További Gazdaság cikkek
- Visítozva rohant a NAV egységei elől a Reszkessetek, betörők! sztárja
- Mind elbuktuk, pedig százmilliókat ért volna ez a hat szám
- Nincs több pánik a törött kütyük miatt: itt a MediaMarkt válasza
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
Csaknem hét évig évi 1 milliárd köbméterig terjedő kapacitást köt le a horvátországi Krk LNG visszagázosító terminálban az MVM, írja a vállalatra hivatkozva az MTI.
Így először érkezik dedikáltan LNG-ből származó földgáz
Magyarország ellátására.
Ez fantasztikus! De mi az az LNG?
Az LNG a cseppfolyósított földgázt jelenti. Ez azért nagy szám, mert a gázt elképesztően drága volt eddig szállítani, hiszen vezetékeket kellett hozzá építeni. Mi, vagy épp az ukránok tudhatják azt is a legjobban, hogy ráadásul igen kellemetlen politikai kockázatai is vannak, ha a kevés vezeték miatt nagy kitettségünk egy nagy gázkitermelő ország felé.
De cseppfolyósított gázt viszont hatalmas tankerhajókon is lehet szállítani, és ha versenyképes áron hozzáférhető, akkor valódi alternatívát jelent a régi földgázbeszerzéseinkhez képest.
Nekünk ez még egyszerűbben azt jelenti, hogy érdemben csökkenthetjük így az orosz függésünket. A most beszerzett LNG források kizárólag nyugat-európai piaci szereplőktől érkeznek.
Azért maradnak az oroszok is
Az MVM azt írja, hogy az LNG kifejezetten versenyképes forrásopcióvá lépett elő a régióban, de ezzel együtt piaci és földrajzi realitás marad, hogy a regionális és hazai energiabiztonság gerincét továbbra is az orosz földgázszállítás fogja képezni.
Az MVM még arról írt, hogy nekik is fontos az ország diverzifikált földgázellátása. Ezért lenne jó az évi 2,6 milliárd köbméter kapacitású LNG visszagázosító terminál megvalósulása és 2021. január 1-jére tervezett üzembeállása. A magyar éves földgáz-felhasználás egyébként 8-10 milliárd köbméter.
Az aktuális energiastratégiánknak is fontos szereplője Krk és az LNG.
A Krk LNG az Európai Unió földgáz forrás- és útvonaldiverzifikációs törekvéseibe is illeszkedik. A terminál az észak-déli gázfolyosó egyik végpontja, a közép- és délkelet-európai energetikai összeköttetésekről szóló kezdeményezés (CESEC) egyik prioritásprojektje, továbbá a 2016-ban elfogadott, a cseppfolyósított földgázra és a földgáztárolásra vonatkozó uniós stratégiával is összhangban van. Az EU egyébként 101,4 millió euróval (mai áron csaknem 35 milliárd forinttal) támogatta a terminál megvalósulását.