4,6 százalékos az államháztartási hiány az első három negyedévben
Az előzetes adatok szerint 1629 milliárd forint, a GDP 4,6 százaléka volt a kormányzati szektor 2020. első három negyedévi hiánya.
Az MTI beszámolója szerint az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 1405 milliárd forinttal, GDP-arányosan 4,0 százalékponttal romlott a koronavírus okozta járvány gazdasági hatásainak, és az azok enyhítésére hozott intézkedések következtében – közölte kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az első három negyedévben a bevételek 142 milliárd forinttal, 1,0 százalékkal növekedtek, a kiadások 1547 milliárd forinttal, 10,2 százalékkal nőttek.
A harmadik negyedévben a kormányzati szektor hiánya 487 milliárd forint, a GDP 4,1 százaléka volt. Az egyenleg 107 milliárd forinttal, 0,9 százalékponttal romlott az egy évvel korábbihoz képest. A bevételek 277 milliárd forinttal, 5,6 százalékkal növekedtek, a kiadások 384 milliárd forinttal, 7,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.
Varga Mihály az Indexnek adott interjúban arra kérdésre, hogy hol állhat meg a 2020-as államháztartási hiány, azt jósolta: 9 százalék körül várható.
A parlament által elfogadott költségvetés alapján 4 százalék növekedéssel és 1 százalék hiánnyal számoltunk. A koronavírus beköszöntéig januárban és februárban a bevételek és kiadások úgy teljesültek, ahogy azt feltételeztük, de márciustól radikálisan megváltozott minden. Nem folytak be az adóbevételek: azzal számolunk, hogy 2020 végéig körülbelül 1400 milliárd forintnyi adóbevétel marad el. A hiány 9 százalék körül várható. Ebből nagyon könnyű kiszámolni, hogy körülbelül a GDP 8 százalékát költöttük el a védekezés kiadásaira.
A pénzügyminiszter szerint a nagyobb hiánynak két oka van; egyrészt a gazdaság teljesítménye visszaesett, úgy kalkulálunk, hogy 6,4 százalékos lesz az éves visszaesés, ez már önmagában feljebb viszi a hiány mértékét. Másrészt azok az összegek, amelyeket a járványügyi védekezésre, illetve a gazdaság újraindítására költöttünk, növelik a hiányt.