Gombás szamóca, kihasadt cseresznye, minden gyümölcs drága lesz
További Gazdaság cikkek
- Kevesebb hosszú hétvégénk lesz 2025-ben, mint 2024-ben volt
- Januárban nem, augusztusban kétszer is érkezik családi pótlék
- Új kör szekerét tolja meg a kormány, „ingyenpénz” is lesz
- Financial Times: Magyarország több mint egymilliárd eurót veszíthet a Brüsszellel fennálló vita miatt
- Orbán Balázs: A vendégmunkások nem maradnak az országban, hanem hazamennek
A klímaváltozással összefüggő, hektikussá váló időjárás hatalmas kihívást jelent az agráriumnak, ezen belül a gyümölcs- és zöldségtermesztésnek különösen. A zöldségnövények és gyümölcsfák az aszálytól a hidegen át a túl sok esőig mindenre érzékenyek, idén pedig jutott nekik mindenből, ami rossz. Megkerestük Apáti Ferencet, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnökét, aki képbe hozott minket termésügyileg.
Az idei márciust és áprilist enyhe és száraz idő jellemezte, de az ország egyes részein éjszakai fagyok is voltak. A gyümölcsfákról azt kell tudni, hogy a kora tavaszi aszály kevésbé érinti őket hátrányosan, mint például a talaj felső részében gyökerező gabonaféléket, de azért a virágzások időszakában már nagyon várták az esőt a gyümölcstermesztők, mondta Apáti. Ez meg is érkezett május elejével, de aztán gyorsan túl sok lett a jóból.
Gombás lett a szamóca
A köznyelvben gyakran eperként hivatkozott szamóca alaposan megsínylette az elmúlt hetek esőzéseit. A szamócaszezon közepén járunk, így az áraknak már lejjebb kellett volna menniük, a piacra járók azonban ebből semmit sem érzékelnek idén. Pedig előzetesen jó szezonnak ígérkezett a mostani, csakhogy az elmúlt évtizedek talán legborúsabb és legcsapadékosabb májusa keresztülhúzta a számításokat.
A szamóca nagyjából a fele szabadföldi termesztésű, ezt az állományt nem lehet megvédeni az esőtől, így
a termés több tíz százalékos nagyságrendje gombás fertőzések áldozata lett.
Emellett vontatottabbá vált az érés, és a betakarítás is nehezebbé vált a sár miatt. Összességében így kevesebb jutott szamócából a piacra, miközben a kereslet nagyjából stabil, és ez feltornázta az árat.
Kihasad a cseresznye
A cseresznyeszezon lassan a nyakunkon, normális esetben úgy két hét múlva már piacra kerülnének a korai érésű fajták. Már a virágzás időszakában látszott, hogy nem lesz túl erős év cseresznyében 2019, a májusi özönvíz azonban végképp betett a cseresznyének, mondta Apáti Ferenc. Ez a gyümölcs eleve az egyik legérzékenyebb, fontos számára, hogy termékenyülés és a kötődés időszakában fényt és meleget kapjon, ez idén nem jött össze.
Májusban végig hűvös, fényszegény idő volt, ami miatt a terméskötődés nem elég erős, sok cseresznye zöldborsó nagyságú állapotban lepotyog a fákról. Emiatt
eleve kisebb lesz a termés volumene, de az eső miatt még az is jelentős részben használhatatlan lesz, ami megmarad a korán érő fajtákból.
A csapadéktól ugyanis a cseresznye hajlamos kihasadni, az ilyen gyümölcsöket pedig megtámadják a kórokozók. Apáti szerint a kihasadt cseresznye semmilyen felhasználásra nem alkalmas, hamar megpenészedik és megrohad a fán.
A később érő fajtáknál még van remény egy közepes termésre, de összességében arra kell készülni, hogy az átlagnál drágább lesz a cseresznye.
A barack és a többiek
A hazai termesztésű kajszinál úgy egy hónap múlva jön a szezon, itt a tavalyi katasztrofális év után egy fokkal jobbnak ígérkezik a termés. A fák idén többnyire megúszták azokat a fagyokat, amelyek tavaly a virágzás időszakában beütöttek.
Az őszibaracknál nagyjából ugyanez a helyzet, bár a termés nagyjából harmadáért felelős Szeged-Szatymaz régió szenvedett fagykárokat. Mindezzel együtt a látható tényezők alapján közepes, a tavalyi rossz szezont meghaladó mennyiségű termés várható.
A magyarországi barackár szempontjából még kérdéses, milyen lesz az idei termés Olaszországban, ami hagyományosan nagy kajsziexportőr. Ha jó - és úgy tűnik, hogy jó -, akkor
alacsony áron fog ránk szabadulni az importbarack, ami lenyomhatja a magyar árakat akkor is, ha nincs túl nagy bőség hazai gyümölcsből.
A késő nyáron - kora ősszel érő gyümölcsfajtákról egyelőre nehéz biztosat mondani, de Apáti Ferenc szerint alma-körte vonalon gyenge-közepes, szilvából pedig inkább közepes termésátlagok várhatók.
A fóliás zöldség még utolérheti magát
Zöldségfronton fogyasztói szempontból egy kicsit jobb a helyzet, mint a gyümölcsöknél. Ugyan a zöldség egy részét is szabadföldi kultúrákon állítják elő, de ezek a termények inkább feldolgozott vagy mélyhűtött formában kerülnek majd a piacra. Ebben az iparágban vannak tartalékkészletek, az esetleges drágulás eloszlik több évre.
A májusi rossz idő a fóliasátras termesztést is érinti a fényhiány miatt, ez azzal jár, hogy lassul az állományok fejlődése, ugyanakkor ha néhány héten belül megjön a melegebb, naposabb idő, az korrigálhatja. Paradicsomból például úgy néz ki, nem lesz hiány idén, inkább némi túlkínálatra számíthatunk.