Miniszterelnökség: Nem igaz, hogy bármi gond lenne a helyreállítási tervekkel

2021.07.12. 17:50 Módosítva: 2021.07.12. 17:53

A magyar helyreállítási terv elfogadásáról szóló tárgyalások közel voltak a lezáráshoz, ugyanakkor a gyermekvédelmi törvény elfogadását követően az Európai Bizottság abszurd követelésekkel állt elő – olvasható a Miniszterelnökség MTI-nek eljuttatott közleményében. 

Mint írják, az ideológiailag vezérelt politikai támadások nyilvánvalóan lassítják a korábban, szakmai egyeztetések alatt kialakult terv elfogadását. Ez ellentétes a magyar emberek érdekeivel, az pedig felháborító, hogy a magyar baloldali EP-képviselők a tárgyalások befagyasztásáért, a magyar terv elgáncsolásáért lobbiznak Brüsszelben – írják.

Bízunk benne, hogy a magyar gazdaság újraindítását és versenyképességét támogató tervet szakmai, és nem politikai alapon értékelik, a kérdés pedig független marad attól, hogy Brüsszel ragaszkodik az LMBTQ-aktivisták és -szervezetek beengedéséhez az óvodákba és iskolákba

– olvasható a közleményben, melyben hozzáteszik: a terv május 11-i benyújtását követően is konstruktív párbeszédet folytatnak az Európai Bizottsággal.

Az nem igaz, hogy bármi gond lenne a magyar tervekkel, semmilyen valós ok nincs arra, hogy a magyar helyreállítási tervet az Európai Unió bármely szervezete elutasítsa. A Bizottság hirtelen előhúzott új elvárásait megválaszoltuk. Magyarország már minden feltételt teljesített, amelyet az uniós RRF rendelet alapján a tagállamoknak teljesíteniük kell. A Bizottsággal hónapokig tartó egyeztetések során kialakított magyar terv megfelelően kezeli az országspecifikus ajánlásokat. Folyamatosak a tárgyalások Magyarország és az Európai Bizottság között a magyar helyreállítási terv elfogadásáról, várjuk az Európai Bizottság döntését

– írják.

Eközben közleményt adott ki Arianna Podesta, az uniós bizottság illetékes szóvivője is. Mint írja: az Európai Bizottság még nem fejezte be a koronavírus-járvány okozta károk helyreállításának finanszírozását célzó magyar terv értékelését, 

a brüsszeli testület kéthónapos meghosszabbított határidő elfogadását fogja kérni az illetékes magyar hatóságoktól 

A szóvivő a testület szokásos sajtótájékoztatóján feltett kérdésre válaszolva elmondta, a folyamat zajlik, a nemzeti terv értékelésének késedelméről a magyar hatóságokat az Európai Bizottság értesítette. Közölte, a brüsszeli illetékesek jelenleg az Európai Bizottság korábbi kérdésére adott, pénteken érkezett magyar választ elemzik, a lehető legrövidebb határidővel – írja az MTI.

A magyar helyreállítási terv értékelése inkább heteket, mintsem napokat vehet igénybe, ezért az Európai Bizottság azt fogja javasolni a magyar hatóságoknak, hogy egyezzenek bele egy két hónapos meghosszabbított határidőbe

– fogalmazott. Hozzátette: az uniós bizottság minden tagállammal együttműködik annak érdekében, hogy nemzeti helyreállítási terveik megfeleljenek a közös célkitűzéseknek és az uniós jogszabályoknak. A bizottság megbeszélése a magyar hatóságokkal folytatódik – írják.

Miről szól?

A magyar kormány nemzeti reformtervének elfogadására előzetesen kiírt határidő hétfőn jár le. Az uniós bizottság eddig tizenhat uniós tagállam nemzeti tervét fogadta el, és öt tagország - Lengyelország, Észtország, Románia, Svédország és Finnország - kérte terve értékelési folyamatának meghosszabbítását. Az EU korábban közölte: kész meghosszabbítani a nemzeti helyreállítási tervek értékelésének határidejét „a működőképes, pontos, az uniós célkitűzésekre választ adó” reformtervek elfogadásának biztosítása érdekében. Fontos kiemelni, hogy az értékelési időszak alatt az uniós hatóságok párbeszédet folytatnak az érintett országgal, és észrevételeket küldhetnek vagy kérdéseket tehetnek fel a tervvel kapcsolatban. A tagország információt szolgáltathat, illetve módosíthatja nemzeti tervét. Mint ismert, az Európai Bizottság május közepén kapta meg az uniós helyreállítási alap igénybevételére vonatkozó hivatalos magyar tervet, Magyarország 7,2 milliárd euró (mintegy 2500 milliárd forint) vissza nem térítendő támogatást igényel stratégiai fejlesztési projektekre az uniós eszközből a következő hat évre.