További Gazdaság cikkek
-
Nem mind zöld, ami hidrogén: így változtathatja meg a jövő üzemanyaga az életünket
- Meredek pletykák kaptak szárnyra Tiborcz Istvánról, akit fantomnak neveztek egy osztrák lapban
- Lakhatási válság közepette emelnek kamatot a bankok? – Utánajártunk
- Változás jön a kutakon, rátapostak az árak a gázpedálra
- Több száz cég, civil, Litkai Gergely, Csányi Vilmos, Ónodi Eszter – Ön is köztük lehet
2024. elejétől kezdődően tilos glifozátot használni Németországban – írja a Reuters a német Környezetvédelmi Minisztérium közlése alapján.
A glifozát nevű gyomirtó világszerte viták, sőt az utóbbi években már dollármilliárdos perek kereszttüzében is áll, erős a gyanú ugyanis, hogy rákkeltő hatású, a mezőgazdasági termelők viszont előszeretettel alkalmazzák nagy hatékonysága miatt. A német lépés előtt nem sokkal az osztrák parlament alsóháza megszavazta a glifozát teljes tiltását az országban, és 20 francia város polgármestere is hasonlóan rendelkezett.
Egy bíróság rákkeltőnek találta a glifozátot
Az esküdtek már a második esetben látták bizonyítottnak, hogy a Monsanto gyomirtója okozta egy ember rákját.
Az Egészségügyi Világszervezetet, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetét (FAO), az Európai Bizottság és az amerikai Környezetvédelmi Hivatal azon a konszenzusos állásponton van, hogy nincs bizonyíték a glifozát rákkeltő mivoltára, az amerikai Nemzetközi Rákkutató Intézet (IARC) viszont arra jutott, hogy a gyomirtó szer növelheti egyes daganattípusok előfordulását.
Minden tányérban ott van a világ leggyűlöltebb cége
A Monsanto világelső az eladott génmódosított vetőmagok és a cégek ellen szervezett tüntetések területén is. A vállalat szimbólumává vált annak a folyamatnak, hogy lassan az egész élelmiszerpiacot pár óriáscég uralja majd.
A Bayer vegyipari konszernnek érthető okokból nem tetszik a német állam döntése. A vállalat úgy kommentálta a tiltást, hogy ez a lépés figyelmen kívül hagyja azokat a tudományos alapokon nyugvó hatósági döntéseket, amelyek 40 éven át arra a következtetésre jutottak, hogy a glifozát alkalmazható biztonságosan is. A glifozátot egyébként a Monsanto fejlesztette ki a Roundup gyomirtócsalád részeként, de a szabadalom azóta lejárt, és manapság már több tucat vegyipari vállalat forgalmazza, köztük a Dow Agrosciences és a német BASF.
Az EU-ban egyelőre 2022-ig garantált, hogy a tagállamok használhatnak glifozátot gyomirtásra. Az EP-ben korábban felmerült, hogy ezután szívesen betiltanák – azóta a parlament összetétele megváltozott, de ennek a változásnak pont a zöldek lettek a legnagyobb nyertesei, így nem kizárt, hogy valóban ez lesz a vége.