Mérnökből és fizikai munkásból van a legnagyobb hiány
További Gazdaság cikkek
- Magyar siker az altatáshoz használt maszkok piacán
- Megújult a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara
- Kétmillió forintos átlagilletmény jöhet a bíráknál, de három évet kell rá várni
- Hatalmas leépítést tervez a Ford, több ezer munkahelyet szüntetnek meg Európa-szerte
- Teljesen felborultak az ingatlanárak, már nem Budapesten van az ország legdrágább utcája
A Szent István Egyetem több közreműködővel kutatást végzett, amelyben a munkahelyi fluktuáció hatását vizsgálták a különböző ágazatokra, számolt be róla a mfor.hu. A legnagyobb fluktuációt a versenyszféra fizikai állományában figyelték meg az elmúlt időben, tehát ezen a területen váltanak leggyakrabban munkahelyet az emberek.
A kutatást végző szakemberek meglepőnek találták, hogy a közszférában nem jellemző az olyan mértékű mozgás a fizikai dolgozók körében, mint a versenyszférában. A kutatásban megkérdezettek csupán fele mondta azt, hogy 10 százaléknál alacsonyabb a fluktuációs mérték, ezzel a mutatóval mérik, hogy hogyan aránylik a kilépők száma a munkaköri csoport átlagos létszámához képest. A felmérés szerint a versenyszférán belül a szolgáltató szektorban jelenti a legnagyobb problémát a munkaerő elvándorlása.
A következő munkakörökben jelenti a legnagyobb problémát a munkaerő pótlása:
- Mérnök
- Adminisztrátor
- Orvos
- Tanácsadó
- Informatikus
- Fizikai dolgozók
- Könyvelő
- Értékesítő
A nehezen betölthető munkakörök és pozíciók a kutatás tanulsága szerint: orvos, állatorvos, értékesítő menedzser, betanított munkás, adminisztrátor, pincér/felszolgáló, informatikus, felső vezető.
A privát szférára szűkítve a következőképpen alakul a nehezen betölthető munkakörök listája:
- Informatikus
- Karbantartó
- Programozó
- Gépkocsivezető
- Repülőgép szerelő
- IT szakember
Ugyanez ez az iparban:
- Fizikai munkakörök
- Mérnök
- Hegesztő
- Repülőgép szerelő
- CNC gépkezelő
A közszférában a következő munkakörökben jelent nehézséget munkaerőt találni:
- Mérnök
- Orvos
- Takarító
- Adminisztratív munka
- Gépészmérnök
A munkaerőhiány tipikus okaként a kutatás az alacsony béreket, a szakképzet munkaerő hiányát és a munkavállalókat magához átcsábító versenytársakat jelölte meg. A kutatásban megkérdezettek a probléma megoldásához fontosnak tartották a szakképzés színvonalának növelését, a hiányszakmák feltérképezését és az oktatásukat, a versenyképes bérezést, de a korrupció csökkentése és a több állami támogatás is segíthet a probléma megoldásán a megkérdezettek szerint.
A kutatásból kiderül, hogy a fiatalabbak körében új igények is jelentkeznek, amikor elképzelik az ideális munkahelyet, a most piacra lépők számára fontos a jó munkahelyi környezet és a családbarát szemlélet is, valamint a fejlődési lehetőségek.