Valaki kivette az összes pénzt Andy Vajna vagyonkezelőjéből
További Gazdaság cikkek
- Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet
- Mindjárt megszűnik az Ügyfélkapu, ezt kell tudni a változásokról
- Ott tartják a magyar gyerekek a zsebpénzt, ahol nagyon nem kéne
- Elárulta Nagy Márton, mit gondol a román fizetésekről
- Kipécézték és támadhatják a forintot, hatalmas dilemma Matolcsy Györgyék asztalán
Andy Vajna fő vagyonkezelő cége, az AV Investments Kft. másfél tucat céget birtokol, köztük az állami koncessziók miatt brutálisan nyereséges, tavaly 12 milliárdnyi osztalékot fizető kaszinókat, a Rádió 1-et, és a Nobu éttermet, összesen 25 millió dolláros értéket képvisel, azaz nagyjából 7 milliárd forintot ér.
Ez a cég a kötelező határidő után egy hónappal leadta a 2018-as év pénzügyi beszámolóját, amit a G7 vett észre. A lap kiemeli, hogy a dokumentum végén a következő mondat szerepel:
A Vajna András György által 2018. évben felvett osztalékelőleg (…) Vajna András Györgyöt, illetve az örökösét illeti meg.
Az osztalékelőleg, amiről a mondat szól, 1,3 milliárd forint. Ez azt jelenti, hogy 2018-ban nemcsak az éves több mint tízmillió dolláros nyereséget vették ki osztalékként a cégből, hanem a korábban felhalmozott tőkét is, ezzel gyakorlatilag egy osztalékkifizetéssel kisöpörték az egész vagyonkezelőt.
AZT, VISZONT NEM TUDJUK, HOGY A PÉNZ KIHEZ KERÜLT.
Andy Vajna halála után a vagyonának a sorsáról gyakorlatilag semmit nem lehetett tudni, csak azt, hogy a kormányközeli oligarcha halála előtt alaposan átszervezte a cégbirodalmát, és szinte mindent az amerikai Cinergi Picture Entertainment Inc. alá terelt, ami arra utalt, hogy az örökség végül az Egyesült Államokba megy.
Ehhez képest ez a fenti idézet azt jelzi, hogy annak egy része itt maradt Magyarországon, 4,52 millió dollár, azaz 1,3 milliárd forint egyetlen meghatározott örököshöz került osztalékként.
A G7 szerint elképzelhető, hogy azért ilyen nagy a tavalyi osztalék, mert az örökös, akihez ez a pénz kerül, nem ugyanaz, mint a Cinergi tulajdonosa. Azaz a vagyon kétfelé oszlik, és lehet, hogy a közvetlen, Andy Vajna által kijelölt örökösnek be kell érnie ezzel az 1,3 milliárd forinttal, miközben a vagyon nagyobb, 5,7 milliárdnyi részét a Cinergi és annak a tulajdonosa teszi el, Amerikában.
Akit szintén nem ismerünk.
Ez persze csak spekuláció, de a Cinergi tulajdonosi hálója nem véletlenül van úgy kialakítva, hogy a tulajdonosa ismeretlen maradhasson. A céget az Egyesült Államoknak abban az államában jegyezték be, ami lehetőséget ad az ilyen offshore jellegű anonim cégtulajdonlásra. Emiatt könnyen lehet, hogy a Vajna-vagyon nagyobb, 5,7 milliárdos részének örökösét sohasem fogja megismerni a magyar közvélemény, ahogy azt az örököst sem, aki az 1,3 milliárdos osztalékot kapta.