pixel

Senkinek sem lesz jó a kereskedelmi háború új fordulója

GettyImages-973344354
2019.10.04. 09:37
Hogy mennyit változott a világ az elmúlt pár évben, azt elég jól szemlélteti az, hogy hogyan alakultak a kereskedelmi kapcsolatok az Európai Unió és az Egyesült Államok között: pár éve még arról tárgyaltak a felek, hogy egy minden eddiginél átfogóbb és nagyobb szabású szabadkereskedelmi megállapodást köt az EU és az akkor még Barack Obama vezette USA, ma pedig ott tartunk, hogy a Donald Trump vezette amerikai kormány 7,5 milliárd dollárnyi európai importra tervez kivetni büntetővámokat, az olasz boroktól a francia sajtokon át az Airbus repülőgépekre. Igen, úgy tűnik, hogy bekövetkezett az, amitől már egy ideje tartottak sokan és a globális kereskedelmi háború kínai frontja után megnyílt az európai is, várhatóan még inkább recesszió felé sodorva az egész világgazdaságot. Viszont bár Trump sajátos világgazdasági nézetei is közrejátszanak abban, hogy nemsokára drágább lesz Amerikában a skót whiskey, nálunk meg a Harley Davidson meg a farmernadrág, a mostani vámoknak több közük van egy már 15 éve húzódó vitához, ami a világ két legnagyobb repülőgépgyártója, a Boeing és az Airbus között zajlik.
Kapcsolódó
Magyar termékek is vannak Trump vámlistáján

Magyar termékek is vannak Trump vámlistáján

Nem lehetnek boldogok a sajtkészítők. De ne emeljük ki őket, ez szinte bármely tejipari termék készítőire igaz lehet most.

Október másodikán jelentette be az amerikai kormány, hogy 7,5 milliárd dollárnyi, európai országokból, (többek között Magyarországról) származó importra vetnek ki büntetővámokat október 18-tól. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egyes mezőgazdasági és ipari termékek után 25 százalékos, az Európában gyártott utasszállító repülőgépek után pedig 10 százalékos vámot kell fizetni.

Minderre egy WTO döntés ad alapot az amerikaiaknak, a világkereskedelmi szervezet vitarendező választott bírósága ugyanis a Boeing és az Airbus vitájában úgy döntött, hogy az Airbus tiltott állami támogatásokat kapott, amivel nagyjából 7,5 milliárd dolláros kárt okozott a Boeing-nek. Ez pedig alapot ad az amerikai kormánynak, hogy valahogy visszaszedje ezt a pénzt az európaiaktól.

Egy nagyon régi vita

A vita, amiben ezt a döntést hozta a WTO, valójában sokkal régebb óta tart, mint amióta Trump megjelent a politikai színtéren és elkezdett mindenféle védővámokról beszélni. Egész pontosan 2004 óta, amikor a német-francia-spanyol-brit tulajdonban lévő repülőgépgyártó eladásai először szárnyalták túl az amerikai riválisét.

A Boeing akkor azzal fordult a WTO-hoz, hogy az Airbus már a 70-es évek óta tiltott állami támogatásokat kap ilyen-olyan hitelek formájában,

aminek az értékét akkor a Boeing nagyjából 22 milliárd dollárra tette. Cserébe az EU is a WTO-hoz fordult azzal, hogy a Boeing pedig az amerikai kormánytól kapott úgy 23 milliárd dollárnyi tiltott segítséget adókedvezmények és kutatás-fejlesztési támogatások formájában. A két panaszból két külön ügy lett, a választott bírók az EU panaszának ügyében várhatóan jövő év elején döntenek majd, nagy valószínűséggel hasonlóan a mostani döntéshez. Vagyis akkor majd az EU-t jogosítják föl arra, hogy jól megvámolja az amerikai termékeket, és ezen verje le rajtuk az Airbust ért károkat.

Az persze majdnem hogy nyílt titok volt eddig is, hogy a két repülőgépgyártót erősen segítik a kormányok, amelyeknek elemi érdeke, hogy a cégek jól működjenek. A Boeing és az Airbus sem csak a piacról él, mindkét cégnek jelentős bevételeket jelentenek a kormányzati, elsősorban katonai megbízások, a Boeing bevételeinek 23, az Airbusénak pedig 17 százalékát adják az ilyen szerződések.

A repülőgépgyártás elég régóta egy duopólium, vagyis a piacon alapvetően két nagy szereplő van, amelyek viszont nagyon komoly versenyben vannak egymással (részben ennek az éles versenynek tudható be, hogy komoly szoftverhibákkal kerültek piacra a Boeing 737-es MAX gépek, amelyekből több le is zuhant). Azt, hogy ilyen kevés szereplő él meg a piacon, részben az indokolja, hogy nagyon költséges dolog repülőgépeket gyártani, viszont végső soron sokkal kevesebbet lehet belőle legyártani és sokkal lassabban, mint mondjuk személyautóból. Éppen ezért leginkább akkor lehet méretgazdaságosan gyártani, ha egy cég minimum a világpiac felét uralja. Meg ha segítenek neki a kormányok, ami viszont a másik, szintén állami segítséggel működő cégnek nagyon böki majd a csőrét.

Kapcsolódó
Boeing: nagy volt a verseny, elsiették a fejlesztést

Boeing: nagy volt a verseny, elsiették a fejlesztést

Egy hét alatt 12 százalékot esett a cég részvényének árfolyama, de még korai lenne kijelenteni, hogy bukják a világelső pozíciót. Fájdalmas válságkezelés jöhet.

Senkinek se lesz ez jó

Trumpnak persze kapóra jött a WTO döntése, hiszen az amerikai elnök már egy ideje szeretett volna kereskedelmi háborút indítani az EU-val is, amelyről egyszer azt nyilatkozta, hogy “rosszabb mint Kína, csak kisebb”. 2018-ban Trump kormánya már védővámokat vetett ki az importált acélra, majd azzal fenyegetőzött, hogy az európai autókra és mezőgazdasági termékekre is rárak úgy 25 százalékot. Ez katasztrofálisan érintette volna az európai, különösen a német autóipart, közvetve pedig a magyar gazdaságot is rendesen padlóra küldte volna (más kérdés, hogy már a kínai-amerikai vámháború miatt is gyötrődik a német autóipar).

Kapcsolódó
Bedöglött Európa (és Magyarország) motorja

Bedöglött Európa (és Magyarország) motorja

Szinte biztos, hogy Németországban recesszió jön, a kérdés csak az, hogy ez időleges gondok vagy hosszú távú gyengeség jele, és begyűrűzik-e hozzánk is.

Az EU vezetői akkor gyorsan reagáltak, hogy bár senki nem szeretné, de ha muszáj, akkor Európa is tud keménykedni, és védővámokat vet ki mondjuk a Harley Davidson motorokra, a Levi's farmerekre és az amerikai whiskey-kre. Végül akkor, 2018 nyarán sikerült egy ideig oldani a kereskedelmi feszültségeket azzal, hogy az Európai Bizottság akkori elnöke, Jean-Claude Juncker Washingtonban elcseverészett Donald Trumppal.

Most viszont eldördültek az ágyúk, amikre várhatóan az EU is reagálni fog hasonló vámok bevezetésével.

Amire ráadásul, ahogy már említettük, várhatóan még WTO-s felhatalmazása is lesz, ugyanúgy az Airbus-Boeing vitára hivatkozva. Kérdés persze, hogy akkor most arra kell-e fölkészülnünk, hogy elszabadul a kereskedelmi háború Európa és az Egyesült Államok között. Optimistábbak szerint nem biztos: a CNBC-nek nyilatkozó elemző például arra emlékeztet, hogy a Trump-kormányzat magától általában jóval nagyobb vámokat vet ki árukra, amelyeket teljesen ki szeretne zárni az amerikai piacról, ehhez képest az európai termékek kereskedelme azért nem fog leállni, ami teret nyit az egyeztetésre.

Az biztos, hogy minden félnek az lenne az érdeke, hogy elkerüljék az egymásra válaszoló vámemeléseket. Sőt, az Airbus repülőket vásárló amerikai Delta már be is jelentette, hogy attól tartanak, komoly gondokat okoz majd nekik a kivetett vám. És persze ahogy a Delta vásárolt egy sor Airbus gépet, európai légitársaságok, mint a Lufthansa vagy a Ryanair a Boeing-ügyfelek, így nekik majd a válaszként kivetett európai vámok fognak fájni.

Ráadásul a Wall Street Journal cikke szerint még a Boeing sem örülhet igazán annak, hogy a WTO ennek a cégnek adott igazat, hiszen a 7,5 milliárd dollárból túl sokat nem fog megkapni, komoly piaci előnyre pedig nem fog tudni szert tenni, mert várhatóan az európai országok is megvámolják majd a Boeing gépeket. Hogy mennyire nem nyert a Boeing a döntéssel, azt jól mutatja, hogy a vámok bevezetésének híre után a cég részvényárfolyama esni kezdett

Ha valaki jól jöhet ki mindebből, akkor az a nyilvánvalóan rengeteg állami pénzzel kitömött kínai Comac. Ez egyelőre még nem igazán focizik egy ligában a két nagy repülőgépgyártóval, de a kínai kormány eléggé bátorítja a hazai légitársaságokat, hogy inkább ilyen gépeket vegyenek a nyugatiak helyett, és reméli, hogy külföldön is sikerül majd teret nyernie. Ha pedig a kölcsönös szankciókat megérzi a két nagy nyugati gyár, akkor nem kizárt, hogy ez sikerülni is fog a kínaiaknak.

(Borítókép: Egy Emirates Airline Boeing 777 repülőgép látható az Airbus A330-300 mellett. / Fotó: Issouf Sanogo / AFP)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Kkv-államtitkár: Nem ördögtől való a hitel, sőt a gazdasági felzárkózás motorja lehet

Kkv-államtitkár: Nem ördögtől való a hitel, sőt a gazdasági felzárkózás motorja lehet

Hitellel a növekedésért – írja véleménycikkében Szabados Richárd.

tegnap, 21:07

  • Gazdaság
Atombombán ücsöröghetünk, de a kormány szerint nem kell izgulni

Atombombán ücsöröghetünk, de a kormány szerint nem kell izgulni

Földbe állt az ipari szektor.

április 5., 05:53

  • Gazdaság
A Nemzetközi Büntetőbíróság az aggályok megbeszélésére kérte fel Magyarországot

A Nemzetközi Büntetőbíróság az aggályok megbeszélésére kérte fel Magyarországot

A szervezet sajnálja, hogy Magyarország felmondja a római statútumot.

április 4., 14:15

  • Gazdaság
Új elnök-vezérigazgatóval és vezetési struktúrával működik tovább a Duna Group

Új elnök-vezérigazgatóval és vezetési struktúrával működik tovább a Duna Group

A kibővített igazgatóság élén Szabó Beatrix elnök-vezérigazgató áll.

április 4., 13:44

  • Gazdaság
Dúl a belharc a turizmusban, az ellehetetlenítésük ellen kiáltanak fel a kisebb szálláshelyadók

Dúl a belharc a turizmusban, az ellehetetlenítésük ellen kiáltanak fel a kisebb szálláshelyadók

Az Index a belháború mélyéről tudósít.

április 4., 13:04

  • Gazdaság
Nagy Mártonnak elfogyott a türelme, egy hetet adott a mobilszolgáltatóknak

Nagy Mártonnak elfogyott a türelme, egy hetet adott a mobilszolgáltatóknak

Áprilistól újabb áremelések várhatók a telekommunikációs szolgálatások díjaiban.

április 4., 15:35

  • Gazdaság
Bukaresti irodaházat vásárolt a Gránit Alapkezelő

Bukaresti irodaházat vásárolt a Gránit Alapkezelő

Az ingatlan átadása az év második negyedévében várható.

április 5., 06:42

  • Címlapon
Donald Trump meghátrál, 90 napra felfüggeszti a vámokat

Donald Trump meghátrál, 90 napra felfüggeszti a vámokat

De 125 százalékos vámmal bünteti Kínát.

tegnap, 19:39

  • Címlapon
Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint

Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint

Az amerikai tőzsdék is pozitívan reagáltak.

tegnap, 21:00

  • Gazdaság
Újabb biztosító érkezhet a magyar tőzsdére

Újabb biztosító érkezhet a magyar tőzsdére

Ahol 134 forintos osztalék jut a részvényeseknek.

április 4., 13:18

  • Gazdaság
Nyilvánosságra kerültek az adatok, itt kritikus az állapot a gazdaságban

Nyilvánosságra kerültek az adatok, itt kritikus az állapot a gazdaságban

8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés. A szakértő szerint a mai információk még a pesszimista várakozásokat is messze alulmúlták.

április 4., 08:56

  • Gazdaság
Egy törvényjavaslat szerint 500 százalékos vámokkal büntetné az Egyesült Államok az orosz gázt vásárló országokat

Egy törvényjavaslat szerint 500 százalékos vámokkal büntetné az Egyesült Államok az orosz gázt vásárló országokat

Szijjártó Péter korábban azt mondta, orosz olaj nélkül nem élné túl Magyarország.

április 3., 06:12

  • Gazdaság
Ha ilyen proteinszeletet vásárolt, ne egye meg

Ha ilyen proteinszeletet vásárolt, ne egye meg

Arra kérik a vásárlókat, hogy vigyék vissza a terméket.

április 5., 07:33

  • Gazdaság
Nemrég még abszurdnak tűnt, ma már valóság: Kína mentheti meg Európát

Nemrég még abszurdnak tűnt, ma már valóság: Kína mentheti meg Európát

Trump vámjai borítottak mindent.

április 4., 09:17

  • Gazdaság
Nagy a baj: Szlovákiában hamarosan katonák járőröznek

Nagy a baj: Szlovákiában hamarosan katonák járőröznek

Ha most nem sikerül feltartóztatni a vírust, összeurópai problémával nézhetünk szembe.

április 3., 09:30

  • Gazdaság
Az Egyesül Államok külügyminisztere szerint újra kell rendezni a világpiacot

Az Egyesül Államok külügyminisztere szerint újra kell rendezni a világpiacot

Marco Rubio szerint a piac alkalmazkodni fog.

április 5., 07:27

  • Gazdaság
Zuhanórepülésben a tőzsdék, a Covid óta nem tapasztalt mértékben estek be a piacok

Zuhanórepülésben a tőzsdék, a Covid óta nem tapasztalt mértékben estek be a piacok

Az értékcsökkenést az amerikai vámokra bejelentett kínai válasz is fokozta.

április 5., 06:55

  • Címlapon
Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat

Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat

Az indoklás szerint a testület a tárgyalásokat részesítené előnyben.

tegnap, 15:36

  • Címlapon
Új irányt vehet a magyar kormány Oroszország-politikája

Új irányt vehet a magyar kormány Oroszország-politikája

Szijjártó Péter meglepő kijelentést tett.

tegnap, 09:08

  • Címlapon
Elemző: Minden ilyen, kellően át nem gondolt tüntetés a NER hatalomban maradását segíti

Elemző: Minden ilyen, kellően át nem gondolt tüntetés a NER hatalomban maradását segíti

Kedden újra hídfoglalás volt Budapesten.

tegnap, 19:20

  • Címlapon
Otthon gálázott a Barcelona a BL-negyeddöntőben, gólszépségversenyt tartott a PSG angol riválisa ellen

Otthon gálázott a Barcelona a BL-negyeddöntőben, gólszépségversenyt tartott a PSG angol riválisa ellen

Korábbi csapata ellen duplázott Robert Lewandowski.

tegnap, 22:54

  • Címlapon
Amerika támadásba lendült: bombáztak a lopakodók

Amerika támadásba lendült: bombáztak a lopakodók

A B–2-es bombázók feltehetően egy föld alatti bunkert támadtak.

tegnap, 12:25

  • Gazdaság
Magyar siker küszöbén állunk a rák elleni küzdelemben

Magyar siker küszöbén állunk a rák elleni küzdelemben

Jóval hamarabb kimutatható az elváltozás, mint a hagyományos képalkotó módszerekkel.

április 3., 15:20

  • Gazdaság
Már csak pár napig úszhatják meg a büntetést a nem fizető autósok

Már csak pár napig úszhatják meg a büntetést a nem fizető autósok

Zugló szívében is fizetőssé vált a parkolás.

április 3., 18:50

  • Gazdaság
A KSH cáfolja a szegénységi adatok torzításának vádját: A nemzetközi standardok szerint járunk el

A KSH cáfolja a szegénységi adatok torzításának vádját: A nemzetközi standardok szerint járunk el

Elmondták, mi okozza a statisztikai anomáliákat.

április 3., 19:21

  • Gazdaság
Gyökeresen átalakult a magyar munkaerőpiac az elmúlt 18 évben

Gyökeresen átalakult a magyar munkaerőpiac az elmúlt 18 évben

A cégek az idősebb korosztály tagjait is keresik, komoly hiány mutatkozik tapasztalt munkaerőből.

április 3., 11:03

  • Gazdaság
Kiderült, mit esznek a magyarok húsvétkor

Kiderült, mit esznek a magyarok húsvétkor

A Pick kutatásában derítette ki, mi kerül az ünnepi asztalra.

április 3., 19:04

  • Gazdaság
A Duna vize is tele van vele: láthatatlan ellenség került a szervezetünkbe

A Duna vize is tele van vele: láthatatlan ellenség került a szervezetünkbe

Már az sem mindegy, hogy mit teszünk a mikrohullámú sütőbe.

április 3., 16:44