2035-től már csak elektromos és hibrid meghajtású új autót lehet venni a briteknél
Nagy-Britanniában az eddig tervezettnél öt évvel előbb, már 2035-től megtiltják a benzin- és dízelüzemű új személyautók és furgonok értékesítését, írja az MTI.
A brit kormány 2017-ben jelentette be, hogy egy szélesebb körű, összesen 3 milliárd font (csaknem 1200 milliárd forint) költségvetéssel előirányzott több évtizedes környezetvédelmi program keretében 2040-től már csak elektromos, illetve hibridüzemű autók és kisteherautók kerülhetnek forgalomba Nagy-Britanniában.
Boris Johnson brit miniszterelnök azonban az ENSZ novemberre, Glasgowba összehívott 26. nemzetközi klímakonferenciájának (COP 26) előkészítő rendezvényén - a természetfilmjeiről és környezetvédelmi ismeretterjesztő tevékenységéről világhírű Sir David Attenborough és a társrendező Olaszország miniszterelnöke, Giuseppe Conte társaságában - bejelentette, hogy a csak belsőégésű motorokkal felszerelt autók és furgonok nagy-britanniai árusítási tilalmát a kormány 2035-re hozta előre.
Johnson arról is beszélt, hogy
Nagy-Britannia 1992 óta 42 százalékkal csökkentette széndioxid-kibocsátását, miközben 73 százalékkal emelkedett a brit hazai össztermék (GDP) értéke.
1990-ben az ország áramtermelésének 70 százalékát adták széntüzelésű erőművek, ez az arány mára 3 százalékra csökkent - hangsúlyozta a brit kormányfő, aki azt is elmondta: a brit kormány szándéka az, hogy 2024-ben már ne működjön szénerőmű Nagy-Britanniában.
Sir David Attenborough a keddi londoni rendezvényen azt mondta: minél tovább halogatja a világ a cselekvést, annál rosszabb lesz a környezeti helyzet. A 93 esztendős természettudós szerint cselekvés híján a helyzet végül megoldhatatlanná válhat.