Vannak cégek, amelyek még nyertek is a járvánnyal
![GettyImages-1213764421](https://kep.index.hu/1/0/3221/32216/322162/32216261_0ea21551485a03ef0ce4f2e472eeed11_wm.jpg)
További Gazdaság cikkek
-
Donald Trump vámjai miatt használhat több műanyagot a Coca-Cola
- Egymillió forint felett a panelek négyzetméterára Budapesten
- Rossz hír a munkavállalóknak, egy kutatás szerint alig akarnak bért emelni a cégek
- Nyilvános: akár több milliárd forintos szolidaritási hozzájárulást is fizethetnek a települések
- Milliárd dolláros lehetőség kapujában áll Magyarország
Magyarországon viszonylag kevés értékpapír van a tőzsdén, nehéz regionális, vagy iparági hatásokat mérni az egyes papírok mozgásából. A globális tőkepiacon, kiemelten is az Egyesült Államok tőkepiacain azonban minden jelentős szektornak rengeteg képviselője van, és ahol ennyi a nyilvános társaság, máris nagyon érdekes tanulságokat és trendeket lehet azonosítani.
Hulló kés és bikacsapda: a tőzsdén most jön a neheze
A bika mászik a lépcsőn, a medve kiesik az ablakon. Jönnek majd a tőzsdei felpattanások, de egyelőre erős marad az eladói nyomás.
A jelenlegi áresés két okból is nagyon hirtelen következett be és igen erőteljes lett – véli Al-Hilal István, a Fidelity International hazai vezetője.
Egyrészt a piac nem szereti a beárazhatatlanságot. A koronavírus kapcsán pedig még mindig nem lehet tudni, hogy mekkora a baj, még két hetes, két hónapos, vagy két éves a hatás.
Másrészt, mintha a befektetők hiába tudtak volna a problémáról, egy ideig mégsem vettek tudomást a járványról, a két nagy angolszász befektetési piacon, az amerikai és az angol vezető bagatellizálta a hatásokat, és csak amikor a járvány már fizikailag is nagyon közel ért a befektetőkhöz, akkor esett le nekik a tantusz.
Mint a terror idején
Mindez analógiát mutatott azzal, amikor 2015-ben már egy ideje tombolt a nemzetközi terrorizmus, Bagdadban rendszeresen robbantottak, Nigériában elrabolták az iskolás lányokat, de a piac csak akkor ijedt meg, amikor Párizsba ért a terror (a Charlie Hebdo, illetve a Bataclan esetek során).
A koronavírus esetében is a nyugati piacok még az európai megbetegedések elején is azt hitték, hogy a járványt meg lehet állítani, nem veszélyezteti a fejlett országokat,
nyugati higiénia mellett nem terjed el a betegség ugyanúgy, mint a minden élőlényt felfaló kínaiak körében a vuhani piacon.
Mindenesetre az áresés berobbant, és nézzük meg, hogy eddig hogyan hatott!
Az óceánjárók
Ha annyi szűkítéssel élünk, hogy csak a 2 milliárd dollárnál (650 milliárd forintnál) értékesebb cégeket vizsgáljuk, akkor elég hamar körvonalazódik, hogy mely társaságok a legnagyobb vesztesei a vírusnak és kik azok, akikre éppen most van szükség.
Az elmúlt egy hónap (február 22 – március 22.) árfolyamváltozásait szemlélve, a teljes összeomlást elszenvedő, vagyis
értékük 80-90 százalékát elveszítő cégek
között élen járnak a legnagyobb tengeri körutazásokat szervező óceánjárós cégek, így a Norwegian Cruise Line, a Carnival Corporation, illetve a Royal Caribbean Cruises.
Náluk nemcsak a turizmus hosszú távú lefagyását kellett beárazni, de azt is, hogy a vírus, a halálesetek, a vesztegzár extrém módon érintett egyes óceánjáró hajókat.
![A korábban koronavírus fertőzés miatt karanténba helyezett Diamond Princess szállodahajó Yokahamában 2020 február 10-én](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3221/32216/322162/32216291_9bb546a1bc2494388f9627e20c46929f_wm.jpg)
Olaj és szálloda
Nem jártak sokkal jobban, de azért 70-80 százalékos eséssel megúszták a legnagyobb olajipari cégek legrosszabbjai. a Öt részvény kullog a sor végén, a kanadai palaolajtermelő Cenovus Energy, a Diamondback Energy, a texasi olajcentrum nagy sztárja,, a Noble Energy, illetve az egykor külön is óriási Aanadarkot éppen felvásárló Occidental Petroleum.
Nem járt sokkal jobban a Halliburton sem, ő az olajfúrások legnagyobb szakértője, eszközökkel, technológiával, emberekkel segíti az olajkutatást, vélhetően a piac azt árazza, hogy ilyen árszint mellett kevesebb munkája lesz.
Elsősorban azoknál az olajipari cégeknél borult a modell, amelyek erős eladósodottság mellett próbáltak mostanában érdemi részt kihasítani a világ olajtermeléséből, viszont a termelésük költsége magasabb, mint a jelenlegi árszint.
A 70-80 százalékos esési kategóriába jutottak az üdülések, a turizmus egyes nagy játékosai is, a szórakoztatással, parkokkal, szállásokkal, kaszinókkal dolgozó MGM Resorts, illetve a Park Hotels.
Vírusellenes nyertesek
A másik oldalon van néhány cég (a piacnak darabszámban csak 1-2 százaléka), amelyek most lőttek ki. Mindegyiket érteni fogjuk, az aranyérmes aa víruskutatással foglalkozó Vir Biotechnology (amely 150 százalékos emelkedésével a legnagyobb nyertes).
A Gilead nevű gyógyszercégről már elterjedt, hogy teszteli a koronavírus szövődményeit enyhítő gyógyszerét, a részvény erre berobbant, ahogyan az onkológiai, immunrendszerrel kapcsolatos kutatásokat végző Forty Seven Companynek is. Egészségügyi cégként tudott drágulni a egyénre szabott gyógyszerfejlesztésekkel foglalkozó BioNTech, illetve a legjobb bostoni egyetemekkel együttműködő Moderna gyógyszerfejlesztő cég, vagy a nevének megfelelően a betegségek utáni regenerációt segítő termékeket fejlesztő Regeneron.
![Kutató dolgozik a Moderna laboratóriumában 2020 február 28-án.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3221/32216/322163/32216367_5353e76c39bdeca75a9233084204ca23_wm.jpg)
A digitális is megy
Nem meglepő, de vírusos időkben felértékelődtek a teljesen online, a karanténben is működő szolgáltatások.
Ilyen a
- Stamps.com, a teljesen digitális amerikai posta,
- az online tőzsdei kereskedési platformot üzemeltető Virtu (a nagy eladások és a széles árfolyammozgások miatt nagyon megnőtt a tőzsde forgalma),
- akárcsak a videokonferenciákhoz technológiát kínáló Zoom Videonak,
- vagy a telefonos orvosi segítséget szervező Teledoc.
És a legnagyobbak?
Az amerikai piacokon mindössze 23 olyan gigacég maradt, amelyiknek a nagy esés után is 200 milliárd dollárnál (65 000 milliárd forintnál) is nagyobb az értéke. Közülük a piac inkább a pénzügyi cégeket büntette meg, így a Bank of Americát, a JP Morgant és a Mastercardot. Ők 35-40 százalékot zuhantak, míg a nagy felvásárlási rohamot átélő Walmart emelkedett és a távközlési Verizon, illetve az online kereskedelemben érdekelt Amazon és Alibaba is csak mérsékelten esett.
![Kiürült polcok egy Walmart üzletben az Egyesült Államokban 2020 március 14-én.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3221/32216/322162/32216287_563a1ad1c13eefae3e023276ddbaded9_wm.jpg)
Itt tartunk most, és bár Al-Hilal István szerint a portfólió-menedzserek nyugodtak, nem jellemzőek a vészeladások, vagy a kapkodó vásárlások, most mégis nehéz megértetni a piaccal, hogy egy részvény valójában egy sokkal hosszabb távú cash-flow-t áraz.
Vagyis azoknál a cégeknél, amelyek túlélik majd a krízist, az értékeléseknek nem csak azt kell majd nézniük, hogy milyen lesz a következő fél évben a cégek cash-flowja, hanem az, hogy a következő húsz évben mit tud a társaság.
Kamatcsökkenés
Az amerikai elemzők körében is vannak már olyan vélemények, amelyek szerint már túladott a piac, de természetesen a kapkodás közben ez nem fog kiderülni, ahhoz már nyugodtabb idők kellenek, hogy beálljon egy hosszabb távon is érvényes értékítélet.
A jegybankok és a kormányok igyekeznek segíteni, a FED például két rendkívüli ülésen is kamatot, ilyet azért nem szoktunk látni, vannak komoly vágások, A baj csak az, hogy amikor mindenki az otthonában szeretné átvészelni a kórt, akkor lehet bármilyen alacsony a kamat, nem ezen fognak múlni a beruházások,
Azon mindenesetre lehet vitatkozni, hogy a FED fellépése jó volt-e, vagy sem.
- A kritikusok szerint bizonyos fokozatosságot lehetett volna tartani, ha másfél hónapig folyamatosan vannak jó hírek, az lehet, hogy jobban segített volna.
- A támogatók szerint viszont a FED erős jelzést adott, olyan nagy a baj, hogy minél hamarabb el kell menni a falig, ez egy jó üzenet a piacnak, illeve a kormánynak, monetáris oldalon mi mindent megcsináltunk, most már ti jöttök, lépjetek fiskális eszközökkel is!
Változás jön
Azt még mindenki nehezen árazza be, hogy milyen lesz a felpattanás és milyen lesz a szép, új világ? A jövőhöz nem nagyon vannak analógiák, a válságok között vannak ciklikus, strukturális mint a 2008-as) és úgynevezett eseményvezérelt válságok (mint például a 2001-es WTC-terror).
A koronavírus nem ezekhez hasonlít, hanem leginkább az 1918-as influenzajárványhoz mérhető, az akkori eseményekkel vethető össze."
Akad egy-két pozitív hatás is, alacsonyabb lehet a környezetterhelés, takarékosabb lehet az ember, javult a fenntarthatóság, hosszabb távon is magasabb raktárkészletek alakulnak majd ki, felértékelődik minden ami online, a sávszékesség, az otthoni filmszolgáltatások.
Inverz craprali
De most még a szabadesés fázisában vagyunk, éppen fordítva játszódik le a 2017-es év nagy emelkedése, amit crapralinak is hívtak, mert minden vacak papír (junk) is drágult, most éppen a minőségi és válságálló társaságok részvényei is zuhannak.
Amikor ennek a fázisnak már vége szakad, jöhet a felpattanás,
és ebben Kína lehet a minta, mert ők ebben az egész történetben egy fázissal mindig előttünk járnak. Kínai koronavírusról beszélünk, de jó eséllyel Kína fog megerősödve kijönni a válságból.
Előbb visszatérnek majd az emberek a termeléshez, nőnek a kapacitáskihasználási szintek, elkezdenek visszatermelődni a készletek.
![Védőfelszerelést varrnak egy kínai gyárba 2020 február 28-án.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3221/32216/322163/32216385_0090d66ac87dc3f09cc89c21987e33a6_wm.jpg)
Ekkor alighanem előbb az ipari szektorok tudnak jobban menni, aztán sorra jön majd minden, egyedül a turisztika a nagy kérdés, ott akár 17-18 hónap is kellhet ahhoz, hogy a szolgáltatási szint visszatérjen, és ez limitálja a kapcsolódó szolgáltatások, a közlekedés, a vendéglátás termelését is.
Járványvadászok
Ez azonban még nagyon messze van, addig abból lehet főzni, ami van. Márpedig egy biztos, ma olyan piac van,
- ahol a forgalom nagy,
- a volatilitás pedig napon belül és napok között is nagyon megnőtt.
Ez pedig a daytraderek, a napon belüli kereskedők kedvenc időszaka. A magas forgalomban érdekelt online tőzsdei kereskedők, a daytraderek között lesznek olyanok, akik ügyesen nyúlkálnak bele a hulló késekbe, de ehhez nagy bátorság kell. Most kevesen fognak nagyon sok pénzt keresni, és minden szempontból a lesz a jó időszak, amikor már a tömegek fognak egy nyugodt piacon kevesebbet keresni.
(Borítókép: Maszkos kereskedő a New York-i tőzsdén 2020 március 20-án - fotó: Spencer Platt / Getty Images)
Vannak, akiknek már nincsenek kérdéseik,
És vannak, akik az Indexet olvassák!
Támogasd te is a független újságírást,
hogy ebben a nehéz helyzetben is tovább dolgozhassunk!
Kattints ide!
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Jól kezdett, de délutánra visszaesett a forint
Az euró árfolyama 405,5 forint fölé erősödött.
február 7., 19:00
- Gazdaság
Kiemelt támogatáshoz jutnak a halgazdaságok
Az Agrárminisztérium által kiírt pályázat keretösszege 3,19 milliárd forint.
február 8., 15:38
- Gazdaság
Fordulat a boltokban: nagy változásokat hozott magával 2025
Több vásárló, nagyobb fogyasztás? Megnéztük, mi ebből az igazság a januári forgalom alapján.
február 7., 09:31
- Mindeközben
Vásáry André: Nem akarok mindenáron szerepelni, ezt inkább meghagynám azoknak, akiknek ilyen a személyisége
30 perce
- Mindeközben
Courteney Cox nosztalgikus fotóval és megható szavakkal köszöntötte Jennifer Anistont szülinapján
5 órája
- Mindeközben
Marsi Anikó olyan ajándékot kapott a születésnapjára, ami nem adatik meg mindenkinek
6 órája
- Gazdaság
Bajnokok Ligája: beleáll a GVH, versenyfelügyeleti eljárás vár az RTL-re
Ez nem jelenti annak a kimondását, hogy a médiavállalat jogsértést követett el.
február 7., 10:04
- Gazdaság
Donald Trump vámjai miatt használhat több műanyagot a Coca-Cola
Így is a világ legnagyobb műanyagszennyezője a cég.
5 órája
- Gazdaság
Ebben rejtőzhet Magyarország legnagyobb üzleti potenciálja, de a zombikkal le kell számolni
Könnyen félrecsúszhat a kormány terve, ha nem figyelnek.
február 7., 07:19
- Gazdaság
Alig akad már munkahely Magyarországon, ahol feltétel a diploma
A készségalapú szemlélet terjed.
február 7., 15:02
- Gazdaság
Nem várt hatás: így ránthatja magával a teljes piacot a munkáshitel
Százmilliárdos nagyságrendű kihelyezés várható, az igénylők kombinálhatnak.
február 8., 12:49
- Gazdaság
A régióhoz képest drágább a magyar üzemanyag, de a kormány szerint nem ez a lényeg
A kabinet szerint a szomszédos országok adatait kell figyelembe venni.
február 7., 09:29
- Gazdaság
A világ legnagyobb autógyártója döntött Kínával kapcsolatban
Közben a vállalat megemelte a profitprognózisát.
február 5., 13:46
- Gazdaság
Lerántották a leplet a rezsicsökkentésről, ezt jelenti valójában a kormány intézkedése
Összehasonlították az árakat.
február 5., 13:04
- Címlapon
Április elsejétől bírságot szabhatnak ki a visszaváltható palackok miatt
Ez nem április elsejei tréfa.
5 órája
- Gazdaság
Visszahívja közel húszéves sikertermékét az OTP – mutatjuk, mit kell tudni
100 milliárd forintot tartottak benne a kötvényesek.
február 8., 19:01
- Mindeközben
Mellimplantátuma miatt került életveszélyes helyzetbe Szabó Franciska: „Ha nem műtenek meg azonnal, akár végzetes következménye is lehetett volna"
7 órája
- Gazdaság
Az örök ingatlanpiaci kérdés: hogy alakulnak a négyzetméterárak?
A lakhatási válság továbbra is jelentős mértékben nehezíti a magyarok mindennapjait. Helyzetjelentés az Indexen.
február 9., 06:16
- Gazdaság
Donald Trump pillanatokon belül csapást mérhet a magyar benzinkutakra
Már Orbán Viktor is megszólalt a témában.
február 6., 15:25
- Gazdaság
Kína több mint húsz éve készül erre, Európa megbicsaklott
Krisztián Róbert, a Magyar Suzuki vezérigazgató-helyettese vázolta fel az autóipar helyzetét az Indexen.
február 5., 12:18
- Címlapon
Beismerte bűnösségét a volt fideszes politikus, aki ittasan bántalmazott egy nőt
Decemberben még megtagadta a vallomástételt.
1 órája
- Gazdaság
Balogh Petya: A legtöbb magyar nagyvállalat olyan kényszerben van, amit fel sem fog
A technológiai forradalom vesztesei között van Magyarország.
február 6., 13:57
- Címlapon
Jégpáncéllá válhatnak az utak, figyelmeztetést adott ki a Magyar Közút
Több vármegyében is narancssárga veszélyjelzés van érvényben.
2 órája
- Mindeközben
Fodor Zsóka élete legnagyobb hibájának tartja, hogy nem szült gyermeket: „Ez az egyetlen, amit megbántam”
9 órája
- Gazdaság
A kis benzinkutak még mindig nem találtak vissza a 2021 előtti fejlődési pályára
Tavaly 6,5 milliárd literre csökkent a magyarországi üzemanyag-forgalom.
február 8., 21:10
- Gazdaság
Szankciót vezethetnek be a Temu és a Shein ellen
Az egyik cég ellen vizsgálat is indult.
február 6., 06:59
- Gazdaság
Ezt most mindenki megfizeti: eddig tartott a mámor a benzinkutakon
Érdemes lehet még most lépnie.
február 5., 15:20
- Címlapon
Karácsony Gergely: Hova tegyük az állam szemetét?
A főpolgármester szerint a rákosrendezői terület kitakarítása nem lesz kis feladat.
2 órája
- Mindeközben
Az Apostol zenésze tűnt fel a Kincsvadászokban, nagy licitharc folyt 200 éves tárgyáért
10 órája
- Címlapon
Milák Kristóf volt edzője kiborult a médiában megjelent cikkek miatt
Virth Balázs alaposan felhúzta magát.
7 órája
- Gazdaság
Elutazhattak a magyarok, ijesztő adatokat közölt a KSH
Itt a hatnapos ünnep hatása.
február 6., 08:56
- Gazdaság
Megtaláltuk Orbán Viktor középosztályát, így néz ki
A miniszterelnök szerint izmos a középosztályunk, de mit mutatnak a számok?
február 6., 06:03
- Címlapon
Donald Trump telefonon beszélt Vlagyimir Putyinnal
Az amerikai elnök szerint azonnali béketárgyalások kezdődhetnek.
4 órája
- Gazdaság
Kissé gyengült a forint, de erősebb, mint év elején volt
A dollár erősödött a legjobban a magyar devizához képest.
február 6., 08:12