A cégvezetők kétharmada várja, hogy 2022-re helyreáll a teljesítményük
További Gazdaság cikkek
- Szakértők figyelmeztetnek: olyan mértékű romlás jön, amire ritkán van példa
- Ezek a számok értek több mint kétmilliárd forintot
- Csőtörés a diplomáciában: két szomszédunk egymásnak feszül
- Több mint négymilliárd forint bírságot szabott ki idén a Gazdasági Versenyhivatal
- Vasárnap és januárban is kisebb leállások jönnek az OTP Banknál, figyelmeztették az ügyfeleket
A megkérdezett vezetők több mint 60 százaléka arra számít, hogy a globális és a magyar gazdaság növekedési üteme is gyorsulásnak indul – derült ki a PwC tizedik alkalommal elvégzett Vezérigazgató Felméréséből. Mint az Indexhez eljuttatott közleményükben a felmérés módszertanáról írták, a kutatásba, amely 2020 októbere és 2021 januárja között zajlott, 240 magyarországi vállalat vezérigazgatóját vonták be, akik egyebek mellett az autóiparban, a gyógyszer- és egészségiparban, a technológia-, infokommunikáció- és szórakoztatóiparban tevékenykednek.
A felmérés alapján a vállalatok 38 százalékát nem érintette hátrányosan a járványhelyzet. Azok a vállalatok többsége, amelyek működésére negatívan hatott a pandémia, 2022-re teszi, hogy teljesítményük eléri a járvány kitörése előtti szintet
– közölte Koncz Barbara, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának cégtársa.
A GDP-vel és a vállalat árbevételével összefüggésben a legtöbben úgy vélekednek, hogy 2020 volt a „szűk esztendő”, 2021-re gyors kilábalást várnak – tette hozzá Koncz Barbara, aki szerint a felmérés rámutatott, hogy a járvány okozta válságot átmenetinek érzik a cégvezetők, amely kezelésének kulcsa a képzett, jó egészségnek örvendő szakképzett munkaerő, a digitalizáció, valamint a kockázati tényezők vállalati stratégiába építése lesz.
A vállalatvezetők növekedési terveiből kiderült, hogy a válaszadók 78 százaléka működési hatékonyságának javításával, 59 százalékuk pedig új termék vagy szolgáltatás piacra dobásával kívánja biztosítani cége nyereségességét a következő 12 hónapban.
A közleményben Lőcsei Tamás, a PwC Magyarország vezérigazgatója arról írt, a magyar vezérigazgatók több mint háromnegyede digitális transzformációra tervez többet költeni, 77 százaléka költséghatékonysági kezdeményezésekbe invesztál. Az viszont nem jó hír, hogy csökkent a külpiaci fókusz, ugyanis a digitális transzformáció mellett az export a legjobb eszköz a sikerhez.
A PwC elemzése azonban a cégvezetők aggodalmaira is rámutatott:
a válaszadók mintegy 82 százalékánál a kockázati tényezők rangsorában első helyen a pandémia és más egészségügyi járványhelyzet okozta fenyegetettség áll.
A világjárványt a szakemberhiány és az árfolyamingadozás követi, nyomában a bizonytalan gazdasági növekedéssel és a kiber fenyegetettséggel. Mindezek mellett a válaszadók 50 százaléka a növekedő adóterhektől tart – ami az előző évhez képest 30 százalékpontos növekedés - mert valós veszélynek tartják, hogy a pandémia alatt bevezetett gazdaságfenntartó támogatásoknak ez lesz a forrása.