Magyarország utolsó a női politikusok arányában
A parlamenti helyek 30 százalékát töltik be nők az unió tagállamaiban - közölte az Eurostat friss összehasonlításában. 2003-hoz képest ez 9 százalékos növekedést jelent, akkor 21 százalék volt ez az arány, azaz a képviselők ötöde volt nő. Az EU minden országában messze több a férfi képviselő, mint a nő, sehol nincs fordított arány.
Az élmezőnyben Svédország, Belgium, Finnország és Spanyolország szerepel, míg a sor végén Magyarország, Málta, Ciprus és Románia áll. A legrosszabb a magyarországi arány.
A kormányok összetételében szinte ugyanaz az uniós átlag: 2003 és 2018 között 23 százalékról 30 százalékra nőtt a női kormánytagok aránya. Spanyolország, Svédország és Spanyolország vezet, a sor végén Magyarország, Málta, Ciprus, Olaszország és Lengyelország kullog.
Magyarország mind a női képviselők, mint a női kormánytagok tekintetében az utolsó az uniós országok között.
2003 és 2018 között - uniós szinten - nőtt a női elnökök és miniszterelnökök száma: 2018-ban 3 női miniszterelnök volt, 2003-ban egy sem. Ebben a 15 évben egyszer sem volt 4 női miniszterelnöknél több az unióban.
Megnéztük a női politikusok arányát az elmúlt 15 évben a környező uniós országokban is. Szlovénia fejlődött ebben a legtöbbet, de Szlovákia és Ausztria is sokat javított, Magyarország minimálisat.
A női politikusok aránya csak egy, amint javíthat Magyarország, de ott vannak még a fizetési különbségek is.