlettel zárt decemberben, míg elemzők 51,53 milliárd dollárra számítottak a novemberi 44,71 milliárdos szufficit után.
Jüanban számolva az export értéke 0,2 százalékkal emelkedett, az importé viszont 3,1 százalékkal csökkent decemberben éves összevetésben. A novemberi 305,04 milliárd jüan aktívum után 395 milliárd jüanos többlet keletkezett a kereskedelmi mérlegben. A dollárban denominált adatok azért fontosak, mert az elemzők és befektetők túlnyomó többsége is ezekre alapozza előrejelzéseit és elemzéseit.
A tavalyi egész évben 2017-hez képest Kína globális exportja 9,9 százalékkal, az utóbbi hét év a legerősebb ütemében, importja pedig 15,8 százalékkal nőtt. Egy évvel korábban, 2017-ben Kína kivitele éves szinten 7,9 százalékkal, 2013 óta a legerősebb ütemben, behozatala pedig 15,9 százalékkal, 2011 óta a legnagyobb mértékben nőtt.
A politikailag is különösen érzékeny amerikai relációban a külkereskedelmi többlet Kína javára 17,2 százalékkal, 323,32 milliárd dollárra emelkedett tavaly, ez 2006 óta a legnagyobb érték. Az export értéke 11,3 százalékkal 478,4 milliárd dollárra nőtt, az importé viszont csak 0,7 százalékkal bővült. Mindez arra ösztönözheti Donald Trump amerikai elnököt, hogy tovább fokozza a Pekingre gyakorolt nyomást a két ország közötti intenzív kereskedelmi vitában.
A decemberi adatok azonban azt mutatják, hogy a hónapok óta tartó vámháború megtette hatását. Kína Egyesült Államokba irányuló exportjának értéke decemberben éves összevetésben 3,5 százalékkal, az importjáé pedig 35,8 százalékkal csökkent.