Tömeges állásvesztés után munkaerőhiánnyal zárul a járványhelyzet

D  US20200507008
2021.05.04. 15:23
A top hazai munkaerő-közvetítő és -kölcsönző cégek vezetői igencsak ígéretesnek tarják, ami a magyar munkaerőpiacon már most látszik.
Kapcsolódó
Mi a baj a magyar álláshirdetésekkel?

Mi a baj a magyar álláshirdetésekkel?

Főként az, hogy alig derül ki belőlük valami, legtöbbször biankó pozíciókra kellene pályázni.

Tavaly márciusban az első pánikszerű lezárásokkal világszerte és Magyarországon is jelentősen visszaestek Randstad Hungary megrendelései, majd elsőként a kölcsönzött, utána a közvetített munkaerő iránti kereslet tavaly májustól folyamatosan szépen kúszott vissza. Baja Sándor, a legjelentősebb hazai munkaerő-közvetítő ügyvezető igazgatója az Indexnek elmondta, hogy a megrendelés állományuk már most eléri a még vírusmentes tavalyi első negyedévét is, és a történetnek még messze a vége. A Randstad Hungary vezetője hozzátette,

Magyarországon hagyományosan a kékgalléros, azon belül is a betanított fizikai munkások kölcsönzésének aránya a legmagasabb.

A cégek a magasabb képzettségű munkásokat, mint például a villanyszerelőket, jellemzően most is saját állományba veszik, és nem kölcsönzik.

A mi tapasztalataink azt mutatják, hogy a hazai munkaerőpiac már ősszel, a második hullámmal egy időben újraindult, majd az idei első negyedévben csak tovább erősödött

– állítja Bucsku György, a Hays Hungary szenior menedzsere, hozzátéve, hogy a tendencia pedig csak töretlenül halad előre. A megbízásaik száma és a bevételük már meghaladta a pandémia előtti tavaszi időszakét, ugyanakkor szerinte még mindig vannak az új munkaerő felvételével óvatosabb cégek, ahogy az irodákba sem mindenhol tértek még vissza az emberek.

A globális vezető munkaerő-közvetítő cég munkatársa szerint a koronavírus a legnagyobb visszaesést a sokat emlegetett turizmus és vendéglátáson túl az irodai támogatás, a bérbeadás, az üzemeltetés, valamint a kiskereskedelem területén hozta. Ugyanakkor az említett ágazatoktól eltekintve a Hays Hungary is gyors növekedésre számít, igencsak ígéretesnek tarja, ami a hazai munkaerőpiacon már most látszik.

Érezhetően egyre pozitívabb a hangulat a munkaerőpiacon, gyors egymásutánban nyílnak meg új pozíciók, a passzív álláskeresők is nyitottabbak a váltásra, és az aktív álláskeresők számának enyhe csökkenését is érzékeljük. Például az építőipar területén most még a koronavírus előtti azonos időszakhoz képest is nagyobb ütemben kapjuk a partnereinktől a megkereséseket – emelte ki Bucsku György az Indexnek.

Kapcsolódó
Átlagosan 9 hónapig keresünk munkát, az állástalanok közel ötöde fiatal

Átlagosan 9 hónapig keresünk munkát, az állástalanok közel ötöde fiatal

Többen voltak munka nélkül márciusban, mint egy éve ugyanebben az időszakban, ugyanakkor a foglalkoztatottság nőtt. A szakminisztérium boldog.

Területek, ahol folyamatosan nyílnak az új pozíciók a Hays tapasztalatai alapján:

  • értékesítés;
  • marketing;
  • pénzügy;
  • jog;
  • gyógyszeripar;
  • logisztika;
  • gyártás.

Az elsősorban fehérgalléros munkaerő-közvetítéssel foglalkozó Grafton Recruitment is lassan ott tart a megrendelések, illetve a nyitott keresések számában, mint a vírus előtti időszakban.

A kritikusabb első hullám után főleg a harmadik hullám időszakára már a képzett, szakértő, speciális tudást igénylő munkaköröknél is közelítünk a 2019-es, 2020 eleji foglalkoztatási szinthez – tudta meg az Index Farkas Tamástól, a Grafton Recruitment üzletágvezetőjétől.

Mi lesz veled, turizmus-vendéglátás?

A KSH adatbankja alapján 400 ezren dolgoztak a turizmus-vendéglátás terén a koronavírus előtti időszakban. Baja Sándor szerint egy részük átmenetileg biciklis vagy motoros ételfutárnak állt, míg egy jelentős csoportjukat felszívták a shared service központok, elsősorban az idegen nyelveket jól beszélőket. Kérdés, hogy ők mennyire vágynak vissza az irodai környezetből, és a 8 órás, jellemzően reggeltől délutánig tartó munkaidőből az éttermekbe és a szállodákba, vagy épp a kocsmapultok mögé az éjszakába. Illetve fognak-e olyan jól keresni, visszatérve az eredi szakmájukba, a multis fizetésekhez képest? Éppen ezért a Randstad Hungary ügyvezetője tart attól, hogy az étterem- és szállodatulajdonosok nagyon nehezen tudják majd visszacsábítani őket.

A szolgáltató szektor felemelkedése

Kapcsolódó
Orvosként vagy tanárként látnánk legszívesebben a gyerekeinket

Orvosként vagy tanárként látnánk legszívesebben a gyerekeinket

Tízből nyolc szülő a klímaváltozástól és az általános bizonytalanságtól félti a gyermekét.

Tapasztalataink alapján a koronavírus egyik nagy „nyertese” az IT-terület, valamint a különböző szolgáltató központok. Leginkább azért, mert a járványhelyzet miatt a nagy multi cégek költségcsökkentő jelleggel nagyobb arányban szervezték, szervezik ki a munkaerőt Magyarország, illetve a régió irányába – állítják egybehangzóan az Index által megkérdezett HR szakemberek.

Azért is nálunk bővít rengeteg szolgáltató központ, és telepíti hozzánk a termelési tevékenységét, mert az utóbbi időben az ellátási láncokról bebizonyosodott, hogy nem feltétlenül jó várni a kínai árura, illetve ha keresztbe fordul egy hajó, akkor mindenkinek a konténere úszik a Vörös-tengeren. Az szintén a mi malmunkra hajtja a vizet, hogy a nagy lezárásokkal, amikor Indiában bezártak a shared service-ek, meghalt a rendszer, mert a dolgozóknak nem volt otthon gyors internetük – világítja meg a folyamatok hátterét Baja Sándor.

Farkas Tamás mindezt annyival egészíti ki, hogy hasonló indíttatásból a 2008-as gazdasági válság után is gombamód szaporodni kezdtek itthon a különböző szolgáltató központok. Magyarország minderre azért is kiváló terep, mert bőven található nálunk szakképzett, nyelveket beszélő potenciális munkaerő.

A Grafton Recruitment már kapott is hasonló megkereséseket, hogy a nagy nemzetközi cégek figyelik, monitorozzák Magyarországot, hogy ide csoportosítanának centralizált pozíciókat, a pénzügyi területüket, az ügyfélszolgálatukat vagy a HR-részlegüket.

Éppen ezért Farkas Tamás arra számít, erre készülnek munkaközvetítő cégek is, hogy hamarosan száz, kétszáz, vagy akár 500 főket is kell majd toborozni a közeljövőben Magyarországon újonnan megnyíló szolgáltató központokba.

(Borítókép: Dolgozók egy magyarországi autógyárban  2020. május 7-én. Fotó: Ujvári Sándor / MTI)