Megugrott az arany befektetési célú vásárlása, az év első kilenc hónapjában, ennek is köszönhetően 3317,5 tonna arany fogyott világszerte. Ez közel 7 százalékkal több 2018 azonos időszakához képest, írja az MTI a Conclude Zrt.-re és a WGC nevű aranyos szervezetre hivatkozva.
A WGC szerint történelmi rekordot döntöttek a tőzsdén kereskedő arany befektetési alapok (etf-ek), állományuk szeptember végén elérte a 2855,3 tonnát. Az arany idei háromnegyedév végi árfolyama, azaz az unciánkénti 1473 dollár körüli ára 22 százalékkal haladta meg a 2018. szeptember végit.
A világ jegybankjai tovább növelték aranykészleteiket, 547,5 tonnás idei első kilenchavi nettó vételeik csaknem 12 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A jegybankok fő célja az aranyvásárlással az, hogy a növekvő globális kockázatok közepette megőrizzék pénzügyi rendszereik stabilitását.
Magánemberek kevésbé vettek, az ékszerek se mentek el annyira
Az idei első háromnegyed évben 22 százalékkal, 628,7 tonnára csökkentek a magánbefektetők aranyrúd és aranyérme vételei. Emellett aranyékszerekből is csaknem öt százalékkal kevesebbre, 1521 tonnára akadt vevő.
A technológiai szektor aranyigénye 3 százalékkal, 243,2 tonnára apadt a januártól szeptember végéig tartó időszakban, elsősorban az elektronikai eszközöket előállítók alacsonyabb aranyvétele miatt.
A közel 3585 tonnás kilenchavi globális aranykínálat 3,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, alapvetően a több mint 8 százalékkal emelkedő újrahasznosításnak köszönhetően, miután a bányatermelés szintje megegyezett az egy évvel korábbival.