Maszkok és lélegeztetőgépek beszerzésére állt rá egy magyar informatikai cég
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
A Budapesti Értéktőzsde kisebb cégei közé tartozik az Ott-One Nyrt., amelynek tavaly közel 3 milliárd forint forgalma és valamivel 200 millió forint feletti adózott nyeresége volt. Az elmúlt egy hónapban azonban a társaság három ízben is nagy értékű szerződéseket kötött, és a járvánnyal kapcsolatos kínai beszerzéseket jelentett be.
- Először a Külgazdasági és Külügyminisztérium megbízásából vett 500 lélegeztetőgépet, 4,7 milliárd forint értékben.
- Majd a Duna Aszfaltnak vásárolt 100 ezer maszkot 120 millió forintért.
- Végül az Állami Egészségügyi Ellátó Központnak (ÁEEK) fog vásárolni maszkot, lélegeztetőgépet és kiegészítő berendezéseket 7,7 milliárd forintos összesített áron.
Új profil
A cég részvényeinek a kereskedése április 23-án fel is volt függesztve a tőzsdén, mert, mint a társaságtól hallottuk, a beszerzés engedélyeztetése sok szereplőn ment át, a cég nem szerette volna, ha bizonyos befektetők előbb értesülnek a tőzsdei árfolyamot befolyásoló üzletről.
A társaság amúgy eddig nem foglalkozott egészségügyi eszközök kereskedelmével, hanem alapvetően informatikai fókuszú volt, négy területtel foglalkozott, ezek a videóstreaming, a biztonság, az e-sport, illetve az e-oktatás. Eddig is volt már pár érdekes nemzetközi üzlete, NATO beszállítói minősítéssel rendelkezik, és Dél-Amerikában a kolumbiai hadseregnek szállított vénaszkennert és speciális biztonságtechnikai szoftvereket.
A kínai ügylet hátterét Kósa Gábor, a cég stratégiai tanácsadója és konzorciumi partnere mesélte el az Indexnek. „2019 elején indult a kínai kapcsolatunk. Egészségügyben, távoktatásban, videóstreamingben szerettünk volna, elsősorban 5G alapú megoldásokat szállítani, konferenciákra jártunk, és kapcsolatba kerültünk egy kínai gazdasági kamarával. Amikor Kínában a javuló járványügyi helyzet miatt feloldották a stratégiai egészségügyi eszközök és berendezések exporttilalmát, ez a kamara jelezte, hogy vannak olyan kínai kapacitások, amelyek elérhetők” – mondta.
Bekopogtak az államhoz
Az Ott-One ugyan határozottan nem kereskedelmi cég, de nem tért ki a jó lehetőség elől, több állami intézménynél is bejelentkezett, és bemutatta a kínai termékek specifikációját. Mint Kósa Gábor meséli, lélegeztetőgép és lélegeztetőgép között annyi árnyalat lehet, mint a 4 és a 100 milliós autó között, de az Ott-One által elért gépek specialitása, hogy nemcsak kórházi, de tábori körülmények közepette is működtethetőek.
Nem feltétlenül kell hozzájuk kiépített gázellátó rendszer, csak oxigénpalackkal és árammal is működtethetőek, vannak a masinákhoz gyógyszeradagolók, monitorozóeszközök, illetve légzőkörök, amivel egy-egy gép sok beteget tud ellátni, egyes alkatrészekből pedig sokkal több kell, mint gépből, vannak olyan csövek, amelyeket minden beteg után cserélni kell.
Biztonsági kérdések
Mint azt a szakmabeliek mesélik, a kínai eszközökkel (elsősorban a maszkokkal és a tesztekkel) nagyon sok probléma volt nyugat-európai országokban. Nem babra megy a játék, ha halálos kimenetelű betegségről van szó, mégis előfordultak
- hamis tanúsítványok,
- pontos mérésre alkalmatlan tesztek,
- fertőzött területeket, reptereket, repülőgépeket érintő eszközszállítás, nem steril módon (polietilén zacskókban, egyszerű kartonokban),
- rossz minőségű, szűrőanyag nélküli, poliptopilén maszkok.
Kósa Gábor elmondta, hogy az eszközeiket hazai és kínai szakemberek is tesztelték, valamint németországi tanúsításokkal rendelkeznek. Bár a kínai termékekért továbbra is nagy verseny van, mindenki előre fizet, és gyakorlatilag egymást tapossák a vevők, de a kínai kormány megelégelte a reputációját rontó nemzetközi elégedetlenséget a termékekkel, ezért április 1-jén szigorított a szabályozáson.
Azóta minden egyes gyártót és terméket, de még a szállítót is szigorúan ellenőrzi a kínai vámhatóság, a cél az, hogy a kínai és az európai egészségügyi elvárásoknak nem megfelelő termékeket kiszűrjék. Mint elmondta, az Ott-One és kínai partnercége már április 2-án rendelkezett a szükséges engedélyekkel, ezzel versenyelőnybe került.
A termékekről azt hallottuk, hogy a Duna Aszfaltnak hozott N 95-ös maszkok felfértek egy cargo-gépre, és már megérkeztek. A lélegeztetőgépek első szállítmánya április végén érkezik meg. A többi árut, így a KN 95-ös maszkokat és a további gépeket május végéig kell hazajuttatniuk, mint hallottuk, a maszkok egyszerűbb feladat, de a gépek, a bennük levő akkumulátor miatt speciális szállítási feltételeket igényelnek.