Tizenötezer fős elbocsátásra készül az Airbus
További Gazdaság cikkek
Történetének legnagyobb válságában van az európai repülőgépgyártó Airbus, amely jövő év végéig 15 ezer dolgozót tervez leépíteni – írja a BBC. Az Airbus brit gyárából 1700 főt terveznek kirúgni, és további több ezer dolgozó veszítheti el a munkáját a cég német és spanyol üzemeiben is. A vállalat vezetői remélik, hogy önkéntes felmondásokkal és korai nyugdíjazással meg lehet oldani a létszámcsökkenés nagy részét.
Guillaume Faury, az Airbus vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy a repülőgépgyártás történetének legnagyobb válságán megy éppen keresztül,
a cég jelenleg kapacitásának 40 százalékán termel, és a vezetés nem is számít arra, hogy 2023 előtt visszaáll a légi közlekedés forgalma a járvány előtti szintre. Faury szerint az eddigi intézkedésekkel sikerült elérni, hogy a vállalat túlélje a járvány jelentette első sokkot, most viszont további intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy az Airbus egészségesen, piacvezetőként kerülhessen ki a válságból.
Az Airbusnál már április óta beszélnek arról, hogy hatalmas leépítések jönnek a cégnél, a vezérigazgató akkor a vállalat 135 ezer dolgozójának írt levelében arról számolt be, hogy pár hét alatt az Airbus elveszítette az üzletének harmadát, és soha nem látott tempóban ömlik ki a cégből a pénz. A BBC beszámolója szerint a kormányzatoktól kapott pénzügyi segítséggel az Airbus eddig el tudta kerülni azt, hogy tömegével kelljen elküldenie a dolgozókat, de a légi közlekedés helyzetéből kiindulva ezt csak ideig-óráig lehetett halogatni.
A most bejelentett leépítési tervről még tárgyalnak a dolgozókat képviselő szakszervezetekkel. A brit Unite nevű szakszervezet kijelentéseiből kiindulva ez nem lesz olyan egyszerű:
a szakszervezet egyszerűen ipari vandalizmusnak nevezte az airbus bejelentését.
A brit kormány szóvivője a tervezett elbocsátásokat úgy kommentálta, hogy az Airbus dolgozói és családjaik nehéz időszak elé néznek, a kormány viszont készen áll arra, hogy minden lehetséges módon támogassa őket. A francia kormány viszont szélsőségesnek nevezte az Airbus leépítési programját.
Nem sokkal az Airbus bejelentése után az Air France is hatalmas leépítést jelentett be: a francia légitársaság 7600 munkahelyet szüntet meg a koronavírus miatt visszaesett forgalomra hivatkozva.
Jean-Baptiste Djebbari francia közlekedési államtitkár a sajtónak azt mondta, hogy a kormány ígéretet kapott arra, hogy elsősorban az önkéntesen távozók munkahelyei szűnnek meg, és a lehető legkevesebb munkavállalót küld el a légitársaság, amelynek a francia állam is tulajdonosa. Az AFP francia hírügynökség értesülése szerint 6650 munkahely szűnik meg az Air France-nál azzal, hogy az önként távozók és a nyugdíjba vonulók helyére nem vesznek fel új munkaerőt, de az elbocsátások sem kizártak a belföldi járatokon dolgozók körében.