Az MNB is besegíthet a 4iG-nek a T-Systems megvételébe

MG 0220
2019.07.30. 07:35
Oszlik a homály a T-Systems-ügylet körül. A végső vételár 50 milliárd forint körül lehet, és meglepően nagy üzlet, bruttó 200 milliárd forintnyi forgalom is gazdát cserélhet. A finanszírozás döntően az MNB vállalati kötvényprogramjával, kisebbrészt saját részvényekkel vagy bankhitellel történhet.

Kezd körvonalazódni, hogy a T-Systems céggel a 4iG pontosan mit és miként vásárolhat meg a Magyar Telekomtól. Éles találgatások alakultak ki arról, hogy pontosan mi is vándorol át a 4iG-hez. Az első értékelések viszonylag kisebb összesített forgalomról szóltak, mondván, a T-Systems bizonyos kis- és középvállalati távközlési értékesítései nem részei az üzletnek.

Kapcsolódó
A 4iG megveszi a T-Systems Magyarországot

A 4iG megveszi a T-Systems Magyarországot

A Mészáros Lőrinchez közeli, Jászai Gellért többségi tulajdonában álló informatikai cég megállapodott a Magyar Telekommal.

Iparági hírek alapján úgy tudjuk, hogy valójában a gazdát cserélő üzlet ennél jóval nagyobb lehet, mert nem biztos, hogy minden érintett forgalom megjelent a T-Systems könyveiben azokból az üzletekből, amelyek valójában tárgyai a megállapodásnak.

Mi legyen nagy, a forgalom vagy a jövedelmezőség?

Ez persze könyvelés kérdése. Ha egy távközlési szolgáltatás értékesítése bruttó számmal kerül be a könyvekbe, akkor jó nagy, akár 200 milliárd forint üzlet is átmehet a 4iG-hez, de ennek az a hátránya a vevő szempontjából, hogy a forgalom jelentős része csak átmenő forgalom lesz, vagyis alacsony nyereséghányadot mutat ki a gazdálkodás, a bevétel nagy része aztán átfolyik a Magyar Telekom-csoporthoz.

Ha viszont továbbra is csak az értékesítési jutalék jelenik meg árbevételként, akkor a 4iG kisebb forgalombővülést ér el, de nyereséghányada valószínűleg erősebb lehet.

Vagyis, ha a 4iG bizonyos nagyvállalati vagy főleg állami távközlési üzletekre is rátenyerel, akkor meglepően nagy részt is kihasíthat a T-csoport hazai üzletéből.

Mennyi az annyi?

A magyar távközlési óriás nem először dönt úgy, hogy az amúgy meghatározó, de számára bizonyos szempontból inkább kellemetlenséget jelentő cégeit, ha kell, átengedi a NER-nek.

Talán már szinte el is felejtettük, hogy az Origo is egykoron a távközlési óriás cége volt, az év végén pedig a T-Systemsre vár az a sors, hogy átvándorolhat az infokommunikációs iparág új nemzeti bajnokához, az állami megrendelésekkel szinte naponta kitömött 4iG-hez.

A végső vételár információink szerint nagyságrendileg 50 milliárd forint lehet, vagyis annak a szűk intervallumnak a teteje, amelyet korábbi cikkünkben becsültünk. Akkor azt írtuk, hogy 40-50 milliárd forintos sávban történhetett az eladás, most úgy értesültünk, hogy a sáv tetején találkozott az eladási és a vételi szándék.

Kapcsolódó
Miért van szüksége a NER-nek a T-Systemsre?

Miért van szüksége a NER-nek a T-Systemsre?

A 4iG lehet az új nagy erőközpont az állami informatikában. Ellenlábasok azért akadnak.

Azt régóta találgatja a piac, hogy az a deal, amiben a kis hal megette a nagy halat, pontosan kinek az ötlete volt, és milyen egyéb üzletekkel állítható párba, de az biztos, hogy a Magyar Telekom komoly nyomás alatt próbálhatja megőrizni a magyar kormányzattal kialakult jó kapcsolatát.

A bennfentesek már tavaly tudni vélték, hogy Mészáros Lőrinc nagyot harapna a vállalatból 100 milliárd forint körüli ajánlattal,

amit akkor a német hátterű vállalat udvariasan, de kikosarazott. A mostani pletykák szerint pedig ennek a végül balul elsült érdeklődésnek lehet következménye a 4iG-vel leütés előtt álló megállapodás – igaz, ez már Mészáros nélkül és csak a T-Systemsről szól.

A többség: MNB-s kötvény

De hogyan finanszírozza Dávid Góliát bekebelezését? A 4iG ugyan mostanában nagyon sok állami megrendelést kap, de azért az nem valószínű, hogy ezekből olyan azonnali bevételei, nyereségei keletkeznének, amelyek a nagy tranzakció finanszírozásához is elegendőek lennének.

Így végül a finanszírozásban más módon segíthet az állam.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) olyan vállalati kötvényprogramot indított, amelyben az MNB összességében 300 milliárd forint erejéig, akár a vállalatok által kibocsátandó kötvénymennyiség 70 százalékát, de cégenként legfeljebb 20 milliárd forintot hajlandó maga lejegyezni.

Azt persze joggal remélhetnék az adófizetők, hogy egy ilyen programnak nem az a célja, hogy a leggazdagabb magyarok kapjanak további támogatott forrásokat,

és az MNB úgy vállaljon át rizikót a piactól, hogy az ismert politikaközeli köröket segítse tovább, de abban a tolongásban, ami beindult ezért a forrásért, egyelőre mégis a magyar topmilliárdosok cégei nyüzsögnek az első vonalban.

Ez a program arról szól, hogy ha a két javasolt független német hitelminősítő cég arra alkalmasnak talál egy magyar székhelyű, nem pénzügyi szektorból érkező vállalatot (a 4iG e kritériumoknak megfelel), akkor az MNB a nyilvános kibocsátás során a felkínált kötvénymennyiség 50 százalékát maga jegyezheti le, sőt, utána a másodpiacon akár 70 százalékra növelheti kötvénybirtokosi hányadát. Talán nem kell részletezni, hogy ez az akár 10 évig is tartó MNB-s kötvénybirtoklás mekkora segítség lehet egy magyar vállalatnak. Főleg akkor, ha a cég a bankoktól nem kapna hitelt, vagy nem kellően kedvező feltételekkel kapna hitelt.

Nem lennénk meglepve, ha kiderülne, hogy miképpen a Jeremie-forrásokért, ezekért is hasonló emberek házalnának, és azt hallottuk, hogy a 4iG biztosan elindul ezért a forrásért. Ha pedig sikerül a Jászai Gellért vezette cégnek a 20 milliárd forintos állam jegyzéssel és a hozzá óhatatlanul kapcsolódó 10 milliárd forintos magánjegyzéssel behúzni 30 milliárdot, akkor a vételár 60 százaléka már meg is lenne.

A kisebbség: részvénycsere

Izgalmasabb kérdés, hogy miképpen rakható össze a maradék 20 milliárd forint. A NER-világ tőzsdei cégeinél (e körben az Opus, az abba olvadt egykori Konzum, az Appeninn és a 4iG jut az eszünkbe) a részvénycserés apportok nagyon gyakoriak voltak, ezért nem tartjuk kizárhatónak, hogy a 4iG akár most is próbálkozhat egy ilyen megállapodással.

Ebben a felállásban a Telekom Jászai, valamint a kisebbségi befektető Mészáros közvetlen tulajdonostársává is válna.

Ha a 4iG friss kapitalizációjából indulunk ki, ami 100 milliárd forint, akkor az a vicces helyzet látható, hogy a kicsi 4iG-t ma kétszer akkora vállalatnak tartja a piac, mint amennyire a jóval nagyobb T-Systemst értékeli.

Mivel ez a matek nem volna feltétlenül vonzó a Magyar Telekomnak, és egyszer már nemet mondtak a magyar kormányfőhöz túl közel álló Mészáros személyére, így egy ilyen megállapodásnak kevés esélyét látjuk, vagy maximum csak néhány százalék erejéig elképzelhető, hogy a dolog ilyen irányt vegyen.

Végül a hitel

Ha a 4iG összehozza a vállalati kötvényt, és képes a Magyar Telekomot rábeszélni valamilyen részvénycserére is, akkor alig kell bankhitel a tranzakció lezárásához. Ettől függetlenül nem zárnánk ki, hogy 10-20 milliárd forint erejéig kereskedelmi banki finanszírozást is kap a 4iG.

Az infokommunikációban kiválasztottnak tűnő nemzeti bajnok céget biztosan sokan finanszírozzák szívesen.

Sokáig gyanús volt, hogy Mészáros Lőrinc és Jászai Gellért látványos szétköltözése voltaképpen csak azt a célt szolgálta, hogy a Mészárosék által is tulajdonolt bankok, az MKB vagy a Takarékbank beszállhassanak az üzletbe, ne ütközzenek a tulajdonosi körnél eleve szűkebb nagyhitel-korlátba. Ma már nem vennénk mérget arra, hogy ezen bankoknak lehet szerepük a hitelezésben, állítólag annál mélyebbek a szakadékok.

Jelentkező azonban biztosan akad, még ha a 4iG azért egyeduralkodó aligha lesz a hazai infokommunikációban. A piacon azt pletykálják, hogy egy közeli versenytárs jelentkezhet, ha az Est Media végre befejezi egy hónapokkal korábban megkezdett nagy üzlet bejelentését, és szintén berobban a hazai IT-piacra.

Az biztos, hogy a T-Systems leválása nem megy majd egyik pillanatról a másikra, az infokommunikációs leányvállalatban egy csomó funkció, HR, compliance, jog, központi szolgáltatás, ezek kiváltása okozhat fejtörést a 4iG számára. Kérdés, hogy ez miként befolyásolja a számokat, arról nincsen ismeretünk, hogy eddig mennyire volt piaci a belső elszámolás, de összességében a párhuzamosságok kiküszöbölése után akár 10 milliárd forintnyi éves EBITDA-t (kamat, az adók, és az értékcsökkenés előtti üzemi eredmény), illetve könyvelés szerint akár 100 milliárd forintnál is nagyobb forgalmi többletet is jelenthet a 4iG-csoportnak.

(Borítókép: Aradi László / Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.

március 25., 12:45

  • Gazdaság
Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Lejtőre kerültek az árak.

március 25., 13:56

  • Gazdaság
Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába

Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába

Most ellenőrizheti, hogy középosztálybelinek számít-e.

március 25., 15:44

  • Címlapon
Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak

Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak

Közös a cél, hogy a fogyasztók kevésbé érezzék magukat kiszolgáltatottnak.

25 perce

  • Gazdaság
Megjelent a rendelet a bankautomatákról, 200 milliós büntetést kaphat, aki megszegi

Megjelent a rendelet a bankautomatákról, 200 milliós büntetést kaphat, aki megszegi

Nagy Márton üzent a döntés után.

március 25., 07:21

  • Gazdaság
Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk

Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk

Novák Előd törvényjavaslatot is benyújtott az ügy érdekében.

március 25., 10:35

  • Gazdaság
Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Meg is lett a jutalma.

március 25., 06:20

  • Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.

március 25., 14:00

  • Címlapon
Videón, ahogy a földrengés utáni áradás elsöpri az embereket Mianmarban

Videón, ahogy a földrengés utáni áradás elsöpri az embereket Mianmarban

Több ezer sérültje van a természeti csapásnak.

50 perce

  • Címlapon
Utánajártunk, mikor törlik el az óraátállítást

Utánajártunk, mikor törlik el az óraátállítást

Az európaiak döntő többsége már búcsút intene neki.

3 órája

  • Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.

március 25., 17:36

  • Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.

március 26., 09:42

  • Gazdaság
Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás

Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás

A 95-ös benzin és a gázolaj ára is módosul.

március 24., 13:23

  • Címlapon
J. D. Vance Grönlandra látogatott, meglepte a mínusz 18 fokos hideg

J. D. Vance Grönlandra látogatott, meglepte a mínusz 18 fokos hideg

Az amerikai alelnök élesen kritizálta Dániát.

3 órája

  • Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén

Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén

Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.

március 26., 09:23

  • Gazdaság
Újabb ingyenpénzre lehet jelentkezni vidéken

Újabb ingyenpénzre lehet jelentkezni vidéken

5–30 millió forintos támogatást igényelhetnek a kkv-k.

március 24., 14:03

  • Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.

március 25., 18:23

  • Gazdaság
Megjelent az új rendelet az árrésstopról, egy hetük van a kereskedőknek cselekedni

Megjelent az új rendelet az árrésstopról, egy hetük van a kereskedőknek cselekedni

Minden változásról tájékoztatniuk kell a boltoknak.

március 22., 09:48

  • Címlapon
Miniszterelnöki megbízást kapott Gáspár Győző

Miniszterelnöki megbízást kapott Gáspár Győző

Orbán Viktor személyesen írt neki levelet.

tegnap, 19:51

  • Címlapon
Bíróság előtt az idős hölgy, aki régen még terroristaként bankokat rabolt

Bíróság előtt az idős hölgy, aki régen még terroristaként bankokat rabolt

Az ártatlannak tűnő, derűs nő a Baader-Meinhof csoport tagja volt.

32 perce

  • Címlapon
Az emberi nyomorúság, kiszolgáltatottság, gyarlóság és gonoszság éve képekben

Az emberi nyomorúság, kiszolgáltatottság, gyarlóság és gonoszság éve képekben

Minden ott van a fotókon, ami megdöbbentett, elkeserített és megríkatott bennünket 2024-ben.

1 órája

  • Gazdaság
Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz

Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz

Maradt a múlt héten tapasztalt szint.

március 24., 07:21

  • Gazdaság
Orbán Viktor előre megmondta, kinek a malmára hajtja a vizet Németország történelmi lépése

Orbán Viktor előre megmondta, kinek a malmára hajtja a vizet Németország történelmi lépése

A miniszterelnök jóslata, úgy tűnik, kezd valóra válni.

március 23., 08:57

  • Gazdaság
Orbán Viktor elárulta, hogy miért avatkoztak be az élelmiszeráraknál

Orbán Viktor elárulta, hogy miért avatkoztak be az élelmiszeráraknál

Számokat is közzétett a miniszterelnök.

március 23., 11:47

  • Gazdaság
Lecsapott a jegybank, nagy büntetést kapott a K&H Bank

Lecsapott a jegybank, nagy büntetést kapott a K&H Bank

Több hiányosság is előjött.

március 24., 11:44