A románok egész más fegyvert vetnek be az áremelkedés ellen, mint Orbánék
További Gazdaság cikkek
Az építőanyagárak (és az összes többi alapanyagár) emelkedése nem magyar sajátosság, világgazdasági trend, és minden kormány kénytelen megküzdeni vele. A magyar kabinet a kommunikációt a Magyarországon működő külföldi építőanyag-gyártókra hegyezte ki, őket látta ludasnak, és a versenyhivatalon keresztül el is kezdte móresre tanítani őket. Emellett pedig egy új törvénnyel, kiegészítő bányajáradékkal és a hiánycikknek számító alapanyagok kivitelének megnehezítésével próbál úrra lenni a helyzeten.
A románok a távirati iroda közlése szerint egészen más eszközökhöz nyúltak, nem megelőző céllal törvénykeznek, mint a magyarok, inkább kárenyhítési céllal lépnek.
A román fejlesztési minisztérium szerdán közölte, egy új rendelettel próbálják enyhíteni az áremelkedés okozta károkat. Ez azt írná elő, hogy
a közberuházások elvégzésére leszerződött kivitelezők esetében az önkormányzatok ne a szerződésben előre rögzített alapanyagárakat vegyék figyelembe, hanem a statisztikai hivatal által megállapított drágulás alapján számolják újra a munkálatok értékét.
Ezzel a kivitelezőket segítenék, akik az eredeti szerződés értékéhez képest kiegészítést kérhetnének, ha a statisztikai hivatal is igazolná, hogy a szerződéskötés idejéhez képest nőttek az alapanyagárak. Ebben az esetben az önkormányzat bólinthatna rá a módosításra és a fejlesztési minisztérium fizetné ki a pluszköltséget.
Az RMDSZ-es Cseke Attila vezette minisztérium a szerdai kormányülésen terjesztette be a rendelettervezetet, amely természetesen nem lesz árcsökkentő hatású, csupán tüneti kezelés. Ám – ahogy Cseke Attila hangsúlyozta – a cél az, hogy hosszú távú módszert ajánljon az építkezési alapanyagok árának mindenkori ingadozására. Ugyanis nemcsak áremelkedés, de árcsökkenés esetén is alkalmazható lenne az intézkedés.
A román kormány szerdai ülésén más építőipari témáról is tárgyalt: várhatóan a jövő héten fogadják el azt a sürgősségi kormányrendelet-tervezetet, amelynek értelmében
a fejlesztési minisztérium hárommilliárd lej (216 milliárd forint) többletköltséget biztosít a helyi beruházásokra.
Erre az intézkedésre szintén azért van szükség, mert az építkezési alapanyagok árának növekedése, valamint az építőiparban történt béremelések miatt a romániai önkormányzatok nem tudják fedezni az építők megemelkedett kiadásait, így számos helyi közberuházás befejezése veszélybe került.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!