A románok egész más fegyvert vetnek be az áremelkedés ellen, mint Orbánék
További Gazdaság cikkek
-
Nemzetgazdasági Minisztérium: Magyar Péter a programját felírhatja egy WC-papírra
- Rég látott lépésre készül a forint, jöhet a nagy áttörés
- Felcsillant Fortuna mosolya, csaknem 12,5 millió forintot zsebelhet be egy magyar szerencsejátékos
- Kocsmafejlesztési programot szorgalmaz a magyar söripar
- Energiaügyi Minisztérium: Február közepén is ötven százalékig töltve vannak a hazai gáztárolók
Az építőanyagárak (és az összes többi alapanyagár) emelkedése nem magyar sajátosság, világgazdasági trend, és minden kormány kénytelen megküzdeni vele. A magyar kabinet a kommunikációt a Magyarországon működő külföldi építőanyag-gyártókra hegyezte ki, őket látta ludasnak, és a versenyhivatalon keresztül el is kezdte móresre tanítani őket. Emellett pedig egy új törvénnyel, kiegészítő bányajáradékkal és a hiánycikknek számító alapanyagok kivitelének megnehezítésével próbál úrra lenni a helyzeten.
A románok a távirati iroda közlése szerint egészen más eszközökhöz nyúltak, nem megelőző céllal törvénykeznek, mint a magyarok, inkább kárenyhítési céllal lépnek.
A román fejlesztési minisztérium szerdán közölte, egy új rendelettel próbálják enyhíteni az áremelkedés okozta károkat. Ez azt írná elő, hogy
a közberuházások elvégzésére leszerződött kivitelezők esetében az önkormányzatok ne a szerződésben előre rögzített alapanyagárakat vegyék figyelembe, hanem a statisztikai hivatal által megállapított drágulás alapján számolják újra a munkálatok értékét.
Ezzel a kivitelezőket segítenék, akik az eredeti szerződés értékéhez képest kiegészítést kérhetnének, ha a statisztikai hivatal is igazolná, hogy a szerződéskötés idejéhez képest nőttek az alapanyagárak. Ebben az esetben az önkormányzat bólinthatna rá a módosításra és a fejlesztési minisztérium fizetné ki a pluszköltséget.
Az RMDSZ-es Cseke Attila vezette minisztérium a szerdai kormányülésen terjesztette be a rendelettervezetet, amely természetesen nem lesz árcsökkentő hatású, csupán tüneti kezelés. Ám – ahogy Cseke Attila hangsúlyozta – a cél az, hogy hosszú távú módszert ajánljon az építkezési alapanyagok árának mindenkori ingadozására. Ugyanis nemcsak áremelkedés, de árcsökkenés esetén is alkalmazható lenne az intézkedés.
![000 1LS02X](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3938/39380/393809/39380951_cbc78e2f94fa98e77abd2ac41e4a92a5_wm.jpg)
A román kormány szerdai ülésén más építőipari témáról is tárgyalt: várhatóan a jövő héten fogadják el azt a sürgősségi kormányrendelet-tervezetet, amelynek értelmében
a fejlesztési minisztérium hárommilliárd lej (216 milliárd forint) többletköltséget biztosít a helyi beruházásokra.
Erre az intézkedésre szintén azért van szükség, mert az építkezési alapanyagok árának növekedése, valamint az építőiparban történt béremelések miatt a romániai önkormányzatok nem tudják fedezni az építők megemelkedett kiadásait, így számos helyi közberuházás befejezése veszélybe került.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)