- Gazdaság
- babaváró hitel
- szigorítás
- kölcsön
- családpolitika
- társadalompolitika
- szakközépiskola
- gimnázium
Szigorodtak a babaváró hitel feltételei
További Gazdaság cikkek
- Drámai létszámleépítés jön az egyik legnagyobb észak-magyarországi gyárnál
- Vészhelyzet van a szomszédban, tömegesen vándorolnak el az országból
- Hátunk helyett a szánkba vettük – a legjobb túrós batyukat kerestük
- Van megoldás, így tehetünk a halálozás csökkentéséért
- Matolcsy Györgyék jelezték: Koránt sincs vége a lakásárak emelkedésének
A Babaváró hitel kedvező hitelkonstrukció, ugyanis a futamidő alatt születendő gyermekek számától függően kamatmentesség és tartozáselengedés is kapcsolódhat hozzá. A támogatások miatt azonban számos jogszabályi feltételt is teljesítenie kell az igénylőknek. Ezek közül január 1-elsején az elvárt, legalább 3 éves társadalombiztosítási (Tb) jogviszonyra vonatkozó elvárás változott meg, ami eddig is az egyik legnehezebben megugorható akadálynak bizonyult.
2020. januárjától a Babaváró hitel egyik feltétele, a 3 éves Tb jogviszonyra vonatkozó előírás szigorodott, ugyanis egy korában elfogadható biztosítotti kategória megszűnt – írja a Bankmonitor.
A Babaváró hitelre vonatkozó kormányrendelet nem változott, az igénylő házaspár legalább egyik tagjának 3 éves folyamatos Tb jogviszonnyal kell rendelkeznie, amiből az utolsó 180 napnak magyar munkaviszonyból kell származnia. Ugyanakkor az elfogadható jogviszonyok köréből kikerült egy elem, 2020. januárjától nem minősül biztosítottnak a tanulmányi szerződés alapján szakképző iskolában tanulmányokat folytató tanuló. Vagyis a szakgimnáziumban, szakközépiskolákban eltöltött évek a továbbiakban nem számítanak bele a 3 éves jogviszonyba.
Mi felel meg a Tb jogviszonynak?
- Munkaviszony*
- Álláskeresési támogatás
- Egyéni vállalkozó*
- Társas vállalkozó*
- Megbízási szerződés*
- Egyházi szolgálati jogviszony*
- Mezőgazdasági őstermelő*
- Felsőoktatási intézményben nappali képzésben tanulmányokat folytató személy
- Más állam társadalombiztosítási rendszerében biztosított személy
(*az utolsó 180 napos időszakban is elfogadhatók.)
Folyamatos jogviszonynak számít, ha maximum 30 nap telik el két Tb jogviszonyra jogosító tevékenység között. Emellett az is elfogadható, ha a felsőoktatási tanulmányok befejezését követő 6 hónapon belül talál munkát az igénylő. Viszont a közfoglalkoztatási jogviszonyból maximum egy év számítható be.
Az utolsó 180 napra szigorúbb szabályok érvényesek, abban az időszakban kizárólag a vállalkozói és alkalmazotti jogviszony fogadható el.
Példa a változásra: Az a fiatal pár, melynek egyik tagja 2017. decemberéig szakiskolában folytatott tanulmányokat, azóta pedig folyamatos, alkalmazotti munkaviszonya van, tavaly év végéig megfelelt a Babaváró Tb jogviszonyra vonatkozó előírásainak, míg 2020. januárjától már nem lesz csak 2 éves Tb jogviszonya, emiatt nem lesz jogosult a támogatásra.
Cikkünk korábbi verziójában tévesen azt írtuk, a jövőben a gimnáziumban tanulóknak jár csak babaváró hitel.