A növekvő lakbérek miatt emelnék a diákhitel összegét
Miután az elmúlt években több mint 50 százalékkal emelkedtek a lakbérek az egyetemi városokban, és a felsőoktatásban tanulók szerint a lakhatási költségek havi 130 ezer forint körül vannak, megemelik az állami diákhitel maximális felvehető összegét – írja a Világgazdaság.
Magyar Péter, a Diákhitel Központ vezérigazgatója a lapnak azt is elárulta: tervben van egy a felnőttképzési hitel is, ami a tanfolyam költségei mellett a munkából kieső dolgozók jövedelmének pótlását szolgálná. A felnőttképzési hitelnek lenne fix kamatozású és fix futamidejű konstrukciója is.
A magasabb havi kölcsönre az is mutatja az igényt, hogy a hitelfelvevők 80 százaléka a jelenlegi legmagasabb összeget veszi fel.
A jelenleg igényelhető havi hitelösszegek a Diákhitel Központ honlapja szerint így néznek ki:
- 15 ezer
- 21 ezer
- 25 ezer
- 30 ezer
- 40 ezer
- 50 ezer
- 60 ezer
- 70 ezer
Magyar szerint a diákhitel keretének megemelése segíthet a még mindig nagyon magas egyetemi lemorzsolódás visszaszorításában. Mivel állami hitelről van szó, még a kormánynak is rá kell bólintania a Diákhitel Központ terveire.
Hogy pontosan mennyivel emelnék meg a maximális felvehető összeget, nem árulta el.
Miért nem dolgoznak?
Bár a munkatapasztalat önmagában még hasznos is lehet, az már probléma Magyar Péter szerint, hogy az egyetemisták 80 százaléka nem a megszerzendő diplomájához kapcsolódóan végez fizetett vagy ingyenes gyakorlatot, hanem jellemzően a kereskedelemben és a vendéglátásban helyezkedik el, az ott szerzett tapasztalat pedig nem fejleszti a szakmai kompetenciáit.
A vezérigazgató fontosnak tartja, hogy a diákhitelek a lehető legjobb, legolcsóbb megoldást nyújtsák a hallgatóknak, és segítsenek elkerülni, hogy sokan „üveggyöngyökért” feláldozzák a legfontosabb éveiket, amikor
egyetlen feladatuk a verseny- és piacképes tudás megszerzése, ami az egész karrierjüket meghatározhatja.