Jó és rossz hiteleket is árul Szemerey Tamás bankja
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
Az Index.hu információi szerint az NHB Bank megkeresett más hazai kereskedelmi bankokat azzal, hogy több eladó hitelportfóliója is van, ha leegyszerűsítjük a kínálatot, vannak élő és nem-élő hitelek, vagyis van egy olyan csomag, amelyekben a hitelezettek törlesztenek, de egy olyan is, amelyeknél máris jelentős késedelemben vannak, vagy a szerződések már fel is vannak mondva. Ezeknél bizonyos követeléseket a bank már kiadott követelés-behajtóknak, illetve a korábbi ingatlanfedezetekből megszerzett ingatlankészletek értékesítésével is próbálkozik – hallottuk a bank belső környezetéből.
Nem véletlen a bank neve
Mindez már csak azért is fontos információ, mert a történetnek kihatása lehet az MNB NHP programjának utólagos megítélésére, vagy akár adófizetői pénzekre is – vélik banki forrásaink.
Ennek a banknak ugyanis nem véletlen a neve. A korábban sokféle néven futó pénzintézet csak a legújabb korszakában is volt Hanwha Bank, majd evobank (így kis betűvel), és az újabb és újabb nevek új tulajdonosokat is jeleztek.
Amikor Szemerey Tamás (Matolcsy György jegybankelnök unokatestvére lett a tulajdonos) ő a Növekedési Hitel Bank elnevezést választotta. Már ekkor is nagyban futott ugyanis, az azóta több fázisban megújult és átkeresztelt Növekedési Hitelprogram (NHP).
Az NHP sikere és egy furcsasága
Szó se róla a kkv-ket mindenféle fronton (beruházásoknál, forgóeszköz-finanszírozásnál, uniós előfinanszírozásnál, hitelkiváltásnál) segítő program 2013-tól nagyban támogatta a credit crunch, vagyis a hitelpiac teljes összeomlása után a magyar gazdaságot, de az egységes szabályoknak volt egy különös mellékhatása.
Ebben a rendszerben nem érvényesült a bankok hitelképessége, vagy szakszóval a bonitása. A nagyok, a nemzetközi hátterűek, vagyis a tőkeerős bankok ugyanolyan feltételekkel kaptak hitelt, mint a legkisebbek, például a még e kategórián belül is kicsi NHB.
Sok NHP-t adott az NHB
Az NHB élt is az eséllyel, jó sok NHP-s hitelt adott ki, amely rendszer úgy volt kialakítva, hogy ne a jegybankot terhelje az esetleges rossz hitelezés. A hitel mögé kellő fedezetet kellett tenni (pénzt, államkötvényt), és, ha a hitel nem-teljesítővé vált, vagyis már 90 pluszos nem-törlesztés jellemezte, akkor a kereskedelmi banknak vissza kellett fizetni a forrást a jegybank felé és saját forrásból kellett a továbbiakban hitelezni. Elvileg a rendszer átstrukturálást sem engedett, legfeljebb kisebb, bujtatott formák csúszhattak át.
Úgy tudjuk, hogy ez már több hitel esetén meg is történt az NHB-nál, ami fokozhatta a likviditási nehézséget, bár az NHB fő problémáját alapvetően a koncentrált betétesi kör néhány nagyobb tagjának betétkivonása okozta.
Probléma ebben az egész NHP-rendszerben akkor lehet, ha egy adott kereskedelmi bank a likviditási helyzete miatt már nem tud helytállni, vagyis a rossz hitelek mögé nem képes az MNB helyett száz százalékosan beállni – mesélték a banki forrásaink.
Még nincs megoldás
Amióta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a tavaly december 18-án meghozott rendkívüli intézkedéseivel felszólította a bankot a likviditási helyzet rendezésére, valódi megoldás még nem született, hiszen január 17-én és február 13-án a jegybank 30-30 nappal meghosszabbította az intézkedéseket. Azonban a megfelelő szabályok szerint mindösszesen csak 90 nap lehet a likviditási helyzet kezelésére, így március 18-án valaminek mindenképpen történnie kell.
Az NHB belső ügyeire rálátó forrásaink szerint a hitelek esetleges értékesítése szigorúan szabályozott folyamat, amelyről semmilyen információ nem adható ki, de forrásaink arra utaltak, hogy a folyamat még nem kifejezetten erős értékesítési szándék, inkább a potenciális lehetőségek keresése, a piac szondázása.
Azt hallottuk, hogy van olyan portfólióelem, amely két hét alatt eladható, van, aminek sokkal hosszabb az átvilágítási értéke, és a bankhoz már érkeztek kötelező és feltételes vételi ajánlatok is.
Még egy hónap
Az NHB nyilván igyekszik megmaradni, a vidéki fiókjait már bezárta, a hitelportfólió-értékesítés is e sorba illeszkedik, de egyelőre kevés a jó hír. Az biztos, hogy a likviditási helyzet rendezéséhez erősebb lépés kell,
- vagy a tulajdonos lesz kénytelen tőkét befizetni,
- vagy a banküzemi gyakorlat segíthet, ha az üzlet egy részének eladásával, például hitelportfóliók értékesítésével elegendő likviditás folyik be.
- vagy valamilyen refinanszírozási struktúra segíthet.
A tegnap megjelent információval kapcsolatban, miszerint a BanKonzult ellen végrehajtás van folyamatban, Drábik Zsolt, aki Szemerey Tamás mellett a BanKonzult másik aláírója, annyit jelzett az Indexnek, hogy „a januári adókötelezettségek utalása során adminisztratív hiba folytán nem történt meg a teljes megfizetés, mely elmaradás a hiba észlelését követően rendezésre került, így a társaságnak már nincs fennálló adótartozása.”