Egydózisú kínai vakcina került látótávolságba Magyarországon

mil-dosis-vacuna-cansino-liberadas
2021.05.26. 15:30
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) uniós minősítést adott a Convidecia nevű kínai vakcinának, vagyis a szer megfelel az EU-s előírásoknak. Viszont ezt a hírt egy kínai portálon lehet csak fellelni, a magyar gyógyszerhatóság oldalán nem. Az OGYÉI délután indokolta meg nekünk, mi ennek az oka.

A nagyobb magyar lapok, portálok nem repültek rá a hírre, de egy újabb kínai vakcina tett nagy lépést afelé, hogy Magyarországon sürgősségi engedély alapján használni lehessen. A Global Times kínai lap online kiadása közölte még szombaton, hogy a Convidecia nevű oltóanyag megkapta a GMP megfelelőségi bizonylatot (Good Manufacturing Practice, vagyis Helyes Gyógyszergyártási Gyakorlat).

Kapcsolódó
Ezt lehet tudni az új indiai és az egyadagos kínai vakcináról

Ezt lehet tudni az új indiai és az egyadagos kínai vakcináról

Még soha nem oltottak egyadagos koronavírus elleni vakcinával itthon.

A készítményt a CanSino Biologics cég közösen fejlesztette ki a Kínai Biológiai Intézettel. Ez egy vektorvakcina, az ad5-ös humán adenovírust tartalmazza, ugyanolyan technológiájú készítmény, mint az itthon használt Szputnyik V, a Johnson & Johnson vagy az AstraZeneca oltóanyaga. Annyiban tér el tőlük, hogy a többiek más típusú adenovírust (is) használnak a készítményben. Óriási előnye, hogy egyadagos, a CanSino közlése szerint 65,3 százalékban véd meg a SARS-CoV-2-es koronavírus-fertőzéstől. 

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) még márciusban közölte, hogy a Convidecia törzskönyvi dokumentációját már decemberben átnézték, a gyártó cég pedig megválaszolta az OGYÉI felmerülő kérdéseit.

Azzal, hogy az OGYÉI megadta a GMP-besorolást, garantálja, hogy a készítmény megfelel az uniós, vagyis igen magas minőségű gyógyszergyártási szabványnak.

Ehhez arra is szükség volt, hogy a gyógyszerészeti intézet munkatársai Kínában ellenőrizzék a gyártási helyszínt és a körülményeket. A GMP-minősítés elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy a magyar kormány terveinek megfelelően ezt a vakcinát egyszer itthon alkalmazni tudják.

Ezért is érdekes, hogy az OGYÉI nem adott hírt az megfelelőségi bizonylatról, pedig ez komoly lépés ahhoz, hogy Magyarországon újabb kínai Covid-elleni vakcinát lehessen használni.

A gyógyszerhatóságnál rákérdeztünk, mi lehet ennek az oka, várjuk a válaszukat.

(Frissítés: 

Az OGYÉI kora délután reagált cikkünkre. Megerősítették, hogy a GMP bizonylatot a napokban adták ki, mert mostanra készült el a gyár a kért feladatok elvégzésével. Azt, hogy erről miért nem szolgáltak friss információkkal, azzal indokolták, hogy „a (GMP-)bizonylat meglétének tényét nem követi automatikusan a vakcina engedélyezése.”)

Ebben igazuk van, de több virológussal beszélve is az a kép rajzolódott ki előttünk, hogy a GMP-bizonylat jelentős lépés a végső engedélyhez.

Kapu Európába

Eddig ilyen GMP-besorolást kínai vakcinák közül csak a Sinopharm kapott uniós országban, konkrétan Magyarországon, idén április 1-jén. Azzal, hogy a CanSino oltóanyaga is megkapta a GMP-bizonylatot itthon, az lehet a kínaiak célja, hogy benyomuljanak az uniós piacra, ráadásul egy olyan időszakban, amikor a vektoralapú vakcinák közül az AstraZenecáéban megrendült sokak bizalma a vérrögképződéses esetek miatt (az európai gyógyszerhatóság és a WHO is azt mondta, folytatni lehet a vakcinálást az AstraZeneca oltóanyagával). Feng Duojia, a Kínai Vakcinaipari Szövetség elnöke a Global Timesnak el is mondta ezt, úgy fogalmazott:

a GMP-tanúsítvány növeli a kínai oltások iránti bizalmat a kis európai országokban, és a kínai oltások nagyobb mértékű elismerését is eredményezi az EU-ban.

A GMP-bizonylat birtokában el lehet kezdeni szervezni a vakcinaszállításokat. Ha beérkezik az első szállítmány, akkor az OGYÉI a Nemzeti Népegészségügyi Központtal közösen véletlenszerűen mintákat vesz a laborban, ellenőrzi, hogy a készítmény minden mintája teljes mértékben megfelel-e a törzskönyvezési dossziéban leírt tulajdonságoknak, s ha mindent rendben talál, jöhet a végső engedély a szer használatára.

A Convideciát egyelőre Kínában alkalmazzák, Magyarországon, Mexikóban, Pakisztánban, Moldovában és Chilében vészhelyzeti engedélyt kapott.