Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc cégei fölözik le a mezőgazdasági támogatások javát
További Gazdaság cikkek
- Jelentős áremelkedésen mentek át ezek a termékek 2024-ben
- Eldőlni látszik, megelőzi-e Kína az Egyesült Államokat a gazdasági harcban
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
Ismét feldolgozta a K-Monitor az uniós agrártámogatások nyilvános adatait, hogy kiderüljön, hogyan alakulnak az erőviszonyok a magyar mezőgazdaságban. A támogatási kassza döntő része 2018-ban is az összes támogatásra jogosult felső 10 százalékához, azon belül is a nagygazdákhoz került, írják.
A K-Monitor elemzése szerint Simicska Lajos távozása komoly átrendeződéseket eredményezett. A kecskefarmjára visszavonuló exoligarcha 2014-ben még a legnagyobb játékos volt a szektorban.
Simicska érdekeltségei Mészáros Lőrinc agrárbirodalmába olvadva lassan Csányi elsőségét fenyegetik.
A vonatkozó rendelet alapján a területalapú támogatás összege hektáronként 32 536 Ft (2017: 32 110 Ft), a zöldítési támogatásé 18 397 Ft (2017: 17 643 Ft) volt. A teljes kiosztott összeg 663,5 milliárd forintra rúgott 2018-ban, ami mintegy 100 milliárddal több volt, mint 2017-ben. A többlet főleg az előző évről áthúzódó közvetlen termelői támogatásokból, illetve a Vidékfejlesztési Program kifizetéseinek beindulásából adódott. A támogatások 80 százaléka származott uniós forrásból, 20 százaléka pedig a hazai költségvetésből. A közvetlen támogatásként 381,8 milliárd forintot folyósítottak a gazdálkodóknak, ebből a területalapú támogatás (210 milliárd forint) meghaladta az előző évit.
A hazánkra nézve egyébként kedvező elosztási rendszert egyelőre nem forgatták fel, az uniós költségvetés 40 százalékát kitevő agrártámogatások több mint harmada továbbra is területalapú támogatás, írja a K-Monitor. Az unió deklarált célja ennek átterelése más, teljesítményalapú jogcímekre, így ma már ez 1200 hektár felett nem is jár. A legnagyobb földbirtokosoknak ez a küszöb milliárdos kiesést okozott, ők a 2014-es csúcsév után kapaszkodnak vissza. A környezetterhelés csökkentése után járó zöldítés jogcímén bevezetett támogatás, amely teljes támogatástömeg 13 százaléka, valamelyest kompenzálta a nagybirtokosokat, ennek ugyanis nincs területnagyságra vonatkozó korlátja.
A rendszer főbb támogatási formái a birtokméret alapján járnak, így nem csoda, hogy a támogatások igen aránytalanul jutnak el az agrártársadalom szereplőihez:
a támogatottak felső 10 százaléka kapja az összes támogatás mintegy 80 százalékát.
A K-Monitor elemzése szerint ennek fő oka a támogatási rendszer működése mellett a növekvő, állami eszközökkel is erősített birtokkoncentráció és a politikailag is befolyásos nagytőkések szektorbeli jelenléte.
A legnagyobb támogatásokat bezsebelők toplistája:
- Csányi Sándor: 4,8 milliárd forint támogatás
- Mészáros Lőrinc: 3,6 milliárd forint
- Hunland (Janssen család): 2,16 milliárd forint
(Borítókép: Koszticsák Szilárd / MTI)