Összefogtak az optikusok, országos látszerész-ügyelet indult
További Gazdaság cikkek
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
- Kétéves mélyponton a magyar deviza
A magyar lakosság fele szemüveges. Van, akinek olvasáshoz kell szemüveg, van, akinek a távolba, akad, aki váltakozva használ szemüvegeket. Többen vannak olyanok, akik csak egyetlen szemüveggel rendelkeznek, mint azok, akiknek van pótszemüvegük.
Az optikák pedig most jellemzően nincsenek nyitva (inkább csak azok, amelyeknek rendezett a gyógyászati segédeszköz forgalmazásra az engedélye), de nagyon sok olyan helyzet lehet, amikor sürgősen látszerészre van szükség. Például,
- ha a látáshoz elengedhetetlenül szükséges szemüvegünket összetörjük,
- ha egy kisgyerek terápiás célú, látásra kényszerítő szemüveg-viselésén állítani, módosítani kell,
- ha a most is létfontosságú és továbbra is zajló szállítmányozásban, mentésben a hivatásos sofőröknek van szüksége szemüvegre, ráadásul nekik a pótszemüveg biztosítása is kötelező.
Országos ügyelet
Mint azt Szabadi Zsolt, a Magyar Látszerész Szövetség elnöke az Indexnek elmondta, szervezetük, illetve a Magyar Optikus Ipartestület összefogtak, és a szakma egy országos projektet indított, amelyben ellátják a lakosság, és kiemelten a védekezésben résztvevők hirtelen felmerülő problémáit.
Az ingyenesség csak a segítségre, tehát a szolgáltatásra vonatkozik, nem a lencsékre, szemüveg-keretekre. Az, hogy regionálisan hol és ki tud segíteni, ezen az oldalon követhető nyomon.
Az optikusok, ahogyan például a magánfogászatok alapvetően egészségügyi feladatokat látnak el, de az állami egészségügyön kívül, és jelen járványhelyzetben érthető módon fokozott kockázatot jelentenek, aki csak tudja, halasztja a látogatásokat. De nem mindenki tudja, és ez a zárt ajtók mögötti, azonnali szemüvegjavítást, és egyéb segítséget jelentő önszerveződés segítség lehet.
Az optikai szakma ugyanis amúgy jelenleg szinte teljesen leállt, ennek két oka van:
- az optikusok nem tudnak szemvizsgálatokat végezni, a fertőzésveszély, és a kiemelt kockázatok miatt,
- az üzletek elvileg nem lehetnek nyitva, ahol mégis nyitva vannak, oda pedig nem megy be vevő.
A szakma amúgy nem kicsi, szinte a fogászati szakmához mérhető. Az 1200 üzletet mintegy 80 nagyobb beszállító szolgálja ki, a látszerészek, optometristák, szemorvosok, értékesítők együttesen 13-14 ezer főt jelentenek. A szakmai szövetségek megfogalmaztak egy levelet az MKIK, az ITM, a PM, és az EMMI felé, mert azt remélik, hogy a döntéshozók az optikai szakmát is beemelik a kedvezményezetti körbe.
(Borítókép: MTI/ Balaton József)
Vannak, akiknek már nincsenek kérdéseik,
És vannak, akik az Indexet olvassák!
Támogasd te is a független újságírást,
hogy ebben a nehéz helyzetben is tovább dolgozhassunk!
Kattints ide!