Vízhiány srófolhatja a réz világpiaci árát
Chile adja a globális rézkínálat több mint egynegyedét. A világ egyik legszárazabb, legsivatagosabb területén azonban súlyos gondot okoz a vízhiány. A chilei bányavállalatok vízfelhasználása miatt fokozódik a felháborodás, amit a santiagoi kormány is figyelembe vesz. Augusztusban a világ egyik legnagyobb bányacégének számító BHP Groupnak három hónapra megtiltották Chilében a talajvíz szivattyúzását, míg egy másik helyi vállalat, az Antofagasta jelezte, hogy a vízkorlátozások miatt a korábban vártnál gyengébb lehet az idei kitermelése – közölte a PannonRTV.
Lementünk az ország utolsó mélyművelésű bányájába
Bakonyoszlopon működik a bauxitot kitermelő mikrovállalkozás, az utolsó lehetőség azoknak, akiknek még kell pár év a bányászjáradékhoz. Riport mínusz száz méterről.
A sivatagos területen a vízhiányt korábban úgy kezelték a bányavállalatok, hogy a talaj alatti rétegekből szivattyúztak vizet a helyi közösségek kárára.
Az iparági szereplők technológiát váltottak: terveik szerint 2031-re már a tengervíz adná a bányák által felhasznált vízmennyiség majdnem felét.
A chilei kormány törvényjavaslatot dolgoz ki, miként alakíthatná át a vízgazdálkodást.
A réz számos iparág alapanyaga, ha huzamos ideig csökken a chilei kitermelés, azt megérzi majd a világgazdaság is.