A rengeteg szenvedés közepette láttunk nem egy csodás gyógyulást
További Gazdaság cikkek
- Orbán Viktor szerint új korszak kezdődhet
- Kiszivároghattak Donald Trump tervei: őrületes tempót vett fel a forint
- Szijjártó Péter: Komoly válsággal nézz szembe az európai energiapiac
- Szuperritka Ferrari került fel a NAV oldalára
- A Biden-adminisztráció döntött a Richter csúcskészítményéről, 120 milliárd forintot bukhatnak ezen
Több mint egy év nonstop megfeszített tizenkét órázás után most először ment szabadságra az Év Covid-orvosának választott Kulja András, aki díjának egy részét azóta jótékony célokra ajánlotta fel. A 31 éves sebészszakorvos-jelölt mostanáig Covid-osztályon teljesített szolgálatot, ahová ő maga kérte, hogy osszák be, mert úgy érezte, itt lehet leginkább a betegek hasznára az egyre durvuló járványhelyzetben. A sebészeten, ahol eredetileg dolgozott, a pandémia miatt amúgy is leálltak a tervezhető, nem akut műtétek. A lassan lecsengő járvánnyal ő is visszatér a sebészeti tanulmányokhoz, amelyekből a szakvizsgáig még két és fél éve van hátra, miközben végzi az egészségügyi menedzserképzőt is, mert szívügye a betegedukáció. Ehhez nagy eléréssel használja a legmodernebb online eszközöket, köztük saját orvosi ismeretterjesztő YouTube-csatornáját, valamint Instagram-oldalát.
Sebészszakorvos-jelöltként került először tavaly márciusban a Covid-osztályra. Maga a sokat emlegetett átvezénylés inkább volt kényszer, vagy izgalmas szakmai kihívás?
Kulja András: Nagyjából a megrázó bergamói képsorok érkezésével párhuzamosan kellett itthon minden kórházi osztálynak embereket delegálnia az újonnan nyílt Covid-részlegekre. Ez természetes ilyenkor, hiszen biztosítanunk kell az ellátást. Rezidensként láttuk a tanulás, a tapasztalás lehetőségét a helyzetben, újszerű élmény volt, hogy együtt dolgozhattam például fül-orr-gégészekkel, szemészekkel, gasztroenterológusokkal, akikkel egyébként nem biztos, hogy találkoztunk volna, rengeteget tanultam a többi szakterület képviselőitől.
Milyen volt lelkileg megélni a harmadik hullámot, mennyire lehetett feldolgozni azt a betegágy mellől, hogy nap mint nap tömegével halnak meg az osztályon a koronavírusos betegek?
Lelkileg nagyon megterhelő volt, főleg, hogy új osztályon, új helyzetben kellett helytállnunk. De mindannyian tudtuk, hogy ez most egy pandémia, ami viszont össze is kovácsolt minket. A legrosszabb érzés az volt, amikor bizonyos helyzetekben megtapasztaltuk a tehetetlenséget. Az első hullámnál még a bizonytalanság dominált, páran sejtettük, hogy később még visszatérhet a járvány. Édesapám mikrobiológus volt, akivel rengeteget beszélgettünk a szakmájáról, és aki foglalkozott már mikrobiológiával, immunológiával, pontosan tudja, hogy a vírusok úgy működnek, mint a szólánc.
Elindul egy szó, súgjuk egymás fülébe, majd a végére teljesen megváltozik, nem ellenőrzi vissza magát?
Igen. Ebből adódóan létrejöhetnek új mutációk, mint például a brit variáns, ami sokkal fertőzőbb, nehezebb küzdeni ellene. Sajnos részben ezért is volt ennyire megterhelő a harmadik hullám, mert az oltáson kívül nem volt fegyverünk, amivel érdemben harcolni tudtunk volna ellen. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem tettük meg mindent a betegekért, de míg például egy bakteriális tüdőgyulladás ellen rendelkezésre állnak antibiotikumok, ennél a betegségnél nagyon kevés az eszközünk, amivel javulást tudunk elérni. A sebészeten altatott betegeket operálunk, így kevésbé látjuk a fizikai szenvedést. Ehhez képest a Covid-osztályon először láttam tömegesen emberek arcán a kétségbeesést, a halálfélelmet.
Sokan közepes tünetekkel érkeztek, majd a második hét végén hirtelen leromlottak. Sportos, egészséges negyvenesek, ötvenesek. És egy idő után ki is alakult bennünk egy furcsa megérzés, hogy a betegnek hiába jók a paraméterei. Ezek a megfoghatatlan megérzések később rendre be is igazolódtak, ezért még jobban figyeltünk a betegekre, akiknél ezt éreztük. A jövőben biztosan fel fogják deríteni azokat az egyéni különbségeket, sejtfelszíni eltéréseket, amelyek miatt valakit sokkal súlyosabban érint a betegség.
Minderre az orvosi tanulmányok alatt, és úgy általában lehet készülni bármennyire is? Végignézni ennyi szenvedést, halált?
Az általános orvosi, majd a rezidensképzés alatt is tanultunk szociológiát, pszichológiát, ezen belül is kiemelt téma a halál, a beteg elveszítése, a rossz hír közlése. Én ráadásul a diploma után másfél évet eltöltöttem a pszichiátrián rezidensként, ahol depressziókutatásban vettem részt a pszichiáter édesanyám hatására. Innen váltottam a sebészetre, mert hiányzott a lendületes munkavégzés, a manualitás. Azonban még így is nagyon fájdalmas volt azzal szembesülni, milyen súlyos állapotba kerülnek a betegek a vírus hatására. Nem véletlen, hogy a munkatársakkal egy idő után elkezdtünk a megszokotthoz képest jóval mélyebb beszélgetéseket folytatni, hogy ki hogyan éli meg a helyzetet. Támogattuk egymást a legnehezebb pillanatokban, és nemcsak szakmailag, hanem lelkileg is. Ez rengeteget jelentett, jelent.
A helyzet tragikumát semmiképp nem szeretném elbagatellizálni. Ugyanakkor, gondolom, a kép jóval árnyaltabb, hiszen a Covid-osztályon volt számos sikertörténetük is?
Persze. A rengeteg szenvedés közepette láttunk nem egy csodás gyógyulást, amikor 90 éves, több alapbetegséggel rendelkező nénik, bácsik bekerültek, majd fel tudtak épülni, és hazamentek. Sokan meggyógyultak, akikért aggódtunk. Az szintén rendkívül pozitív élmény volt, hogy a Covid-osztályon olyan értelemben is más világba kerültem, egy jóval kollegiálisabb, csapatban dolgozó közösségbe, ahol sokkal minőségibb, valóban partneri kapcsolat alakult ki a munkatársakkal.
A nővérek valóban hihetetlenül fontos munkát végeznek, hiszen ők vannak egész nap a beteggel, így nagyon fontos a kommunikáció, egymás észrevételeinek figyelembevétele. Itt nálunk valódi partneri kapcsolat alakult ki az ellátásban részt vevők között. Tényleg nem tudom ezt elégszer hangsúlyozni, mert annyira jó volt megtapasztalni, hogy hogyan kovácsolódik össze egy addig egymás számára ismeretlenekből álló szakmai közösség.
Érezte úgy, hogy fiatal sebészjelöltként nem kap elég terepet a tanulásra, a gyakorlati tapasztalatszerzésre a hálapénz miatt?
Ezt nem mondanám, inkább úgy fogalmaznék, hogy a rendszerváltás előtt kialakult szokások mély nyomot hagytak az egészségügyben. A fiatal orvosok pedig szintén beleszocializálódtak az „ő az én betegem, ő meg a te beteged” rendszerbe. Ezzel az orvosok gyakran túlvállalták magukat, és a fiatalok sem kaptak elég lehetőséget, hogy tanuljanak, fejlődjenek. Azt látom, hogy lassan minden osztályon elindult egyfajta szemléletváltás, aminek szerintem mindannyian nagyon örülünk.
Az eddig elmondottak alapján egy alázatos, elhivatott, szorgalmas karakternek tűnik. Mit gondol, ennek szólhatott, hogy megkapta az Év Covid-orvosa kitüntetést?
Magam is egy nővér kolléganőtől értesültem a díjról, aki megkérdezte, nem bánnám-e, ha a Magyar Kórházszövetség szavazásán rám szavazna. Utólag többen elmondták, hogy azért szavaztak rám, mert nagyon jó volt velem együtt dolgozni, és az egyenrangú, kollegiális viszony kialakítására törekedtem. A Kórházszövetség is annyit árult el, hogy nagyon sok szavazatot kaptam, és a szöveges indoklásban nagyon kedves és pozitív mondatokat írtak. Nem gondolom, hogy tettem volna bármi különlegeset, azon túl, hogy lelkiismeretesen végeztem az osztályos munkámat.
A feleségem végig támogatott, de azért nem örült, hogy sokat vagyok távol, és időnként még otthon, lefekvés előtt is a betegek paramétereit nézegettem, de ő is tudta, hogy ez egy különleges helyzet, és emiatt kell karácsonykor és szilveszteréjjel is távol lennünk egymástól. Engem úgy neveltek a szüleim, hogy keményen kell dolgozni, ezért középiskolásként a nyarakat egy kertészetben töltöttem, volt, hogy naphosszat tujákat, cserjéket kellett hordanom, de nem bántam. Az egyetem mellett pedig végig kémia emelt szintű érettségire készítettem fel középiskolásokat.
A díjjal járó összeget végül jótékony célokra fordította. Meg akarta köszönni a kollégáknak a sokat emlegetett élményszerű csapatmunkát?
Az idén márciustól élő új egészségügyi törvénynek köszönhetően nekünk, orvosoknak megnőtt a fizetésünk, az enyém legalábbis biztosan emelkedett. A feleségemmel még nincs gyermekünk, viszont tudom, hogy a nővérek közül többen is nehéz helyzetben vannak, például egyedül nevelik a gyermekeiket. Ezért is fogalmazódott meg bennünk otthon a gondolat, hogy nem lenne illendő, ha ebben a helyzetben a díjjal járó jutalmat mind megtartanánk, viszont ellentéteket sem szerettem volna kelteni, ezért úgy döntöttünk, hogy nem egy-egy nővérnek, hanem az egész csapatnak mondok köszönetet.
Az elcsípett félmondatok alapján figyeltem meg, hogy minek örülnének a legjobban, így döntöttünk a melegszendvicssütő, gyümölcscentrifuga és kávéfőző mellett. Amikor megkapták, nagyon meglepődtek, az egyik főnővérhelyettes majdnem elsírta magát, annyira meghatódott, mondván, hogy ilyet még nem csinált senki. Ez alapvetően nem az én érdemem, és bízom benne, hogy elindul egy olyan változás, ami után ez nem egy kiemelkedő tettnek, hanem egy pozitív szokásnak fog minősülni.
(Borítókép: Kulja András. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Százszázalékos adót vezetne be a spanyol kormány az EU-n kívüli lakosok által vásárolt ingatlanokra
A miniszterelnök a társadalmi egyenlőtlenségeket számolná fel.
január 14., 17:14
- Gazdaság
Továbbra is behúzott kézifékkel közlekedik az építőipar
A kapacitások csőre töltve, az ágazat szereplői a startpisztolyra várnak.
január 15., 08:54
- Gazdaság
A statisztikában hiába mutat jól, a lakosság jóval nagyobbnak érzi az inflációt
Az adatok és a szemünk sokszor mást mutat.
január 14., 12:50
- Gazdaság
A soros EU-elnökség az orosz cseppfolyósított gáz betiltását tervezi, de ehhez Orbán Viktornak is van egy-két szava
Kilenc ország támogatja Varsó tervét.
január 14., 14:42
- Gazdaság
Orbán Viktor szerint új korszak kezdődhet
Ez lehet a kulcs az életszínvonal emelésére.
56 perce
- Gazdaság
Kiállt a személyiségi jogaiért a bankkal szemben, erre még a lakását is elvitték volna
Szürreális per egy ügyfél és a bankja között Magyarországon.
január 15., 09:02
- Gazdaság
Ilyen még nem volt: 804 milliárd forint folyt be az útdíjakból a hazai költségvetésbe 2024-ben
15,2 millió darab úthasználati jogosultságot vettek a közlekedők.
január 14., 10:49
- Gazdaság
Terjed a betegség, fontos alapélelmiszerből alakult ki hiány Amerikában
Egyre nagyobb a baj.
január 14., 16:52
- Gazdaság
A babaváró sorsára juthat a munkáshitel
A bankok versenyeznek az ügyfelekért, érdemes figyelni az ajánlatokat.
január 15., 16:26
- Címlapon
Donald Trump letette az esküt: Mostantól csak két nemet ismerünk el, a férfit és a nőt!
3 órája
- Címlapon
Ezekhez a személyes adatainkhoz férhet hozzá a kormány az új lépésével
Az áldozatok gyakran önként adják ki személyes adataikat a tolvajoknak.
3 órája
- Címlapon
Figyelmeztet a Magyar Közút: csak az induljon útnak, akinek halaszthatatlan dolga van
Kedden jön az autósok rémálma.
3 órája
- Gazdaság
Lázár János: Egymilliárd forinttal segítene a kormány a miskolctapolcai barlangfürdőnek
Több beruházásról is beszélt a miniszter.
január 15., 17:58
- Gazdaság
Elvitték a skandináv lottó főnyereményét
Egy szerencsésnek telitalálata volt.
január 16., 06:49
- Mindeközben
Tóth Vera: „Hálás vagyok az összes megvetésért, a hátam mögött összesúgók tekintetéért, a kinevetésekért”
4 órája
- Gazdaság
Annyi külföldi rohamozta meg Magyarországot, amire még soha nem volt példa
Nem tudnak betelni az országgal.
január 13., 09:38
- Gazdaság
Nagy Márton elárulta, mikor veszi elő a kormány a Trump-kártyát
Új aranykort várnak a megválasztott amerikai elnöktől.
január 13., 10:16
- Gazdaság
Kedden tovább emelkednek az üzemanyagárak
Érdemes még hétfőn a kutakra kanyarodni.
január 13., 12:19
- Gazdaság
Hirtelen előkerültek a magyar startupok, és meg is váltják őket
Ismét beindulhat az aranyláz.
január 15., 17:50
- Gazdaság
Erre az adatra várt a kormány, és jelezte is: megcsinálta
A számos kedvezőtlen gazdasági adat után itt egy – papíron – kedvező szám.
január 14., 08:53
- Címlapon
Kiszivároghattak Donald Trump tervei: őrületes tempót vett fel a forint
Európa örülhet, úgy tűnik, nincs a leendő elnök célkeresztjében.
1 órája
- Címlapon
Megszólalt Putyin, ez Moszkva szándéka a háborúval kapcsolatban Trump beiktatása után
13 órája
- Címlapon
Egymást marják a nagyhatalmak az örök jég szigetéért
A gyarmati múlt terhei is kísértenek még.
54 perce
- Gazdaság
Autósok, figyelem: újabb fontos változások léptek érvénybe januártól
Az év elejével lépett érvénybe a módosítás.
január 14., 08:34
- Mindeközben
Kiakadt a vállalkozókra a Cápák között befektetője: „Hogy mertetek idejönni? Nem hagyom magam hülyének nézni”
7 órája
- Címlapon
Zalán János reagált az Index cikkére
A Pesti Magyar Színház volt igazgatója nyilatkozatot juttatott el szerkesztőségünkbe.
1 órája
- Gazdaság
Hazahívnák a magyar szakembereket, de nincs hová
Újabb terület, ahol a német teljesítmény hatással lehet a magyarra, a kilátások nem túl rózsásak.
január 14., 06:39
- Gazdaság
Új korszak tanúi vagyunk, teljesen átalakul a munka világa Magyarországon
Ez már térképeken is látszik.
január 13., 16:39
- Gazdaság
Az olajár csúcsra került hétfőn, az euró pedig mélypontra
Bár a valuta nem a forinttal szemben érte el ezt a pontot.
január 14., 06:54
- Gazdaság
Egyre inkább eladósodnak a magyar családok
A hiteligénylők több mint felénél a kölcsön meghaladja az önerőt.
január 14., 06:50
- Címlapon
Bombafenyegetés a budapesti repülőtéren, átvizsgáltak egy Ryanair-gépet
Egy kifutópályát le is zártak.
2 órája