Alighogy elvette az önkormányzattól, milliárdokat költ a gödi Samsung-gyárra a kormány
További Gazdaság cikkek
- A következő tíz napban sem lesz tartós fagy, ami megtizedelné a kártevőket
- Minden fiatal erre a hitelre csap majd le 2025-ben?
- Miközben a magyar gazdaság bukdácsol, a magyar tőzsde halmozza a rekordokat
- 2024 is bebizonyította: a Suzuki a magyarok autója
- Új év, régi szelek: beindult a fizetésemelési verseny a kiskereskedelemben
Alig telt el pár nap azóta, hogy a kormány a koronavírus-járvány miatt kapott rendeleti hatalmával elvette Göd városától a mellette lévő Samsung-gyár területét, máris több milliárd forint fejlesztést jelentett be a gyár területén – írja a 444.hu.
Mint írtuk korábban, április 18-án pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben egy kormányrendelet, amelynek értelmében a kormány mostantól kijelölhet különleges gazdasági övezeteket, amik így átkerülnek a település fennhatósága alól a megyei önkormányzatokhoz, az indoklás szerint a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítésére. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 2019 őszén ellenzéki irányítás alá került Göd elveszítette a beleszólását abba, hogy mi is történik a város melletti ipari területen, ahol a Samsung Európa legnagyobb akkumulátorgyárát építi, ahogy éves adóbevételének harmadától is elesik a Balogh Csaba momentumos polgármester vezette város. Az intézkedés hátterében feltehetően az áll, hogy a rendkívüli állapotot kihasználva az állam végigvigye mindazt, amit korábban, sokszor éppen a helyi lakosok „akadékoskodása” miatt csak lassan tudott átnyomni, ráadásul az EU-s szabályokkal sincs éppen összhangban.
Miután pénteken megjelent a Göd területének 20 százalékát a városvezetés kezéből kicsavaró rendelet, a héten a kormány a héten összesen 42 milliárd forint értékű infrastrukturális fejlesztés támogatását jelentette be az ipari park területén. Ennek része
- 7,1 milliárd forint a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére;
- 22,5 milliárd forint a terület energiaellátásának fejlesztésére;
- 11,9 milliárd a vízközműhálózatra;
- 415 millió pedig a gázellátás infrastruktúrájára.
A 444.hu cikke emlékeztet, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a Blikknek interjút adott a gödi gyárról, amelyben azzal indokolta a Samsung-gyár elvételét, hogy egy olyan nagy, további beruházásról tárgyalnak a Samsunggal, amelyre talán évek, sőt évtizedek óta nem volt példa itthon, és ehhez egy sokkal megfontoltabb, sokkal szélesebb személyi kört bevonó tárgyalássorozatra van szükség, mint egy nem túl nagy településre bízni mindezt.