Valaki kivette az összes pénzt Andy Vajna vagyonkezelőjéből
További Gazdaság cikkek
- Tiborcz István üzleti kérdésekben nem kéri ki Orbán Viktor véleményét
- Jelentős áremelkedésen mentek át ezek a termékek 2024-ben
- Eldőlni látszik, megelőzi-e Kína az Egyesült Államokat a gazdasági harcban
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
Andy Vajna fő vagyonkezelő cége, az AV Investments Kft. másfél tucat céget birtokol, köztük az állami koncessziók miatt brutálisan nyereséges, tavaly 12 milliárdnyi osztalékot fizető kaszinókat, a Rádió 1-et, és a Nobu éttermet, összesen 25 millió dolláros értéket képvisel, azaz nagyjából 7 milliárd forintot ér.
Ez a cég a kötelező határidő után egy hónappal leadta a 2018-as év pénzügyi beszámolóját, amit a G7 vett észre. A lap kiemeli, hogy a dokumentum végén a következő mondat szerepel:
A Vajna András György által 2018. évben felvett osztalékelőleg (…) Vajna András Györgyöt, illetve az örökösét illeti meg.
Az osztalékelőleg, amiről a mondat szól, 1,3 milliárd forint. Ez azt jelenti, hogy 2018-ban nemcsak az éves több mint tízmillió dolláros nyereséget vették ki osztalékként a cégből, hanem a korábban felhalmozott tőkét is, ezzel gyakorlatilag egy osztalékkifizetéssel kisöpörték az egész vagyonkezelőt.
AZT, VISZONT NEM TUDJUK, HOGY A PÉNZ KIHEZ KERÜLT.
Andy Vajna halála után a vagyonának a sorsáról gyakorlatilag semmit nem lehetett tudni, csak azt, hogy a kormányközeli oligarcha halála előtt alaposan átszervezte a cégbirodalmát, és szinte mindent az amerikai Cinergi Picture Entertainment Inc. alá terelt, ami arra utalt, hogy az örökség végül az Egyesült Államokba megy.
Ehhez képest ez a fenti idézet azt jelzi, hogy annak egy része itt maradt Magyarországon, 4,52 millió dollár, azaz 1,3 milliárd forint egyetlen meghatározott örököshöz került osztalékként.
A G7 szerint elképzelhető, hogy azért ilyen nagy a tavalyi osztalék, mert az örökös, akihez ez a pénz kerül, nem ugyanaz, mint a Cinergi tulajdonosa. Azaz a vagyon kétfelé oszlik, és lehet, hogy a közvetlen, Andy Vajna által kijelölt örökösnek be kell érnie ezzel az 1,3 milliárd forinttal, miközben a vagyon nagyobb, 5,7 milliárdnyi részét a Cinergi és annak a tulajdonosa teszi el, Amerikában.
Akit szintén nem ismerünk.
Ez persze csak spekuláció, de a Cinergi tulajdonosi hálója nem véletlenül van úgy kialakítva, hogy a tulajdonosa ismeretlen maradhasson. A céget az Egyesült Államoknak abban az államában jegyezték be, ami lehetőséget ad az ilyen offshore jellegű anonim cégtulajdonlásra. Emiatt könnyen lehet, hogy a Vajna-vagyon nagyobb, 5,7 milliárdos részének örökösét sohasem fogja megismerni a magyar közvélemény, ahogy azt az örököst sem, aki az 1,3 milliárdos osztalékot kapta.