A Covid miatt 3 héttel eltolódott az emberi túlfogyasztás világnapja
További Gazdaság cikkek
- Itt a válság, amiről egyre többet beszélnek: egyszerre két csapás éri Európát
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
Ma van a túllövés, azaz az emberi túlfogyasztás napja. Ez az a nap, amikor az emberiség igénye az elérhető természeti erőforrásokra meghaladja a Földünk által újratermelni képes készletet. Ez a dátum 2019-ben július 29. volt, tehát a COVID-19 világjárvány több mint 3 héttel segített kitolni ezt. A gazdasági rendszerek újraindítása egyedülálló lehetőséget kínál az országoknak, hogy egy élhetőbb jövőt teremtsünk, közölte a KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdaságért nevű szervezet.
A túllövés napját a Global Footprint Network (GFN) nevű nemzetközi kutató szervezet számolja ki évről évre, összehasonlítva a Föld adott évre vonatkozó biokapacitását az emberiség ökológiai lábnyomával. A 2020-as év a COVID-19-es járványból adódóan más, mint az előzőek voltak. A GFN szakértők a legmegbízhatóbb adatokkal és a legésszerűbb feltételezésekkel elemezték a kialakult helyzetet. A kutatócsoport ezek alapján 9,3 százalékos globális ökológiai lábnyom csökkenést határozott meg az előző év azonos időszakához képest.
Ennek fő okai a karbonlábnyom 14,5 százalékos, illetve az erdők kitermelésének 8,4 százalékos csökkenése voltak 2019-hez képest. A világjárvány jelentős hatással volt az élelmiszerláncra is, ami egyrészt növelte a hulladék mennyiségét, másrészt tovább rontotta az alultáplált, alacsony jövedelmű népesség helyzetét.
Mindezek alapján a GFN szakértői azt a következtetést vonták le, hogy az emberiség élelmiszerlábnyoma nem változott. A #Move the Date kampány olyan megoldásokat javasol, amellyel a túllövés napja későbbre tolható. Fő területek: városok, energia, élelmiszer, népesség és bolygó.
Néhány példa, amivel segíthetünk:
- ha karbonlábnyomunkat 50 százalékkal csökkentenénk, 93 napot nyernénk
- ha az élelmiszer hulladék mennyiségét globálisan 50 százalékkal csökkentjük, az 13 nappal tolná ki a túllövés napját
- ha autós közlekedésünket 50 százalékkal csökkentjük, és ennek egyharmadát közösségi közlekedéssel, a fennmaradó részét pedig gyalog és kerékpárral oldjuk meg, az újabb 13 nappal tolná ki ezt a dátumot
- ha húsfogyasztásunkat 50 százalékkal mérsékelnénk, és ezt növényi élelmiszerekkel pótolnánk, az további 17 nappal tolná ki a napot.
Ha minden évben 5 nappal ki tudnánk tolni ezt a dátumot, 2050-re elérhetnénk, hogy az emberiség kevesebb, mint egy Föld erőforrásait használja fel évente.
A globális túllövés az 1970-es években kezdődött. Az azóta eltelt időben 18 Föld-évnek megfelelő „adósságot”halmoztunk fel. Más szavakkal, ha feltételezzük, hogy a folyamat visszafordítható, 18 évbe telne, amíg bolygónk regenerálódna a természeti erőforrások túlhasználásából.
A GFN honlapján fellelhető megoldások azt tükrözik, hogy igenis élhetünk egy Föld erőforrásaiból. Magyarországon a túllövés napja 2020-ban június 14-re esett.
A GFN honlapján mindenki saját maga is kiszámolhatja az általa hagyott lábnyomot. A kalkulátor itt érhető el.